В момента редакторите на растерни графики се използват сред обикновените потребители много по-често, отколкото векторни. И това е просто логично обяснение. Спомнете си кога за последен път обработихте снимка, за да я включите в социалната мрежа? И когато създадоха например оформлението на сайта? Това е същото.
Както в случая с други програми, за векторни редактори функционира правило: ако искате нещо добро, плащайте. Има обаче изключения от правилата. Например, Inkscape.
съдържание
Както се очаква, програмата има много инструменти за изграждане на цифри. Това са прости произволни линии, Bezier криви и линии, прави и полигони (освен това можете да посочите броя на ъглите, съотношението на радиусите и закръгляването). Със сигурност ще ви трябва и владетел, с който можете да видите разстоянието и ъглите между необходимите обекти. Разбира се, има и необходимите неща като подчертаване и изтриване.
Бих искал да отбележим, че за начинаещите ще бъде малко по-лесно да научат Inkscape благодарение на съветите, които се променят при избора на един или на инструмента.
Очертанието е една от основните понятия за векторна графика. Ето защо, разработчиците на програмата добави да работят с тях отделно меню, в дълбините на които ще намерите много полезни. Всички опции за взаимодействие, които можете да видите на екранната снимка по-горе, ще разгледаме приложението на един от тях.
Нека си представим, че трябва да нарисувате вълшебна фея. Можете отделно да създадете трапец и звезда, след което да ги подредите така, че контурите да се пресичат и да изберете меню "сума". В резултат на това ще получите една фигура, чието изграждане от линиите ще бъде много по-сложно. И има много такива примери.
Внимателните читатели вероятно забелязаха този елемент в менюто. Е, наистина, Inkscape може да конвертира растерните изображения във векторни изображения. В процеса можете да настроите режима за разпознаване на ръба, да премахнете петна, да изгладите ъглите и да оптимизирате контурите. Разбира се, крайният резултат зависи в голяма степен от изходния код, но лично резултатът е изпълнен във всички случаи.
Вече създадените обекти също трябва да бъдат редактирани. И тук освен стандартните "отразяват" и "завой", има интересни функции като обединяване на елементи в групи, както и няколко варианта на подреждане и подравняване. Тези инструменти ще бъдат изключително полезни, например при създаването на потребителски интерфейс, където всички елементи трябва да имат еднакъв размер, позиция и интервали между тях.
Ако сравните с редакторите на растерни изображения, настройките тук изплакаха котката. Въпреки това, по отношение на векторите на това е повече от достатъчно. Слоевете могат да се добавят, копират и се преместват нагоре / надолу. Интересна особеност е възможността да се премести селекцията на по-високо или по-ниско ниво. Също така, че е хубаво, че за всяко действие има клавишна комбинация, можете да го припомните просто като отворите менюто.
Почти във всяка работа в Inkscape се нуждаете от текст. И, трябва да кажа, тази програма има всички условия за работа с нея. В допълнение към очевидните шрифтове, размери и интервали има такава интересна възможност, като обвързващ текст към очертанията. Това означава, че можете да създадете произволен контур, да напишете текста отделно и след това да ги комбинирате, като натиснете един бутон. Разбира се, текстът, подобно на други елементи, може да бъде опънат, компресиран или преместен.
Разбира се, това не са филтрите, които сте свикнали да виждате в Instagram, но те също са много интересни. Можете например да добавите специфична текстура към вашия обект, да създадете 3D ефект, да добавите светлина и сянка. Да, това, което ви казвам, вие сами можете да се насладите на разнообразието в екранната снимка.
• Широки възможности
• Безплатно
• Наличие на приставки
• Наличие на подсказки
• Някои забавяния на работата
Изхождайки от всичко това, Inkscape е перфектен не само за начинаещи във векторни графики, но и за професионалисти, които не искат да дават пари за платени продукти на конкуренти.