Включване на отдалечен работен плот

Започнете с включването на отдалечения работен плот, за да бъдат достъпни всички останали настройки, свързани с тази технология. Този процес не предполага директно свързване, а само осигурява работоспособността на основните компоненти.

  1. Отворете менюто "Старт" и отидете в "Настройки", като кликнете върху иконата с формата на зъбно колело.
  2. Настройка на отдален работен плот-1
  3. Изберете първия раздел — "Система".
  4. Настройка на отдален работен плот-2
  5. В лявата панелка ви интересува точката "Отдалечен работен плот".
  6. Настройка на отдален работен плот-3
  7. Преместете превключвателя "Включване на отдалечен работен плот" в активно състояние.
  8. Настройка на отдален работен плот-4
  9. Потвърдете действието, като натиснете бутона с подходящото наименование в появилото се уведомление.
  10. Настройка на отдален работен плот-5
  11. Обърнете внимание на списъка с появилите се параметри. По подразбиране е включен режим на будност и откритие в частни мрежи. Ако искате да изключите нещо от това, натиснете на "Покажи параметри" и ги редактирайте според себе си.
  12. Настройка на отдален работен плот-6

Промяна на параметрите на мрежовия адаптер

В момента повечето доставчици предлагат тип свързване DHCP, което означава получаване на динамичен IP адрес, който от време на време ще се променя.Ако планирате често да използвате връзка с отдален работен плот, препоръчваме да зададете статичен IP адрес на компютъра, за да избегнете необходимостта от повторно определяне при всяка опит за свързване.

  1. В същото приложение "Настройки" кликнете върху плочката "Мрежа и Интернет".
  2. Настройка на отдален работен плот-7
  3. В блока "Допълнителни мрежови настройки" щракнете върху реда "Настройка на параметрите на адаптера".
  4. Настройка на отдален работен плот-8
  5. След отваряне на новия прозорец с десния бутон на мишката щракнете върху използвания мрежов адаптер и от контекстното меню изберете опцията "Свойства".
  6. Настройка на отдален работен плот-9
  7. Дважди щракнете върху реда "IP версия 4 (TCP/IPv4)".
  8. Настройка на отдален работен плот-10
  9. В прозореца "Свойства" поставете отметки срещу опции "Използвайте следния IP адрес" и "Използвайте следните адреси на DNS сървъри". За това какви точно стойности да въведете, ще говорим по-долу.
  10. Настройка на отдален работен плот - 11

Тъй като в прозореца със свойства има няколко параметъра за промяна, ще разгледаме всеки от тях поотделно, за да може потребителят точно да разбере какви промени и как точно да направи.

  • Като IP посочете всеки свободен адрес, който не е в рамките на локалната мрежа. Това може да бъде, например, 192.168.2.13. Ако преди не сте се сблъсквали с откриването на IP адреси в локалната мрежа, ще трябва да отворите настройките на рутера в браузъра и да проверите какъв е допустимият диапазон на адресите, зададен за DHCP. Обикновено това са стойности 192.168.1.1192.168.1.64 или 192.168.0.1192.168.0.64. Тоест, този диапазон адреси не може да се използва за задаване в Windows, за да не получите конфликти с IP.

    Прочетете също: Вход в уеб интерфейса на рутерите

  • Ако маската на подсетите не се е задала автоматично, задайте ѝ стойност 255.255.255.0. Това е стандартната маска, по подразбиране използвана за повечето конфигурации на рутери и мрежови адаптери в операционната система.
  • Като основен шлюз се посочва IP адресът на рутера. Подробни инструкции за неговото определяне ще намерите в друга статия на нашия сайт, като следвате линка по-долу.

    По-подробно: Определение IP-адреса на рутера

  • С DNS-сървърите е по-добре да не експериментирате и да зададете публични адреси от Google, за да не възникнат проблеми с достъпа до интернет. Като предпочитан сървър посочете 8.8.8.8, а за алтернативен 8.8.4.4.

