Програмирането е творчески и интересен процес. За да създавате програми, не винаги е необходимо да знаете езиците. Какъв инструмент е необходим за създаване на програми? Нуждаете се от среда за програмиране. С неговата помощ командите ви се превеждат в двоичен код, разбираем за компютъра. Но има много езици, и има още повече програмни среди. Ще разгледаме списък с програми за създаване на програми.
съдържание
PascalABC.NET е проста свободна среда за развитие на езика Pascal. Най-често се използва в училищата и университетите за обучение. Тази програма на руски език ще ви позволи да създавате проекти с всякаква сложност. Кодовият редактор ще ви подскаже и ще ви помогне, а компилаторът ще посочи грешките. Има висока скорост на изпълнение на програмата.
Предимството на използването на Pascal е, че е обектно-ориентирано програмиране. ООП е много по-удобно от процедурното програмиране, макар и по-широко.
За съжаление, PascalABC.NET е малко по-взискателен за компютърни ресурси и може да се мотае на по-стари машини.
Free Pascal е компилатор на различни платформи, а не среда за програмиране. С него можете да проверите програмата за правилния правопис и да я изпълните. Но не можете да я компилирате. Free Pascal има висока скорост на изпълнение, както и лесен и интуитивен интерфейс.
Както и в много подобни програми, редакторът на кода в Free Pascal може да помогне на програмиста да завърши писането на команди за него.
Недостатъкът й е, че компилаторът може да определи само дали има грешки или не. Той не очертава линията, в която е извършена грешката, така че потребителят трябва да го търси.
Почти първият инструмент за създаване на програми на компютъра е Turbo Pascal. Тази програмна среда е предназначена за операционната система DOS и трябва да инсталирате допълнителен софтуер, за да стартирате Windows. Руският език се поддържа, има висока скорост на изпълнение и компилация.
Turbo Pascal има такава интересна функция, като проследяване. В режим на проследяване можете да следите стъпка по стъпка напредъка на програмата и да наблюдавате промените в данните. Това ще помогне за откриване на грешки, които са най-трудни за намиране - логически грешки.
Въпреки че Turbo Pascal е лесен и надежден в употреба, той все още е малко остарял: той е създаден през 1996 г., Turbo Pascal е подходящ само за една OS-DOS.
Това е визуална програмна среда в Pascal. Неговият удобен, интуитивен интерфейс улеснява създаването на програми с минимално познаване на езика. Лазар е почти напълно съвместим с програмния език на Делфи.
За разлика от алгоритъма и HiAsm, Лазар все още приема знанието за езика, в нашия случай - Паскал. Тук не само събирате програмата с мишката на парчета, но и предписвате кода за всеки елемент. Това ви позволява да разберете по-добре процесите, които се случват в програмата.
Лазар ви позволява да използвате графичен модул, с който можете да работите с изображения и да създавате игри.
За съжаление, ако имате някакви въпроси, ще трябва да потърсите отговори в Интернет, тъй като Лазар няма документация.
HiAsm е безплатен конструктор, който се предлага на руски език. Не е нужно да знаете езика за създаване на програми - тук просто на парче, като дизайнер, събирайте го. Има много налични компоненти, но можете да разширите обхвата им чрез инсталиране на добавки.
За разлика от алгоритъма, това е графична среда за програмиране. Всичко, което създавате, ще се показва на екрана под формата на картина и диаграма, а не на код. Това е доста удобно, въпреки че някой текст е по-скоро като него.
HiAsm е доста мощен и има висока скорост на изпълнение на програмата. Това е особено важно при създаването на игри, когато се използва графичен модул, което значително забавя работата. Но за HiAsm това не е проблем.
Алгоритъмът е средата за създаване на програми на руски, един от малкото. Характеристиката му е, че използва текстово визуално програмиране. Това означава, че можете да създадете програма без да знаете езика. Алгоритъмът е конструктор, който има голям набор от компоненти. Информация за всеки компонент може да бъде намерена в документацията на програмата.
Също така, алгоритъмът ви позволява да работите с графичен модул, но приложенията, използващи графика, ще работят дълго време.
В безплатната версия можете да компилирате проект от .alg до .exe само на сайта на разработчика и само 3 пъти на ден. Това е едно от основните недостатъци. Можете да закупите лицензирана версия и да съставите проекти точно в програмата.
IntelliJ IDEA е една от най-популярните платформени IDE устройства. Тази среда има безплатна, леко ограничена версия и такса. За повечето програмисти има достатъчно безплатна версия. Той има мощен редактор на кода, който ще отстрани грешки и ще завърши кода за вас. Ако направите грешка, околната среда ви информира за това и предлага възможни решения. Това е интелигентна среда за развитие, която предвижда вашите действия.
Друга удобна функция в InteliiJ IDEA е автоматичното управление на паметта. Така нареченият "събирач на отпадъци" непрекъснато следи паметта, която е предназначена за програмата, и в случай, че паметта вече не е необходима, колекторът я освобождава.
Но всичко има недостатък. Малко объркващ интерфейс е един от проблемите, с които се сблъскват начинаещите програмисти. И също така е очевидно, че такава мощна среда има доста високи системни изисквания за правилна работа.
Урокът: Как да напиша програма в Java чрез IntelliJ IDEA
Най-често Eclipse се използва за работа с програмния език на Java, но също така поддържа работата с други езици. Това е един от основните конкуренти IntelliJ IDEA. Разликата между Eclipse и подобни програми е, че можете да инсталирате различни добавки към нея и да можете напълно да я персонализирате.
Eclipse също има висока скорост на компилация и изпълнение. Всяка програма, създадена в тази среда, можете да стартирате на всяка операционна система, тъй като Java е език на различни платформи.
Разликата между Eclipse и IntelliJ IDEA е интерфейсът. В Eclipse е много по-лесно и по-разбираемо, което го прави по-удобно за начинаещи.
Но също така, както всички IDE за Java, Eclipse все още има свои собствени системни изисквания, така че няма да работи на всеки компютър. Въпреки че тези изисквания не са толкова високи.
Невъзможно е да се каже със сигурност коя програма за създаване на програми е най-добра. Трябва да изберете език и след това да опитате всяка среда за него. В крайна сметка всеки IDE е различен и има свои собствени характеристики. Кой знае кои от тях ще ви задоволят повече.