Понякога потребителите са изправени пред загуба или случайно изтриване на необходимите файлове. Когато възникне такава ситуация, няма какво да се направи, как да се опитаме да възстановим всичко с помощта на специализирани комунални услуги. Те сканират дяловете на твърдия диск, намират там повредени или предварително изтрити обекти и се опитват да ги върнат. Такава операция не винаги е успешна поради фрагментация или пълна загуба на информация, но определено си струва да се опита.
Днес бихме искали да говорим за наличните решения за операционната система Ubuntu, която работи на ядрото на Linux. Това означава, че разглежданите методи са подходящи за всички дистрибуции, базирани на Ubuntu или Debian. Всяка полезност функционира по различен начин, така че ако първата не доведе до някакъв ефект, определено трябва да опитате втория, а ние от своя страна ще предоставим най-подробните ръководства по тази тема.
TestDisk, подобно на следната помощна програма, е конзолен инструмент, но не и целият процес ще се изпълнява чрез въвеждане на команди, някои реализация на графичния интерфейс все още присъства тук. Да започнем с инсталацията:
sudo apt install testdisk
да стартирате инсталацията. sudo testdisk
. Функционалността на разглежданата програма е просто невероятна, защото може да възстанови не само файлове, но и цели дялове, както и да взаимодейства добре с NTFS, FAT файловите системи и с всички версии на Ext. Освен това инструментът не само връща данните, но и извършва корекция на откритите грешки, което позволява да се избегнат допълнителни проблеми с устройството.
За начинаещ потребител, ще бъде малко по-трудно да се справят с Scalpel полезността, защото тук всяко действие се активира чрез въвеждане на съответната команда, но не е нужно да се притеснявате, защото ще пишем подробно всяка стъпка. Що се отнася до функционалността на тази програма, тя не е свързана с никакви файлови системи и работи еднакво добре на всичките им типове, а също така поддържа всички популярни формати за данни.
sudo apt-get install scalpel
. sudo gedit /etc/scalpel/scalpel.conf
. lsblk
. В списъка намерете обозначението на желаното задвижване. sudo scalpel /dev/sda0 -o /home/user/Folder/output/
, където sda0 е желаният номер на дял, потребителят е името на папката на потребителя, а Folder е името на новата папка, в която ще бъдат поставени всички възстановени данни. sudo nautilus
) и се запознайте с намерените обекти. Както виждате, не е голяма работа да разберете Скалпел и след като се запознаете с управлението, активирането на действия чрез екипи вече не изглежда толкова сложно. Разбира се, нито един от горните инструменти не гарантира пълно възстановяване на всички загубени данни, но поне някои от тях трябва да бъдат върнати от всяка помощна програма.