Преместването на файлове в операционната система е една от най-простите и най-често изпълнявани задачи, с които всеки потребител със сигурност ще се сблъска. Понякога, когато мигрират от Windows към Linux, начинаещите не могат да навигират в GUI и командите на терминала, за да преместят или копират правилно определени обекти. Сложността се състои в изпълнението на работната среда, файловия мениджър и необходимостта от въвеждане на команди в конзолата, когато става въпрос за преместване по този начин. Днес искаме да анализираме тази тема в детайли, като представим всички налични методи за нейното прилагане, така че дори и най-неопитните потребители няма да имат въпроси.

Преместване на файлове в Linux

Най-популярният дистрибутивен комплект, наречен Ubuntu, ще бъде взет за пример, но трябва да се има предвид, че дори неговите сглобки могат да бъдат коренно различни, което е свързано предимно с файлови мениджъри и среди. Ако забележите някакви разлики от това, което е показано на екранните снимки по-долу, опитайте да се ориентирате в местоположението на елементите от менюто и прозорците, тъй като основният принцип остава същият.

Метод 1: Характеристики на стандартния файлов мениджър

Нека започнем с най-простата опция, която е особено популярна сред начинаещите потребители. Абсолютно всички графични черупки имат файлов мениджър по подразбиране, отговорен за взаимодействието с отделни обекти и директории. Ако говорим за повече или по-малко добре познат инструмент, то той определено съдържа функциите за копиране и изрязване на обекти, а в по-напредналите FM има и опции, наречени „Преместване в“... Пример за тяхното използване е в следващите инструкции.

  1. Първо стартирайте файловия мениджър. За да направите това, можете да използвате прехода към определена директория или иконата, намираща се в менюто на приложението или на панела Любими.
  2. Стартиране на стандартния файлов мениджър за преместване на файлове в Linux

  3. Сега отидете до необходимата папка, където се намира файлът, като използвате браузъра си.
  4. Навигиране до местоположение на файл чрез файловия мениджър на Linux

  5. Щракнете с десния бутон върху файла, за да видите контекстното меню. В него се интересувате от опцията „Преместване в ...“ или "Копирай в ...".
  6. Използване на функцията Navigate в контекстното меню на Linux файла

  7. Остава само да посочите местоположението на движението и да кликнете върху активния зелен бутон "Избирам".
  8. Избор на път за преместване на избрания файл в Linux

  9. Отидете до посочения по-рано път, за да се уверите, че необходимият обект е там.
  10. Успешен трансфер на файлове чрез стандартен Linux мениджър

  11. Въпреки това, в някои FM функцията „Преместване в ...“ просто липсва. В този случай най-добрият вариант е да се използват точки "Разрязвам" или "Копие" в същото контекстно меню.
  12. Използване на функцията Cut за преместване на файл в Linux

  13. След като щракнете върху параметъра, преместете се до желаното място, щракнете с десния бутон върху празно място и изберете „Поставяне“.
  14. Използване на функцията Поставяне за преместване на файл в Linux

  15. Уверете се, че обектът е преместен успешно.
  16. Успешно преместване на файлове чрез опции Cut-Paste в Linux

Както можете да видите, няма нищо трудно в управлението на файловия мениджър и известните решения не се различават много от същите "Изследовател" в Windows, защото тук функционират едни и същи стандартни клавишни комбинации Ctrl + X, Ctrl + C, Ctrl + Vкоито отговарят за опцията "Разрязвам", "Копие" и „Поставяне“ съответно.

Метод 2: Допълнителен файлов мениджър

Както знаете, за Linux има огромен брой файлови мениджъри, всеки от които има свои собствени функции, които могат да ви помогнат да изпълнявате различни задачи. Същото важи и за движещите се обекти. Най-добрият пример тук би бил FM с два прозореца, тоест можете да се придвижите, като просто плъзнете елемент от един прозорец в друг, където предишното място е било избрано. Обърнете внимание на връзката по-долу. Следвайте го, за да се запознаете с най-популярните FM за различни дистрибуции и да изберете най-добрия за себе си, ако по подразбиране по някаква причина не ви устройва.

