В момента NETGEAR активно развива различни мрежови устройства. Сред всички устройства има серия от маршрутизатори, предназначени за домашна или офис употреба. Всеки потребител, който е придобил такова оборудване, е изправен пред необходимостта да го конфигурира. Този процес се осъществява във всички модели почти идентично чрез собствен интерфейс. След това ще разгледаме подробно тази тема, обхващаща всички аспекти на конфигурацията.

Предварителни действия

След като сте избрали оптималното разположение на оборудването в стаята, проверете задния или страничния панел, където са поставени всички налични бутони и съединители. Според стандарта, има четири LAN порта за свързване на компютри, една WAN, където е включен проводникът от доставчика, порта за захранване, бутона за захранване, WLAN и WPS.

Заден панел на рутера NETGEAR

Сега, когато рутерът е открит от компютъра, се препоръчва да проверите мрежовите настройки на Windows, преди да превключите на фърмуера. Проверете менюто, където можете да се уверите, че IP и DNS данните се получават автоматично. Ако не, преместете маркерите на желаното място. Прочетете повече за тази процедура в другия ни материал по следния линк.

Настройка на рутерна мрежа NETGEAR

Още подробности: Мрежови настройки на Windows 7

Конфигуриране на NETGEAR рутери

Универсалният фърмуер за конфигуриране на NETGEAR рутерите практически не се различава външно и във функционалност от тези разработени от други компании. Помислете как да въведете настройките на тези рутери.

  1. Стартирайте всеки удобен уеб браузър и в адресната лента въведете 192.168.1.1 , след което потвърдете прехода.
  2. Навигирайте до уеб интерфейса на маршрутизатора NETGEAR

  3. В показания формуляр трябва да посочите стандартно потребителско име и парола. Те са admin .
  4. Влезте в уеб интерфейса на маршрутизатора NETGEAR

След тези стъпки стигате до уеб интерфейса. Режимът за бърза конфигурация не предизвиква никакви трудности и чрез него, буквално в няколко стъпки, се настройва кабелната връзка. За да стартирате съветника, отидете в категорията “Съветник за настройка” , маркирайте полето “Да” с маркер и следвайте стъпките по-долу. Следвайте инструкциите и при завършването им преминете към по-подробно редактиране на необходимите параметри.

Начало на бързата настройка на рутера NETGEAR

Основна конфигурация

В текущия режим на WAN връзката, IP адресите, DNS сървъра, MAC адресите се коригират и ако е необходимо, се въвежда сметката, предоставена от доставчика. Всяка от разгледаните по-долу елементи се попълва в съответствие с данните, които сте получили при сключване на споразумение с доставчик на интернет услуги.

  1. Отворете секцията „Основни настройки“, въведете името и ключа за защита, ако дадена сметка се използва за правилна работа в интернет. В повечето случаи това е необходимо, когато PPPoE е активен. По-долу са полетата за регистриране на име на домейн, настройка на IP адрес и DNS сървър.
  2. Основни кабелни настройки за NETGEAR рутери

  3. Ако предварително сте обсъдили с доставчика кой MAC адрес ще се използва, задайте маркер до съответния елемент или въведете стойността ръчно. След това приложете промените и продължете по-нататък.
  4. Избор на MAC адрес за NETGEAR Router

Сега WAN трябва да функционира нормално, но голям брой потребители използват Wi-Fi технология, така че точката за достъп също се регулира отделно.

  1. В раздела „Безжични настройки“ укажете името на точката, с която ще се показва в списъка на наличните връзки, оставете вашия регион, канал и режим на работа да останат непроменени, ако не е необходимо да бъдат редактирани. Активирайте протокола за сигурност WPA2, като отметнете желания елемент, а също и промените паролата на по-сложна, състояща се от поне осем символа. В края на краищата не забравяйте да приложите промените.
  2. Основни настройки на безжичната мрежа на рутера NETGEAR

  3. В допълнение към основната точка, някои модели мрежово оборудване NETGEAR поддържат създаването на няколко профила за гости. Потребителите, свързани с тях, могат да работят онлайн, но работата с тях е ограничена за тях. Изберете профила, който искате да конфигурирате, задайте основните му параметри и задайте нивото на защита, както е показано в предишната стъпка.
  4. Мрежови настройки за маршрутизатора на NETGEAR

Това завършва основната конфигурация. Сега можете да отидете онлайн без ограничения. По-долу ще бъдат разгледани допълнителните параметри на WAN и Wireless, специални инструменти и правила за защита. Съветваме ви да се запознаете с техните настройки, за да адаптирате работата на маршрутизатора към вас.

Задаване на разширени опции

В софтуера NETGEAR рутерите в отделни секции правят настройки, които рядко се използват от обикновените потребители. Понякога обаче редактирането им все още е необходимо.

