Примери за командите на Linux cat

Има много вградени помощни програми в операционните системи Linux, взаимодействието с които се осъществява чрез въвеждане на съответните команди в "Терминал" с различни аргументи. Благодарение на това, потребителят може да контролира самата операционна система, различни параметри и съществуващи файлове. Една от популярните команди е cat и служи за работа със съдържанието на файлове от различни формати. След това бихме искали да покажем няколко примера за използване на тази команда с помощта на прости текстови документи.

Използване на командата cat в Linux

Прегледаният днес екип е достъпен за всички дистрибуции, базирани на ядрото на Linux и навсякъде изглежда същият. Поради това използваната конструкция е без значение. Днешните примери ще бъдат извършени на компютър, работещ с Ubuntu 18.04, и ще сте запознати само с аргументите и с принципа на техните действия.

Подготвителни действия

Първо, бих искал да отделя време за предварителни действия, защото не всички потребители са запознати с принципа на конзолата. Факт е, че когато отваряте файл, трябва или да укажете точния път до него, или да изпълните командата, като се намирате директно в самата директория чрез "Терминал" . Затова ви съветваме да започнете да разглеждате това ръководство:

  1. Стартирайте файловия мениджър и отидете в папката, където се съхраняват необходимите файлове.
  2. Преместване в папка чрез файлов мениджър в Linux

  3. Кликнете върху един от тях с десния бутон на мишката и изберете "Properties" .
  4. Отидете на файлови свойства чрез файловия мениджър в Linux

  5. В раздела "Основни" прочетете информацията за родителската папка. Запомни този път, защото е полезен по-нататък.
  6. Вижте пътя до родителската папка в Linux

  7. Стартирайте “Терминал” чрез менюто или клавишната комбинация Ctrl + Alt + T.
  8. Стартиране на терминала чрез менюто в операционната система Linux

  9. Напишете командата cd /home/user/folder , където потребителят е потребителското име и папката е папката, в която се съхраняват обектите. Стандартната cd е отговорна за движение по пътя.
  10. Отидете на определено място чрез терминал в Linux

Този метод се използва за преминаване към определена директория чрез стандартна конзола. Допълнителни действия ще се извършват и през тази папка.

Преглед на съдържанието

Една от основните функции на споменатата команда е да разглежда съдържанието на различни файлове. Цялата информация се показва в отделни редове в "Терминал" , а използването на котка изглежда така:

  1. В конзолата въведете cat testfile , където testfile е името на необходимия файл и след това натиснете клавиша Enter .
  2. Преглед на съдържанието на Cat файла на Linux

  3. Прочетете съдържанието на обекта.
  4. Вижте съдържанието на файла с командата cat в Linux

  5. Можете да отворите няколко файла наведнъж, за това ще трябва да посочите всичките им имена, например cat testfile testfile1 .
  6. Преглеждайте съдържанието на множество файлове чрез cat в Linux

  7. Редовете ще бъдат обединени и показвани като едно.
  8. Вижте съдържанието на няколко файла в Linux

Така котката работи, без да използва наличните аргументи. Ако просто регистрирате котка в Терминала , ще получите някакъв конзолен лаптоп с възможност за записване на необходимия брой редове и запазване на тях чрез натискане на Ctrl + D.

Номериране на линии

Сега да се докоснем до въпросния екип, като използваме различни аргументи. Той трябва да започва с номерирането на редовете и е отговорен за това -b .

  1. В конзолата въведете cat -b testfile , където testfile е името на желания обект.
  2. Номерирането на празни низове в Linux с помощта на командата cat

  3. Както виждате, всички налични непразни редове са номерирани.
  4. Илюстративен пример за номериране на Linux чрез командата cat

  5. Можете да използвате този аргумент с изхода на няколко файла, както е показано по-горе. В този случай номерирането ще продължи.
  6. Номериране на редица файлове в Linux

  7. Ако има желание да се изброят всички редове, включително и празни, трябва да използвате аргумента -n , а след това командата да е във вид: cat -n testfile .
  8. Номерирането на всички линии, включително празните

Премахване на дублирани празни редове

Случва се, че в един документ има много празни редове, които са възникнали по някакъв начин. Ръчното им изтриване през редактора не винаги е удобно, така че можете да се обърнете и към командата cat, като използвате аргумента -s . След това низът приема формата cat -s testfile (достъпно е изброяване на няколко файла).

Премахване на празни редове чрез командата cat в Linux

Добавяне на $ знак

Символът $ в командния ред на операционните системи Linux означава, че следната команда ще бъде изпълнена от името на обикновен потребител, без да се предоставят права на root. Понякога е необходимо да добавите такъв знак в края на всички редове на даден файл и за това трябва да използвате аргумента -E . Резултатът е cat -E testfile (буквата E трябва да бъде изписана с главни букви).

Добавете знак за долар в края на реда, когато използвате котка в Linux

Обединяване на няколко файла в едно ново

Cat ви позволява бързо и лесно да комбинирате няколко обекта в един нов, който ще бъде запазен в същата папка, от която се извършват всички действия. Трябва само да направите следното:

  1. В конзолата въведете cat testfile testfile1 > testfile2 (Броят на заглавията преди > може да е неограничен). След въвеждане натиснете Enter .
  2. Създаване на един файл от няколко чрез командата cat в Linux

  3. Отворете директорията през файловия мениджър и стартирайте новия файл.
  4. Намерете създадения файл с командата cat в Linux

  5. Видно е, че в него има всички редове от всички посочени документи.
  6. Вижте съдържанието на създадения файл от няколко в Linux

Няколко аргумента се използват по-рядко, но определено трябва да бъдат споменати:

  • -v - ще покаже версията на въпросната програма;
  • -h - показва помощ с основна информация;
  • -T - ще добави дисплея за раздела като ^ I символи.

Вие сте запознати с процедурата за редактиране на документи, която може да бъде полезна за комбиниране на обикновен текст или конфигурационни файлове. Въпреки това, ако се интересувате от създаването на нови обекти, ние ви съветваме да се обърнете към нашата друга статия на следния линк.

Още подробности: Създаване и изтриване на файлове в Linux

В допълнение, има голям брой популярни и често използвани команди в операционните системи Linux, научете повече за тях в отделна статия по-долу.

Вижте също: Често използвани команди в терминала на Linux

Сега знаете за стандартната котешка команда всичко, което може да ви бъде от полза при работа в терминала . Няма нищо трудно във взаимодействието с него, най-важното е да се придържаме към синтаксиса и регистъра на атрибутите.