Съдържание:
Метод 1: Настройка на параметрите на изображението (само NVIDIA)
В "десятката" разглежданият проблем може да бъде причинен от опит на "Контролния панел на NVIDIA" да покаже определено съобщение – тази функция конфликтува с някои игри или приложения, активно използващи видеокартата. Проблемът може да бъде решен по следния начин:
- Щракнете с десния бутон на мишката на свободно пространство "Работен плот" и изберете опцията "Контролен панел на NVIDIA".
- Придвижете се чрез менюто отляво до пунктовете "Дисплей" – "Регулиране на цвета на работния плот". В дясната част на прозореца в долната част трябва да има падащо меню "Съобщение за типа съдържание на дисплея" – отворете го и изберете опцията "Програми на работния плот".
- Приложете настройките и рестартирайте компютъра.


Ако активирането на тази опция не е дало резултати или тя липсва във вашата версия, използвайте един от представените по-долу методи.
Метод 2: Инсталиране на стабилизатор на напрежението
Следващата честа причина за изчезващото изображение е вече хардуерна и се състои в скокове на напрежението, поради които се задейства защитата на монитора. С подобен проблем обикновено се сблъскват потребители, които използват електрически уреди с голямо потребление на ток, например бойлери или конвектори. Решението в такава ситуация е закупуването на стабилизатор, през който трябва да свържете дисплея към захранването. На пазара има много модели на подобни устройства, включително и добри бюджетни варианти, затова оставяме избора на конкретен на вас.Единствената препоръка – не се свързвайте с продукцията на производители от трето ниво, тъй като тяхната икономия на компоненти може да доведе до тъжни последствия, като изгоряла техника или пожар.
Метод 3: Преинсталиране на драйверите на видеокартата
Понякога причината за необичайното поведение на монитора може да бъде GPU: например, ако е инсталиран дисплей с висока честота на опресняване, а графичният процесор не поддържа такава честота. Ако видеокартата е актуална (NVIDIA 10 серия и по-нова или аналози от AMD Radeon), причината може да е в остарелите драйвери. За по-стабилен резултат, софтуерът трябва да бъде напълно деинсталиран и инсталиран последният наличен вариант.
Повече информация: Как да преинсталираме драйверите на видеокартата

Метод 4: Актуализиране на BIOS
Понякога проблемът е по-дълбок и неговият източник е дънната платка, а по-точно, нейният фърмуер, който е остарял и може да не е съвместим с най-новото хардуерно оборудване. Както в предишния случай, ако "дънната платка" е относително нова (не по-стара от 4 години), поддръжката на монитори с висока честота на опресняване и съответните видеокарти може да бъде добавена чрез инсталиране на нова версия на BIOS. Подробности за процедурата и възможните подводни камъни са описани в статията по-долу, препоръчваме да се запознаете с нея преди да предприемете активни действия.
Повече информация: Как да актуализираме BIOS
