Как да разархивирате zip към linux

Понякога е по-лесно да се съхраняват програми, директории и файлове под формата на архив, тъй като по този начин те заемат по-малко място на компютъра и могат да се преместват свободно през сменяемите носители на различни компютри. ZIP се счита за един от най-популярните архивни формати. Днес бихме искали да говорим за това как да работим с този тип данни в операционни системи, базирани на ядрото на Linux, тъй като за едно и също разопаковане или преглед трябва да се използват допълнителни помощни програми.

Распаковане на ZIP архиви в Linux

След това ще засегнем две безплатни популярни помощни програми, които се управляват чрез конзолата, т.е. потребителят ще трябва да въведе вградени и допълнителни команди за управление на всички файлове и инструменти. Един пример днес ще бъде дистрибуцията на Ubuntu, а за собствениците на други групи ще се съсредоточим върху всякакви несъответствия.

Отделно, бих искал да отбележа, ако се интересувате от по-нататъшното инсталиране на програмата от архива, първо проверете дали е в официалните хранилища или отделни пакети за вашата дистрибуция, защото е много по-лесно да се направи такава инсталация.

Вижте също: Инсталиране RPM пакети / Пакет Deb в Ubuntu

Метод 1: Разархивирайте

Въпреки че в Ubuntu Unzip това е вградена помощна програма, която ви позволява да управлявате архивите от вида, от който се нуждаете, но в други Linux изгражда този полезен инструмент може да липсва, така че нека започнем с инсталирането му и след това да се справим с взаимодействието.

  1. За да започнете, стартирайте "Терминал" с всеки удобен метод, например чрез менюто.
  2. Стартиране на класическа конзола в Linux

  3. Тук напишете командата sudo apt install unzip за дистрибуции на Ubuntu или Debian, или sudo yum install unzip zip за версии, които използват Red Hat формат пакети. След въвеждането натиснете Enter .
  4. Инсталиране на Unzip чрез конзолата в Linux

  5. Задайте паролата за активиране на root-достъпа, тъй като използваме командата sudo , изпълнявайки всички стъпки от името на суперпотребителя.
  6. Въвеждане на парола за инсталиране на Unzip в Linux

  7. Сега остава да изчакате всички файлове да бъдат добавени към операционната система. В случай на разархивирайте на компютъра си, ще получите известие.
  8. Завършване на разархивирайте инсталацията в Linux

  9. След това трябва да знаете местоположението на желания архив, ако не сте го направили предварително. За да направите това, отворете папката за съхранение на обекта, щракнете с десния бутон върху нея и изберете елемента "Свойства" .
  10. Преход към архивиране на свойства в Linux

  11. Запомни пътя на родителската папка, той е полезен по време на разопаковането.
  12. Определяне на родителската папка на архива в Linux

  13. Върнете се в "Terminal" и отидете в родителската папка, като използвате cd /home/user/folder , където потребител е потребителското име и папката е името на папката, в която се съхранява архивът.
  14. Отидете до желаната папка в конзолата на Linux

  15. За да започнете процеса на разопаковане, достатъчно е да напишете unzip folder , където папката е името на архива, .zip като опция за добавяне, помощната програма ще определи самия формат.
  16. Разопаковайте архива чрез разархивирайте в Linux

  17. Изчакайте новият ред да се появи. Ако не се появят грешки, тогава всичко мина добре и можете да отидете в родителската папка на архива, за да намерите вече разопакованата версия.
  18. Разархивирайте архива в Linux

  19. Ако искате да поставите разопакованите файлове в друга папка, ще трябва да приложите допълнителен аргумент. Сега трябва да регистрирате unzip folder.zip -d /way , където / way е името на папката, в която трябва да се записват файловете.
  20. Изберете място за разопаковане на архива чрез разархивирайте в Linux

  21. Изчакайте обработката на всички обекти.
  22. Разопаковане на архива през Unzip към определеното място Linux

  23. Можете да видите съдържанието на архива с unzip -l folder.zip , unzip -l folder.zip се в родителската папка. Веднага ще видите всички намерени файлове.
  24. Преглеждайте съдържанието на архива чрез разархивирайте в Linux

Що се отнася до допълнителните аргументи, използвани в помощната програма Unzip, тук трябва да се отбележат няколко от най-важните:

  • -u - актуализиране на съществуващите файлове в директорията;
  • -v - показва цялата налична информация за обекта;
  • -P - задаване на парола за получаване на разрешение за разопаковане на архива (в случай на криптиране);
  • -n - не презаписвайте вече съществуващи файлове на мястото на разопаковане;
  • -j - пренебрегване на структурата на архива.

Както виждате, няма нищо трудно в управлението на помощната програма, наречена Unzip, но тя не е подходяща за всички потребители, затова ви съветваме да се запознаете с втория метод, където ще се прилага по-честото решение.

Метод 2: 7z

7z многофункционалната програма за архивиране е предназначена не само за взаимодействие с файловия тип със същото име, но също така поддържа и други популярни формати, включително ZIP. За операционните системи на Linux има и версия на този инструмент, затова ви предлагаме да се запознаете с него.

  1. Отворете конзолата и изтеглете последната версия на 7z от официалното хранилище, като въведете командата sudo apt install p7zip-full , а собствениците на Red Hat и CentOS ще трябва да посочат sudo yum install p7zip .
  2. Командата за инсталиране на 7z в Linux

  3. Потвърдете добавянето на нови файлове към системата, като изберете опцията за утвърждаване.
  4. Потвърдете добавянето на файлове за 7z в Linux

  5. Преместете се в папката, в която се съхранява архивът, както е показано в предишния метод, като използвате cd . Тук прегледайте съдържанието на обекта, преди да го разопаковате, като напишете в конзолата 7z l folder.zip , където folder.zip е името на необходимия архив.
  6. Разглеждане на архивни файлове с помощната програма 7z в Linux

  7. Процесът на разопаковане в текущата папка се извършва чрез 7z x folder.zip .
  8. Разархивирайте архивното съдържание чрез 7z в Linux

  9. Ако вече има файлове със същото име, те ще бъдат предложени да бъдат заменени или пропуснати. Изберете опция според собствените си предпочитания.
  10. Потвърдете подмяната на файла за 7z на Linux

Както в случая с Unzip, има няколко допълнителни аргумента в 7z, съветваме ви също да се запознаете с основните:

  • e - извличане на файлове с пътя (с използването на x пътят остава същият);
  • t - проверка на архив за цялост;
  • -p - задаване на парола от архива;
  • -x + перечень файлов - не разопаковайте определени обекти;
  • -y - положителни отговори на всички въпроси, поставени по време на разопаковането.

Получихте инструкции как да използвате две популярни ZIP програми за отваряне. Обърнете специално внимание на допълнителни аргументи и не забравяйте да ги приложите, ако е необходимо.