Не всички флаш устройства имат същото количество памет, както е декларирано от производителя. Това важи особено за нискокачествени устройства от неизвестни производители. За да проверите реалния индикатор, има специални програми, които предоставят възможност за диагностика на външни устройства.

H2testw

Струва си да започнете с проста и надеждна помощна програма, предназначена за цялостна диагностика на устройствата и идентифициране на "счупени" клетки на паметта. В рамките на няколко секунди алгоритъмът внимателно ще анализира избраното устройство и ще покаже действителното количество памет. Поддържа работа с флашки (USB и SD) и твърди дискове (HDD). Налице е тестване както на отделни каталози, така и на цялото устройство.

Интерфейс на програмата H2testw

Има два режима на проверка: само сила на звука или сила на звука със скорост на запис и четене. В първия случай помощната програма не докосва файловете на устройството, а само ги чете за проверка. Интерфейсът е достъпен само на английски и немски език и можете да изтеглите приложението безплатно на уебсайта на разработчика, където са налични и много други помощни програми от различен вид.

Изтеглете последната версия на H2testw от официалния уебсайт

Прочетете също: Решаване на проблема с намаляващия обем на флаш устройството

Новабенч

Novabench е цялостно решение за диагностика на отделни компютърни компоненти, а именно централен процесор, графичен адаптер, RAM и памет. Последният компонент за тестване може да бъде както твърди дискове, така и външни устройства, включително флашки. Както отделните модули, така и цялата система се проверяват индивидуално. Програмата най-често се използва за оценка на производителността, но може да се използва за определяне на действителния размер на флаш картата.

Провеждане на индивидуални тестове за отделни системни елементи в програмата NovaBench

Всички резултати се записват в отделна колона с времето и броя на спечелените точки. Те могат да бъдат експортирани като отделен файл в NBR, CSV или XML формат. С Novabench можете да отворите стандартен инструмент за Windows "Системна информация"... Решението се заплаща само за търговска употреба, а домашната версия не изисква плащане. Сред недостатъците си струва да се отбележи липсата на локализация на руски език, както и липсата на много функции в безплатната версия.

Изтеглете Novabench

Прочетете също: Разберете реалния капацитет на флаш устройството

Инструменти за флаш памет

Flash Memory Toolkit е цяла библиотека от прости помощни програми за диагностика на флаш памети. Веднага след стартиране и избор на подходящо устройство, той веднага показва подробните характеристики на задвижването в раздела "Информация"... Освен това са налични още шест инструмента: откриване на грешки при четене или писане, трайно изтриване на файлове, възстановяване на случайно изтрити обекти, архивиране, анализ на ниско ниво за определяне на скоростта на работа и тест на файл.

Прозорец на Flash Memory Toolkit

Наборът с флаш памет може да се използва като постоянен инструмент за работа с флаш устройство. Тя ви позволява постоянно да наблюдавате работата на устройството и да извършвате някои манипулации върху него. Струва си да се отбележи лесен за използване интерфейс с интуитивно управление, разделен на две части: инструментите са разположени вляво и работната зона вдясно. Руският език не е предоставен и последната актуализация е издадена преди повече от пет години. В този случай заявлението се заплаща.

Изтеглете последната версия на Flash Memory Toolkit от официалния уебсайт

Урок: Флаш устройството не е форматирано: начини за решаване на проблема

AxoFlashTest

Безплатна помощна програма от независим разработчик, която проверява производителността и действителните спецификации на флашките. Той използва уникален алгоритъм, който намалява времето за сканиране до няколко минути. Поддържат се всички устройства, както вътрешни, така и външни. За да работи приложението, трябва да го стартирате с администраторски права.

Интерфейс на програмата AxoFlashTest

AxoFlashTest има разхвърлян интерфейс и не съдържа излишни функции.Веднага след стартирането той ще предложи да избере подходящо устройство и да започне да го анализира, след което ще предложи да възстанови първоначалния размер, ако флашката наистина се е оказала фалшива. Има меню на руски език и официалният уебсайт предоставя подробни инструкции за използване на помощната програма.

Изтеглете последната версия на AxoFlashTest от официалния уебсайт

Прочетете също: Програми за проверка на скоростта на флашка

AIDA64

В крайна сметка си струва да помислите за AIDA64 - програма за частична компютърна диагностика, която има много аналитични функции. С това решение можете да проверите всички компоненти на компютъра, както хардуер, така и софтуер. Има както раздел с предварителни индикатори, включени в устройството от разработчика, така и раздел за теста.

Интерфейс на програмата AIDA64

Функция "Тест на диска" чете информация от избраното устройство и определя реалните му характеристики, включително скорост и обем. Поддържа твърди дискове, оптични устройства, SSD, SD и USB стикове. По този начин AIDA64 е удобна диагностична библиотека, която може да ви бъде полезна по всяко време. Има интерфейс на руски език. Програмата е платена, а пробният период е 30 дни.

Изтеглете AIDA64

Обмислихме няколко ефективни решения, за да разберем реалния размер на флаш устройството и да разберем дали е фалшив. В повечето случаи ще се справят прости помощни програми без допълнителни функции, но някои програми могат да бъдат полезни в много други ситуации, така че винаги трябва да ги имате под ръка.