Примери за команди на Linux

Разбира се, дистрибуциите на операционната система на ядрото на Linux често имат вграден графичен интерфейс и файлов мениджър, който позволява работа с директории, както и с отделни обекти. Понякога обаче става необходимо да се намери съдържанието на определена папка през вградената конзола. В този случай, спасява се стандартната команда ls .

Използване на командата ls в Linux

Командата ls , подобно на повечето други в операционната система Linux, функционира правилно с всички сборки и има свой собствен синтаксис. Ако потребителят успее да прецени коректността на заданието на аргументите и общия алгоритъм за въвеждане, той ще може да разбере възможно най-бързо информацията, която му е необходима за файловете в папките.

Намиране на определена папка

Първо, не забравяйте да разберете процедурата за преход към желаното място чрез "Терминал" . Ако сканирате няколко папки в една и съща директория, е по-лесно да го направите точно от правилното място, за да избегнете необходимостта от въвеждане на пълния път до обекта. Местоположението се определя и преходът се извършва, както следва:

  1. Отворете файловия мениджър и отидете до желаната директория.
  2. Отидете до желаната директория чрез файловия мениджър на Linux

  3. Кликнете върху всеки елемент в RMB и изберете "Свойства".
  4. Свойства на обекта в операционната система Linux

  5. В раздела "Основен" отбележете елемента "Родителска папка" . Това е, което трябва да запомните за по-нататъшен преход.
  6. Открийте родителската папка на обект в Linux

  7. Остава само да стартирате конзолата с помощта на удобен метод, например чрез натискане на Ctrl + Alt + T горещ клавиш или чрез щракване върху съответната икона в менюто.
  8. Стартирайте терминала чрез иконата в менюто на Linux

  9. Тук въведете cd /home/user/folder да отидете на интересуващото ви място. Потребителят в този случай е потребителското име, а папката е името на целевата папка.
  10. Отидете на желания път през вградената конзола в Linux

Сега можете спокойно да пристъпите към използването на разглежданата днес команда ls, като използвате различни аргументи и опции. Предлагаме да се запознаем по-подробно с основните примери по-долу.

Преглед на съдържанието на текущата папка

Като пишете на конзолата ls без допълнителни опции, ще получите информация за текущото местоположение. Ако след стартирането на конзолата не са извършени преходи на cd ще се покаже списък с файлове и папки в домашната директория.

Използване на командата ls без аргументи в Linux

Папките са маркирани в синьо, а други елементи са бели. Всичко ще се покаже в една или повече линии, в зависимост от броя на разположените обекти. Можете да прегледате резултатите и да продължите.

Вижте изхода на командата ls без аргументи в Linux.

Показване на директории в указаното местоположение

В началото на статията беше казано как да се придвижвате по необходимия път в конзолата, като изпълнявате само една команда. Докато сте в текущото местоположение, ls folder , където папката е името на папката, за да видите нейното съдържание. Помощната програма правилно показва не само латински букви, но и кирилица, като взема предвид регистъра, което понякога е доста важно.

Използване на командата ls с определена папка в Linux

Моля, обърнете внимание, че ако преди не сте се преместили в папката, трябва да посочите пътя до нея в командата, за да позволите на инструмента да открие обекта. Тогава входният ред приема формата, например ls /home/user/folder/photo . Това правило се прилага за входни и последващи примери, като се използват аргументи и функции.

Определяне на създателя на папката

Синтаксисът на командата ls е изграден по същия начин, както в повечето други стандартни програми, така че дори и начинаещият потребител няма да намери нищо ново или непознато в това. Нека анализираме първия пример, когато трябва да видите автора на папката и датата на промяната. За да направите това, въведете ls -l --author folder , където папката е името на директорията или пълен път до него. След активирането ще видите желаната информация.

Открийте автора на папката чрез командата ls в Linux

Показване на скритите файлове

Linux има доста голям брой скрити елементи, особено когато става въпрос за системни файлове. Можете да ги покажете заедно с останалата част от съдържанието на директорията, като приложите определена опция. Тогава командата изглежда така: ls -a + название или путь к папке .

Показване на скритите папки с помощта на командата ls в Linux

Намерени обекти ще бъдат показани с връзки към мястото за съхранение, ако не се интересувате от тази информация, просто променете случая на аргумента, пишете в този случай -A .

Сортиране на съдържанието

Отделно, бих искал да отбележа сортирането на съдържание, тъй като често е много полезно и помага на потребителя да намери необходимите данни в рамките на секунди. Има няколко опции, които отговарят за различното филтриране. Първо, обърнете внимание на ls -lSh folder . Този аргумент изброява файловете с цел намаляване на техния размер.

Ако се интересувате от картографирането в обратен ред, ще трябва да добавите само една буква към аргумента, за да получите ls -lShr folder .

Сортиране по размер на файла в Linux

Резултатите се ls -lX + название или путь к директории по азбучен ред, като се използва името ls -lX + название или путь к директории .

Обратно сортиране по размер на файла в Linux

Сортиране по последно промененото време - ls -lt + название или путь к директории .

Сортирайте по азбучен ред под Linux

Разбира се, има редица опции, които са по-рядко срещани, но все още могат да бъдат полезни за определени потребители. Те включват:

  • -B - не показват настоящите резервни копия;
  • - извеждане на резултатите под формата на колони, а не редове;
  • -d - показва само папки в директориите без тяхното съдържание;
  • -F - показва формата или типа на всеки файл;
  • -m - разделяне на всички елементи, разделени със запетаи;
  • -Q - вземете името на обектите в кавички;
  • -1 - показва един файл на ред.

Сега, когато сте намерили необходимите файлове в директории, може да се наложи да ги редактирате или да потърсите необходимите параметри в конфигурационните обекти. В този случай, друга интегрирана команда наречена grep ще дойде на помощ. Можете да се запознаете с принципа на неговото действие в нашата друга статия на следния линк.

Още подробности: Примери за команди на grep от Linux

В допълнение, има голям списък от полезни стандартни конзолни инструменти и инструменти в Linux, които често стават полезни дори и за най-неопитния потребител. Прочетете подробната информация по тази тема по-долу.

Вижте също: Често използвани команди в терминала на Linux

Това завършва нашата статия. Както виждате, няма нищо трудно в самата команда и нейния синтаксис, единственото, което трябва да направите, е да се придържате към правилата за въвеждане, да избягвате грешки в имената на директориите и да вземете под внимание регистрите на опциите.