  1. Първо, отворете секцията “WAN Setup” в категорията “Advanced” . Тук функцията “SPI Firewall” е забранена, което е отговорно за защитата срещу външни атаки, като проверява трафика, който минава за надеждност. Най-често не се изисква редактиране на DMZ сървър. Той изпълнява задачата за разделяне на публичните мрежи от частни мрежи и обикновено стойността по подразбиране остава. NAT превежда мрежовите адреси и понякога може да се наложи да се промени вида на филтрирането, което също се извършва чрез това меню.
  2. Допълнителни настройки за кабелна връзка за маршрутизатора NETGEAR

  3. Отидете в секцията "LAN Setup" . Това е мястото, където IP адресът и маската на подмрежата се променят. Съветваме ви да се уверите, че е избрана опцията „Използвайте рутер като DHCP сървър“ . Тази функция позволява на всички свързани устройства автоматично да получават мрежови настройки. След като направите промени, не забравяйте да кликнете върху бутона „Приложи“ .
  4. Допълнителни настройки на LAN на маршрутизатора NETGEAR

  5. Обърнете внимание на менюто „Безжични настройки“ . Ако елементите за излъчване и латентност на мрежата почти никога не се променят, тогава определено трябва да се обърне внимание на “WPS Settings” . WPS технологията ви позволява бързо и сигурно свързване към точка за достъп чрез въвеждане на ПИН код или активиране на бутон на самото устройство.
  6. Разширени настройки за безжична мрежа за маршрутизатора NETGEAR

    Още подробности: Какво е WPS на рутер и защо?

  7. NETGEAR рутерите могат да работят в режим на повторител (усилвател) на Wi-Fi мрежа. Той е включен в категорията „Функция за безжично повторение“ . Тук са конфигурирани самия клиент и приемащата станция, където могат да бъдат добавени до четири MAC адреса.
  8. Разширени настройки на Wi-Fi усилвателя на маршрутизатора NETGEAR

  9. Активирането на динамична DNS услуга се извършва след покупката от доставчика. За потребителя е създаден отделен профил. В уеб интерфейса на разглежданите маршрутизатори, въвеждането на стойности става чрез менюто „Dynamic DNS“ .
  10. Обикновено ви се предоставя адрес за вход, парола и сървър за връзка. Тази информация се въвежда в това меню.

    Настройките за динамичен DNS на маршрутизатора NETGEAR

  11. Последното нещо, което бих искал да спомена в секцията "Разширени" е дистанционното управление. Чрез активиране на тази функция позволявате на външния компютър да влиза и редактира настройките на фърмуера на маршрутизатора.
  12. Рутери за дистанционно управление NETGEAR

Настройка за защита

Разработчиците на мрежово оборудване са добавили няколко инструмента, които позволяват не само филтриране на трафика, но и ограничаване на достъпа до определени ресурси, ако потребителят задава определени политики за сигурност. Това се прави, както следва:

  1. Разделът „Блокирани сайтове“ е отговорен за блокирането на отделни ресурси, които винаги ще работят или само по график. Потребителят е длъжен да избере подходящия режим и да направи списък с ключови думи. След промените трябва да кликнете върху бутона "Приложи" .
  2. Ограничение за сайтове в настройките на рутера NETGEAR

  3. Приблизително по същия принцип работи блокирането на услугите, само списъкът се състои от отделни адреси, като кликнете върху бутона „Добавяне“ и въведете необходимата информация.
  4. Ограничение за услуги в настройките на рутера NETGEAR

  5. "График" - график на политиките за сигурност. В това меню се показват дните за блокиране и се избира активното време.
  6. Планирайте правилата за заключване в настройките на маршрутизатора NETGEAR

  7. Освен това можете да конфигурирате системата за известия, която ще се изпраща на електронна поща, например регистър на събитията или опити за въвеждане на блокирани сайтове. Основното е да се избере правилното системно време, така че всичко да дойде навреме.
  8. Известия по имейл в настройките за сигурност на маршрутизатора NETGEAR

Последен етап

Преди да затворите уеб интерфейса и да рестартирате рутера, остават само две стъпки, които ще бъдат последната стъпка на процеса.

  1. Отворете менюто "Задаване на парола" и променете паролата на по-силна, за да защитите конфигуратора от неоторизирани записи. Напомняме ви, че защитният ключ по подразбиране е admin .
  2. Променете администраторската парола в настройките на маршрутизатора NETGEAR

  3. В секцията “Настройки за архивиране” можете да запишете копие от текущите настройки като файл за по-нататъшно възстановяване, ако е необходимо. Има и функция за нулиране до фабричните настройки, ако нещо се обърка.
  4. Архивирайте настройките на маршрутизатора на NETGEAR

Тук нашето ръководство стига до логично заключение. Опитахме се да кажем колкото е възможно повече за универсалната конфигурация на NETGEAR рутерите. Разбира се, всеки модел има свои характеристики, но основният процес на практика не се променя от това и се осъществява на същия принцип.