Актуализирането на BIOS често носи както нови функции, така и нови проблеми - например, след инсталиране на най-новата версия на фърмуера на някои дъски, възможността за инсталиране на определени операционни системи се губи. Много потребители биха искали да се върнат към предишната версия на софтуера на дънната платка и днес ще говорим за това как да извършите това действие.
Съдържанието
Преди да започнем да правим преглед на методите на връщане назад, считаме, че е необходимо да споменем, че не всички дънни платки поддържат тази възможност, особено от бюджетния сегмент. Ето защо, ние препоръчваме на потребителите внимателно да проучат документацията и характеристиките на техните дъски, преди да започнат всякакви манипулации с нея.
Грубо казано, съществуват само два метода за връщане на BIOS фърмуера: софтуер и хардуер. Последното е универсално, тъй като е подходящо за почти всички съществуващи "дънни платки". Софтуерните методи понякога се различават за дъски на различни доставчици (понякога дори в рамките на един и същ моделен диапазон), така че има смисъл да ги разглеждаме поотделно за всеки производител.
Обърнете внимание! Всички действия, описани по-долу, се извършват на свой собствен риск, ние не носим отговорност за нарушаване на гаранцията или проблеми, възникнали по време или след изпълнение на описаните процедури!
Дънните платки, произведени от ASUS, имат вградена функция USB Flashback, която ви позволява да се върнете към предишната версия на BIOS. Ще използваме тази възможност.
Вижте също: Различни файлови системи за флаш памети
Внимание! По-нататък описаните манипулации трябва да се извършват само когато компютърът е изключен!
Ако на тази стъпка получите съобщение с текст "Версия на BIOS е по-ниска от инсталираната" , тогава ще трябва да разочаровате - методът за отказване на софтуера не е достъпен за вашия съвет.
Извадете USB флаш устройството от порта и включете компютъра. Ако сте направили всичко както трябва, не би трябвало да има проблеми.
На съвременните дъски на този производител има две BIOS схеми, първични и резервни. Това значително улеснява процеса на възстановяване, тъй като новият BIOS е зашит само в основния чип. Процедурата е следната:
Ако възстановяването на BIOS не се появи, ще трябва да използвате опцията за възстановяване на хардуера, описана по-долу.
Процедурата обикновено е подобна на ASUS и в някои отношения е още по-лесна. Направете следното:
Компанията на Hewlett-Packard на техните лаптопи използва специален раздел за възстановяване на BIOS, благодарение на който лесно можете да се върнете към фабричната версия на фърмуера на дънната платка.
За "дънната платка", в която не можете да върнете фърмуера програмно, можете да използвате хардуера. За него ще трябва да избухнете флаш чипа с записания върху него BIOS и да го прожектирате със специален програмист. Инструкцията освен това предполага, че вече сте придобили програмиста и сте инсталирали софтуера, необходим за неговото функциониране, както и изпуснал “флаш устройството”.
Бъдете внимателни, иначе рискувате да го повредите!
В никакъв случай не изключвайте програмиста от компютъра и не изваждайте микросхемата от устройството преди съобщението за успешен запис на фърмуера!
След това чипът трябва да бъде запоен обратно към дънната платка и да се проведе тестването му. Ако се стартира в режим POST, тогава всичко е наред - BIOS е инсталиран и устройството може да бъде сглобено.
Възстановяването към предишната версия на BIOS може да е необходимо поради различни причини и в повечето случаи е възможно да се направи това у дома. В най-лошия случай можете да се свържете с компютърната услуга, където BIOS може да мига хардуерния метод.