Определяне на IP-адрес в мрежата

Допълнително ще е необходимо да определите IP-адреса, който рутерът присвоява на компютъра и който се показва в мрежата. Това е необходимо в случаите, когато свързването с отдалечен работен плот става чрез интернет. За да разберете текущия мрежов IP-адрес, ще трябва да изпълните само няколко прости стъпки, като се обърнете за помощ към един от наличните инструменти.

По-подробно: Определяне на IP-адреса на компютър с Windows 10

Настройка на отдален работен плот-12

Пробив на порта на рутера

Свързването с отдалечен работен плот се осъществява с помощта на специални мрежови протоколи, които използват TCP-порт с номер 3389. На нашия сайт има обща статия за това как се отварят портове в различни уеб-интерфейси на маршрутизатори. Придвижете се до нея, за да намерите своята модел на устройството и да се запознаете с графичната част на менюто за настройки.

По-подробно: Отваряме портове на рутера

Настройка на отдален работен плот-13

Освен самия номер на порта и неговия тип (TCP), ще трябва да знаете адреса на шлюза по подразбиране, който в настройките на рутера често се задава автоматично.Ако това не се е случило и имате затруднения да определите адреса сами, извършете следните действия:

  1. Отворете менюто "Старт", намерете и стартирайте "Команден ред". Можете да използвате и друг удобен за вас метод за достъп до конзолата.
  2. Настройка на отдален работен плот-14
  3. Въведете командата ipconfig и натиснете Enter.
  4. Настройка на отдален работен плот - 15
  5. Намерете раздела с името на използвания адаптер и обърнете внимание на реда "Основен шлюз". Той трябва да бъде въведен в съответното поле при пренасочване на порта през настройките на рутера.
  6. Настройка на отдален работен плот-16

Инсталиране и настройка на Отдалечен работен плот (Microsoft)

За свързване към отдалечен работен плот могат да се използват различни средства, но обикновено няма смисъл да се обръщате към инструменти на трети страни, тъй като компанията Microsoft предлага свой продукт, при който настройката е по-лесна.

Стъпка 1: Изтегляне и инсталиране на приложението

Първо трябва да се запознаете с изтеглянето на съответното приложение. То се разпространява безплатно през Microsoft Store, така че не би трябвало да имате проблеми с инсталацията.

  1. Стартирайте магазина за приложения, като го намерите в менюто "Старт".
  2. Настройка на отдален работен плот-17
  3. Използвайте полето за търсене, за да намерите разглежданата програма по име.
  4. Настройка на отдален работен плот-18
  5. Когато сте на страницата ѝ, кликнете върху бутона "Получаване".
  6. Настройка на отдален работен плот-19
  7. Започва изтегляне и инсталиране, което можете да следите в текущия прозорец и дори да поставите процеса на пауза, ако е необходимо.
  8. Настройка на отдален работен плот - 20
  9. След завършване използвайте бутона "Стартиране". В бъдеще можете да намерите изпълнимия файл за стартиране чрез търсене в "Старт".
  10. Настройка на отдален работен плот-21

Стъпка 2: Промяна на параметрите на връзката

Промяната на параметрите на връзката е необходима само ако възнамерявате да използвате различна учетна запис при свързването или желаете да промените основния шлюз, което е изключително рядко. Ако за управление на отдалечения работен плот използвате текущия профил и настройките на рутера, пропуснете тази стъпка.В противен случай се запознайте с следващата инструкция.

