В някои случаи BIOS и целият компютър може да бъдат прекъснати поради неправилни настройки. За да възобновите цялата система, трябва да нулирате всички настройки до фабричните настройки. За щастие, тази функция се предлага по подразбиране във всяка машина, но методите за нулиране могат да бъдат различни.
съдържание
В повечето случаи опитни потребители на компютри могат да възстановят настройките на BIOS в приемливо състояние, без да ги нулират напълно. Понякога обаче все пак трябва да извършите пълно нулиране, например в следните случаи:
Ако имате 32-битова версия на Windows, можете да използвате специална вградена помощна програма, която е предназначена да нулира настройките на BIOS. Обаче, това се предвижда, че операционната система работи и работи без проблеми.
Използвайте тази стъпка по стъпка инструкция:
debug
. MSINFO32
там. След това ще се отвори прозорец с информация за системата. Изберете "Системна информация" в лявото меню и намерете "BIOS версия" в главния прозорец. От друга страна, името на програмиста трябва да бъде написано. O 70 17
(отидете на друга линия с Enter) O 73 17
(отново преход) Q
За Phoenix командата изглежда малко по-различна: O 70 FF
(отидете на друга линия с Enter) O 71 FF
(отново преход) Q
Този метод е подходящ само за 32-битови версии на Windows, освен това не е стабилен, затова се препоръчва да го прилагате само в изключителни случаи.
Тази батерия се предлага на почти всички съвременни дънни платки. С неговата помощ всички промени се съхраняват в BIOS. Благодарение на него настройките не се нулират всеки път, когато изключите компютъра. Ако обаче го получите известно време, той ще възстанови настройките до фабричните настройки.
Някои потребители може да не могат да получат батерията поради характеристиките на дънната платка, в този случай ще трябва да потърсите други начини.
Инструкции стъпка по стъпка за премахване на батериите CMOS:
Урокът: Как да премахнете батерията на CMOS
Този джъмпер често се среща и на различни дънни платки. За да възстановите настройките на BIOS с джъмпер, използвайте тази стъпка по стъпка:
Също така е необходимо да се вземе предвид факта, че броят на контактите на някои дънни платки може да варира. Например, има образци, където вместо 3 контакта само две или до 6, но това е изключение от правилата. В този случай също ще трябва да свържете контактите с помощта на специален скок, така че един или повече контакти да останат отворени. За да улесните намирането на тези, от които се нуждаете, потърсете следните подписи до тях: "CLRTC" или "CCMOST" .
На някои модерни дънни платки има специален бутон за възстановяване на настройките на BIOS към фабричните такива. В зависимост от самата дънна платка и характеристиките на системния елемент, желаният бутон може да бъде разположен или извън системата, или вътре в нея.
Този бутон може да бъде обозначен като "clr CMOS" . То може да се посочи и в червено. На системния модул този бутон трябва да бъде претърсен от задната част, към която са свързани различни елементи (монитор, клавиатура и т.н.). След като кликнете върху него, настройките ще бъдат нулирани.
Ако можете да влезете в BIOS, можете да възстановите BIOS, като го използвате. Това е удобно, тъй като няма нужда да отваряте корпуса на системния модул / лаптопа и да го манипулирате вътре. Въпреки това, дори и в този случай е желателно да бъдете изключително предпазливи, тъй като съществува риск от допълнително изостряне на ситуацията.
Процедурата за нулиране на настройките може да се различава леко от описаната в инструкциите, в зависимост от версията на BIOS и конфигурацията на компютъра. Инструкцията стъпка по стъпка е както следва:
След като рестартирате компютъра, проверете отново дали да нулирате настройките. Ако не, това може да означава, че или сте направили грешно, или проблемът е в друг.
Възстановяването на настройките на BIOS до фабричните настройки не е трудно, дори при по-малко опитни потребители на компютри. Ако обаче решите да го направите, препоръчваме ви да се погрижите, тъй като все още съществува риск от увреждане на компютъра ви.