Както знаете, функционалността на операционната система Windows ви позволява да настроите мрежов принтер, където компютрите могат да изпращат заявки до устройството с помощта на локална мрежа. Свързването на устройството обаче е само първата стъпка към завършване на цялата конфигурация. Освен това ще трябва да зададете още няколко настройки, за да гарантирате безпроблемно взаимодействие с мрежовото устройство.
съдържание
Става дума за конфигурацията на свързания принтер, за която искаме да говорим в тази статия, разделяйки цялата процедура на стъпки. Само една от тях е задължителна, но разбирането на всички съществуващи настройки ще ви позволи да извършите най-гъвкавата конфигурация по всяко време. Преди да започнете да се запознавате с представеното ръководство, силно препоръчваме да се уверите, че връзката е направена в съответствие с всички правила. Ще намерите цялата необходима информация по тази тема в другата ни статия на следния линк.
Прочетете също:
Свързване на принтер за LAN
Свързване на мрежов принтер в Windows
Ако принтерът не се появи в локалната папка на началната група, други потребители няма да могат да взаимодействат с него и е необходимо също правилното редактиране на настройките на клиентския компютър. Ето защо, нека да се справим подробно с този проблем, като започнем с основното устройство.
Сървърен компютър
Сървърният компютър винаги действа като оборудване, към което е свързан мрежовият принтер с помощта на кабели. Съответно този компютър се счита за собственик на устройството, тъй като има неограничени възможности за персонализиране. На първо място, трябва да направите устройството видимо в локалната група.
При това процедурата за конфигуриране на сървърна част е успешно завършена; можете да продължите да работите с клиенти.
Клиентски компютри
Всички клиентски устройства ще трябва да извършат едно и също действие, а именно да активират откриване на мрежа и да споделят файлове и папки. Това става само с няколко кликвания.
Сега, когато откриването и работата в локалната мрежа са успешно установени, вие също трябва да се тревожите за сигурността. Необходимо е да се уверите, че всяка група потребители има свои собствени привилегии, например да ограничат възможността да четат разрешения или да променят настройките на принтера. Всичко това става чрез специално меню.
При изпълнение на горните стъпки е необходимо да се вземе предвид, че активирането на един от елементите ще засегне само една група или профил, съответно ще е необходимо да изберете и конфигурирате всички акаунти поотделно.
След приключване на двете предишни стъпки можете да продължите директно към печат, но бих искал да се спра на конфигурацията на тази операция. Драйверът на принтера ви позволява да задавате разширени опции, например да коригирате режима на работа на устройството или да зададете правилата на опашката за работа. Всичко това се прави в един раздел.
На това ще завършим анализа на настройките на мрежовия принтер. Както можете да видите, всичко се прави доста просто, а голям брой различни функции ще позволят на системния администратор да създаде най-гъвкавата конфигурация.