  1. След стартиране натиснете бутона "Параметри".
  2. Настройка на отдален работен плот-22
  3. Срещу надписа "Потребителска сметка" кликнете върху бутона с плюса.
  4. Настройка на отдален работен плот-23
  5. Посочете потребителското име, паролата му и показваното име. Имайте предвид, че такава сметка трябва да съществува.
  6. Настройка на отдален работен плот-24
  7. При добавяне на шлюз напишете домейна или IP-адреса му и изберете сметката, под която се извършва авторизацията.
  8. Настройка на отдален работен плот - 25

Стъпка 3: Добавяне на отдалечен компютър

Една от важните стъпки при настройката е добавянето на отдалечен компютър, към който впоследствие ще се свързвате. Можете да добавите няколко устройства, ако е необходимо, за да можете бързо да превключвате между тях.

  1. В главния прозорец на програмата натиснете бутона "Добави".
  2. Настройка на отдален работен плот - 26
  3. От появилото се меню изберете опцията "Компютри".
  4. Настройка на отдален работен плот-27
  5. Въведете името на компютъра или неговия IP-адрес. Ако при използване на името на ПК връзката не успее, заменете го с IP-адреса. След това изберете показваното име и режима на авторизация на сметката.
  6. Настройка на отдален работен плот - 28
  7. Върнете се в главния прозорец и се уверете, че целта сега се показва в блока "Запазени компютри". Там ще бъдат поставени всички добавени устройства.
  8. Настройка на отдален работен плот-29
  9. При натискане на бутона в менюто ще се появи списък с действия, чрез който можете да деактивирате отдалечения достъп, да промените параметрите или да изтриете записа.
  10. Настройка на отдален работен плот - 30

Решаване на някои проблеми

В заключение ще разгледаме някои проблеми, с които може да се сблъскате при настройка на отдалечения работен плот и първоначално свързване. Първо, препоръчваме да се уверите, че портът е отворен, а мрежовите настройки в ОС и рутера са правилно зададени. Ако всичко е наред в това отношение, преминете към следващите методи.

Метод 1: Проверка на защитната стена

Защитната стена на Windows има един параметър, свързан с отдалеченото свързване. Той задължително трябва да бъде включен (по подразбиране е така), за да успее връзката.Състоянието му може да се провери самостоятелно, като се отвори списъкът с правила.

  1. В приложението "Параметри" отидете в раздела "Актуализация и сигурност".
  2. Настройка на отдален работен плот - 31
  3. Отворете "Сигурност на Windows" и кликнете върху реда "Брандмауер и защита на мрежата".
  4. Настройка на отдален работен плот-32
  5. В новия прозорец кликнете върху връзката "Разрешаване на приложенията да работят с брандмауера".
  6. Настройка на отдален работен плот-33
  7. Намерете "Отдалечен работен плот (Майкрософт)" и се уверете, че срещу този пункт са поставени всички необходими отметки.
  8. Настройка на отдален работен плот-34

Метод 2: Промяна на адреса на свързване

По-рано вече говорихме, че проблемът с връзката към отдалечения работен плот може да възникне поради конфликт на адреси. Ако използвате името на компютъра в настройките, сменете го с IP адреса на устройството, за да изключите възможни проблеми. Не е необходимо да създавате нов запис за това, тъй като можете да преминете към редактиране на вече съществуващ.

Настройка на отдален работен плот - 35

Метод 3: Включване на услугата за отдалечен достъп

В Windows има услуга, която влияе на отдалеченото свързване. Тя трябва да бъде в работно състояние, за да осигури коректно взаимодействие с други компютри. Ако в момента е изключена, трябва да я активирате сами.

  1. За целта отворете "Старт" и стартирайте приложението "Услуги".
  2. Настройка на отдален работен плот-36
  3. Дважди кликнете върху реда "Отдалечен регистър".
  4. Настройка на отдален работен плот-37
  5. Настройте типа на стартиране на "Автоматично" и стартирайте услугата, като кликнете върху съответния бутон.
  6. Настройка на отдален работен плот - 38

Това бяха основните настройки, свързани с отдалечения работен плот в Windows. Ако се интересувате от свързване към него по различни начини, прочетете ръководството по линка по-долу.

Повече информация: Методи за свързване към отдалечения работен плот в Windows 10