Повече информация: Файлови мениджъри за Linux

Ще разгледаме добре познатия Krusader като пример.Ако вашият избор е паднал на друго решение, просто сменете командата за инсталиране и всички останали действия ще бъдат приблизително еднакви.

  1. Инсталацията ще бъде извършена до "Терминал"... Отворете го по удобен начин, например чрез клавишната комбинация Ctrl + Alt + T или чрез иконата в менюто на приложението.
  2. Стартиране на терминал за инсталиране на нов Linux File Manager

  3. Въведете командата sudo apt-get инсталирайте krusader или го заменете с друг, съответстващ на избраната програма. След това кликнете върху Въведете за да потвърдите.
  4. Команда за инсталиране на нов файлов мениджър на Linux

  5. Това действие се извършва от името на суперпотребителя, така че ще трябва да въведете парола. Моля, обърнете внимание, че символите не се показват при въвеждане.
  6. Потвърждаване на инсталирането на нов файлов мениджър в Linux

  7. Потвърдете намерението си да инсталирате архивите и след завършване стартирайте самия мениджър на файлове, например, чрез добавената икона в лентата на приложението.
  8. Стартиране на файловия мениджър от менюто на приложението в Linux

  9. Почти всеки инструмент трябва да бъде конфигуриран преди употреба.
  10. Предварително конфигуриране на новия файлов мениджър в Linux

  11. Просто трябва да следвате инструкциите на екрана или да редактирате сами основните параметри.
  12. Ръчно конфигуриране на нов файлов мениджър в Linux

  13. След това приложението ще бъде стартирано, което означава, че можете да започнете да се движите. Първо намерете необходимия елемент.
  14. Придвижване до местоположението на файла за преместване в новия файлов диспечер на Linux

  15. Щракнете с десния бутон върху него и изберете "Ход".
  16. Отваряне на контекстното меню на файловия мениджър за преместване на обект в Linux

  17. Налице е ръчно въвеждане или избор на път от браузъра.
  18. Отидете на избора на път за преместване на обект в Linux

  19. С втората опция просто навигирате до местоположението и щракнете върху бутона „Отваряне“.
  20. Избор на път за преместване на обект в Linux

  21. След това се уверете, че сте направили правилния избор и кликнете върху "ДОБРЕ".
  22. Потвърждаване на избора на път за преместване на обект в Linux

  23. Опцията има абсолютно същия принцип на действие. "Копие", така че няма да се спираме отделно на него.
  24. Използване на функцията Copy за преместване на файл във файловия мениджър на Linux

Повтаряме, че външният вид и някои елементи в друг избран FM може да се различават от това, което сте виждали в предишните инструкции. Ако имате затруднения с разбирането на функционалността, най-добре е да проучите официалната документация, за да разберете бързо как точно се извършва преместването на файлове през този инструмент.

Метод 3: Стандартна команда на терминала

Поставяме този метод на последно място само защото не е толкова популярен сред начинаещите потребители, колкото предишните методи. Същността му се състои в използването на стандартната команда на конзолата mv с допълнителни параметри. Тя е отговорна за движещите се обекти. Управлението му не е толкова трудно, колкото може да изглежда на пръв поглед, но изглежда така:

  1. Както може би се досещате, първо трябва да стартирате самата конзола. Направете го удобен метод.
  2. Стартиране на терминал за преместване на файл в Linux

  3. Тук влезте sudo mv + път до файла + преместване на местоположение... На екрана е показан пример за подобна команда.
  4. Въвеждане на командата за преместване на файл в Linux

  5. Потвърдете достъпа, като въведете паролата за суперпотребителския акаунт.
  6. Потвърждаване на движението на файлове чрез терминал в Linux

Ако се преместите от текущата директория или в текущата, не е необходимо да въвеждате пълния път: трябва само да посочите името на файла, включително неговия формат. Помощна програма за преместване на една функция mv не се ограничава. Ако се интересувате от тази команда, проверете нейната официална документация, за да научите за всички опции.

Опитахме се да опишем в най-подробна форма всички методи за преместване на файлове в дистрибуции, базирани на Linux.