Както знаете, Excel има много инструменти за работа с матрици. Една от тях е функция на мултифункционално устройство. С помощта на този оператор потребителите могат да умножават различни матрици. Нека да разберем как да използваме тази функция на практика и какви са основните нюанси на работа с нея.
Основната задача на функцията на MULTIPLE , както е споменато по-горе, е умножението на две матрици. Тя принадлежи към категорията математически оператори.
Синтаксисът на тази функция е:
=МУМНОЖ(массив1;массив2)
Както можете да видите, операторът има само два аргумента - "Array1" и "Array2" . Всеки от аргументите е позоваване на една от матриците, която трябва да бъде умножена. Това точно прави операторът по-горе.
Важно условие за използването на MULTIPLE е, че броят на редовете на първата матрица трябва да бъде същият като броя на колоните във втората матрица. В противен случай в резултат на обработката ще се получи грешка. Също така, за да се избегнат грешките, никой от елементите на двете маси не трябва да бъде празен и те трябва да се състоят изцяло от числа.
Сега нека разгледаме конкретен пример как можем да умножим две матрици чрез прилагане на оператора РЕЗЮМЕ .
След като се регистрират адресите на двете матрици, не бързайте да натискате бутона "OK", разположен в долната част на прозореца. Фактът е, че се занимаваме с масивна функция. Той предвижда, че резултатът не се извежда в една клетка, както при нормални функции, а в цял диапазон. Следователно, за да се покаже обобщението на обработката на данни, използвайки този оператор, не е достатъчно да натиснете клавиша Enter , да поставите курсора в лентата за формули или да кликнете върху бутона "OK" , който се намира в прозореца на аргументите на функцията, която в момента е отворена за нас. Необходимо е да приложите клавишната комбинация Ctrl + Shift + Enter . Изпълняваме тази процедура, но не докосвайте бутона "OK" .
Изберете този диапазон и в раздела "Начало" кликнете върху иконата "Копирай" , която се намира в блока от инструменти "Клипборд" . Също така, вместо тази операция, можете да приложите набор от клавишни комбинации Ctrl + C.
Урокът: Работа с масиви в Excel
Както можете да видите, операторът MUMNOZH ви позволява бързо и лесно да размножавате в Excel две матрици една на друга. Синтаксисът на тази функция е доста прост и потребителите не трябва да имат проблеми с въвеждането на данни в прозореца с аргументи. Единственият проблем, който може да възникне при работа с този оператор, е, че той е матрична функция и следователно има определени функции. За да изведете резултата, трябва първо да изберете подходящия диапазон на листа и след като въведете аргументите за изчисление, използвайте специална комбинация от клавиши, предназначена за работа с този тип данни - Ctrl + Shift + Enter .