Инсталирането на Ubuntu Server се различава малко от инсталирането на настолна версия на тази операционна система, но много потребители все още се страхуват да поставят сървърна версия на операционната система на твърдия диск. Това е частично оправдано, но процесът на инсталиране няма да причини никакви затруднения, ако използвате нашите инструкции.
Ubuntu Server може да бъде инсталиран на повечето компютри, тъй като OS поддържа най-популярните архитектури на процесори:
Въпреки че сървърната версия на операционната система изисква минимална мощност на компютъра, системните изисквания не могат да бъдат пропуснати:
Ако характеристиките на устройството ви отговарят на изискванията, можете да продължите директно към инсталирането на Ubuntu Server.
Първото нещо, което трябва да изтеглите самият образ на сървъра Ubuntu, е да го напишете на флаш устройство. Изпълнението на изтеглянето трябва да се извършва изключително от официалния сайт на операционната система, тъй като по този начин ще получите немодифицирано изграждане, без критични грешки и с най-новите актуализации.
Изтеглете Ubuntu Server от официалния сайт
На сайта можете да изтеглите две версии на OS (16.04 и 14.04) с различни бита (64 бита и 32 бита), като кликнете върху съответната връзка.
След като изтеглите някоя от версиите на Ubuntu Server на компютъра си, трябва да създадете стартиращо USB флаш устройство. Този процес отнема най-малко време. Ако преди това не сте записали изображение ISO на USB флаш памет, тогава на нашия сайт има съответна статия, която съдържа подробни инструкции.
Прочетете повече: Как да създадете bootable USB флаш устройство с Linux дистрибуция
При инсталиране на всяка операционна система е задължително да стартирате компютъра от устройството, на което е записано изображението на системата. Този етап понякога е най-проблематичен за неопитен потребител, поради разликите между различните версии на BIOS. На нас на място има всички необходими материали, с подробно описание на процеса на стартиране на компютъра от флаш устройство.
Прочетете повече:
Как да конфигурирате различни BIOS версии за зареждане от USB флаш устройство
Как да проверите версията на BIOS
Непосредствено след стартирането на компютъра от USB флаш памет ще видите списък, от който трябва да изберете езика за инсталиране:
В нашия пример ще бъде избран руският език, можете да определите друг за себе си.
Забележка: Когато инсталирате операционната система, всички действия се извършват изключително от клавиатурата, за да взаимодействате с елементите на интерфейса, използвайте следните клавиши: стрелки, TAB и Enter.
След като изберете езика, ще се покаже менюто на инсталатора, в което трябва да кликнете върху "Install Ubuntu Server" .
От сега нататък ще започне предварителната настройка на бъдещата система, по време на която ще дефинирате основните параметри и ще въведете всички необходими данни.
ще бъде определено мрежово оборудване:
и свързани с интернет:
След всички извършени действия, системата ще сканира компютъра ви за хардуер и, ако е необходимо, ще изтегли необходимите компоненти за него, след което ще изтегли програмата за маркиране на дискове.
На този етап можете да отидете по два начина: да извършвате автоматично разделяне на дискове или да правите всичко ръчно. Така че, ако инсталирате Ubuntu Server на празен диск или не ви е грижа за информацията за него, можете спокойно да изберете опцията "Автоматично използване на целия диск" . Когато на диска има важна информация или е инсталирана друга операционна система, например Windows, по-добре е да изберете елемента "Manual" .
Автоматично дисково разделяне
За да извършвате автоматично разделяне, трябва:
В този случай има само един диск.
Имайте предвид, че автоматичното маркиране предполага създаването само на два дяла: основния дял и суап дял. Ако тези настройки не ви харесват, щракнете върху "Отмени промени в дяловете" и използвайте следния метод.
Ръчно разделяне на диска
Чрез ръчното маркиране на дисковото пространство можете да създадете много дялове, които ще изпълняват определени функции. Тази статия ще предложи оптимален маркер за Ubuntu Server, което предполага средно ниво на сигурност на системата.
В прозореца за избор на метод трябва да кликнете върху "Ръчно" . След това се появява прозорец, показващ всички дискове, инсталирани на компютъра и техните дялове. В този пример има един диск и в него няма дялове, тъй като е напълно празен. Затова го изберете и натиснете Enter .
След това, когато попитате дали искате да създадете нова таблица на дяловете, отговорете "Да" .
Забележка: Ако маркирате диск със съществуващи дялове върху него, този прозорец няма да се покаже.
Сега под името на твърдия диск се появи ред "FREE PLACE" . С него ще работим. Първо трябва да създадете основна директория:
Сега дисковото пространство трябва да изглежда по следния начин:
Но това не е достатъчно, за да функционира правилно системата, трябва да създадете суап дял. Това се прави просто:
... и изберете "swap дял" .
Общият изглед на оформлението на диска ще изглежда така:
Остава само да се разпредели цялото свободно пространство под домашния дял:
Забележка: оставащото дисково пространство може да се намери в първия ред на същия прозорец.
Сега пълното маркиране на диска изглежда така:
Както можете да видите, няма достатъчно свободно дисково пространство, не можете да използвате цялото пространство, за да инсталирате друга операционна система до Ubuntu Server.
Ако всички действия, които извършихте, са верни и сте доволни от резултата, кликнете върху "Завършване на маркирането и напишете промените на диска" .
Преди началото на процеса ще бъде предоставен отчет, който изброява всички промени, които ще бъдат записани на диска. Отново, ако всичко ви подхожда, кликнете върху "Да" .
На този етап разделянето на диска може да се счита за завършено.
След разделянето на диска трябва да направите още няколко настройки, за да направите пълна инсталация на операционната система Ubuntu Server.
Забележка: За да се повиши сигурността на системата, е целесъобразно да не се актуализира автоматично и ръчно да се изпълнява тази операция.
От списъка се препоръчва да се отбележат "стандартните системни програми" и "OpenSSH сървърът" , но във всеки случай те могат да бъдат инсталирани след инсталирането на операционната система.
Ако на твърдия диск има втора операционна система и се появи този прозорец, изберете "Не" и сами определяте записите за зареждане.
В резултат на инструкциите компютърът ще се рестартира и на екрана ще се покаже главното меню на операционната система Ubuntu Server, в което ще бъдете помолени да въведете данните за вход и паролата, посочени по време на инсталацията. Моля, обърнете внимание, че паролата не се показва, когато пишете.