Сред мрежовите рутери, които има Beeline, най-доброто е Smart Box, който съчетава много различни функции и осигурява много високи технически характеристики, независимо от конкретния модел. За настройките на това устройство ще опишем подробно по-нататък в тази статия.

Персонализирайте Beeline Smart Box

Понастоящем съществуват четири вида Smart Box на Beeline, които имат незначителни различия помежду си. Интерфейсът на контролния панел и процедурата за настройка са идентични във всички случаи. Като пример използваме базовия модел.

Вижте също: Правилно настройване на маршрутизаторите Beeline

връзка

  1. За достъп до параметрите на маршрутизатора се нуждаете от “Login” и “Password” , зададени от производителя по подразбиране. Можете да ги намерите на долната повърхност на рутера в специален блок.
  2. Търсете данни от уеб интерфейса на Smart Box

  3. На същата повърхност е IP адресът на уеб интерфейса. Трябва да се вмъкне без промени в адресната лента на всеки уеб браузър.

    192.168.1.1

  4. Използване на IP адрес на Smart Box маршрутизатор

  5. След като натиснете клавиша "Enter", ще трябва да въведете желаните данни и след това да използвате бутона "Продължи" .
  6. Процесът на влизане в контролния панел на Smart Box

  7. Сега можете да отидете в един от основните раздели. Изберете „Мрежова карта“, за да видите всички свързани връзки.
  8. Вижте главното меню на Smart Box рутера

  9. На страницата "За това устройство" можете да намерите основната информация за маршрутизатора, включително свързаните USB устройства и състоянието на отдалечения достъп.
  10. Преглед на информация за Smart Box маршрутизатор

USB функции

  1. Тъй като Beeline Smart Box е снабден с допълнителен USB порт, към него може да бъде свързано външно съхранение на данни. За да конфигурирате преносими носители на началната страница, изберете USB функции .
  2. Преминаване към USB функции в Smart Box рутера

  3. Ето три точки, всеки от които е отговорен за специфичен метод за пренос на данни. Можете да активирате и впоследствие да персонализирате всяка от опциите.
  4. Основна конфигурация на USB функциите на Smart Box рутера

  5. Връзката „Разширени настройки“ съдържа страница с разширен списък от параметри. Към това ще се върнем по-късно в това ръководство.

Бърза настройка

  1. Ако наскоро сте закупили въпросното устройство и не сте имали време да конфигурирате интернет връзка, можете да направите това чрез раздела “Бърза настройка” .
  2. Отидете в раздела Бърза настройка на Smart Box рутер

  3. В блока “Домашен интернет” е необходимо да попълните полетата “Вход” и “Парола” в съответствие с данните от Вашата сметка “Билайн”, обикновено посочени в договора с компанията. Също така в реда "Статус" можете да проверите коректността на свързания кабел.
  4. Начало Интернет тинктури на Smart Box рутер

  5. Чрез раздела "Wi-Fi-мрежа на маршрутизатора" можете да зададете уникално име на интернет, което се показва на всички устройства, които поддържат този тип връзка. Веднага трябва да посочите парола, за да защитите мрежата от използване без ваше разрешение.
  6. Настройките на Wi-Fi мрежата в Smart Box маршрутизатора

  7. Възможността за активиране на “Гост Wi-Fi мрежа” може да бъде полезна, когато трябва да предоставите достъп до интернет на други устройства, но в същото време да защитите друго оборудване от локалната мрежа. Полетата "Име" и "Парола" трябва да бъдат попълнени по аналогия с предишния параграф.
  8. Конфигурирайте гост Wi-Fi в Smart Box маршрутизатора

  9. Използвайки последния раздел на "Beeline TV", посочете LAN-порта на декодера, ако е свързан. След това кликнете върху „Запазване“, за да завършите процедурата за бърза настройка.
  10. Настройка на TV връзка на Smart Box маршрутизатора

Разширени опции

  1. След завършване на процеса на бърза настройка, устройството ще бъде готово за употреба. Въпреки това, в допълнение към опростената версия на параметрите, има и “Разширени настройки” , които могат да бъдат достъпни от главната страница, като изберете съответния елемент.
  2. Преминете към разширени настройки на маршрутизатора Smart Box

  3. В този раздел можете да намерите информация за маршрутизатора. Например тук се показват MAC адресът, IP адресът и състоянието на мрежовата връзка.
  4. Страница с основни настройки на Smart Box рутер

  5. Кликвайки върху връзката в една или друга линия, автоматично ще бъдете пренасочени към съответните параметри.

Настройки за Wi-Fi

  1. Преминете към раздела "Wi-Fi" и изберете "Основни настройки" от допълнителното меню. Поставете отметка в квадратчето „Активиране на безжичната мрежа“ , променете „ИД на мрежата“ по свое усмотрение и редактирайте другите настройки, както следва:
    • "Начин на работа" - "11n + g + b" ;
    • “Канал” - “Авто” ;
    • “Ниво на сигнала” - “Авто” ;
    • "Лимит на връзката" - всеки желан.

    Забележка: Други линии могат да бъдат променяни в съответствие с изискванията за Wi-Fi мрежа.

  2. Основни Wi-Fi настройки на Smart Box рутера

  3. С натискане на бутона „Запазване“ отидете на страницата „Защита“ . В реда "SSID" изберете мрежата си, задайте парола и задайте настройките по същия начин, както е показано от нас:
    • “Удостоверяване” - “WPA / WPA2-PSK” ;
    • "Метод на кодиране" - "TKIP + AES" ;
    • “Интервал на обновяване” - “600” .
  4. Настройка на Wi-Fi защита на Smart Box рутера

  5. Ако искате да използвате Internet Beeline на устройства с поддръжка на "WPA" , поставете отметка в полето "Enable" на страницата "Wi-Fi Protected Setup" .
  6. Активирайте Wi-Fi Protected Setup на Smart Box рутер

  7. В раздела "Филтриране по MAC" можете да добавите автоматично блокиране на интернет към нежелани устройства, които се опитват да се свържат с мрежата.
  8. Настройване на MAC филтриране на Smart Box рутера

USB опции

  1. Разделът “USB” съдържа всички налични настройки за връзка за този интерфейс. След като изтеглите страницата „ Преглед, можете да видите адреса на мрежовия файлов сървър , състоянието на допълнителните функции и състоянието на устройствата. Бутонът “Refresh” е предназначен за актуализиране на информация, например в случай на свързване на ново оборудване.
  2. Вижте състоянието на USB връзките на Smart Box маршрутизатора

  3. Използвайки параметрите в прозореца "Network File Server", можете да конфигурирате споделянето на файлове и папки през маршрутизатора Beeline.
  4. Задаване на файловия сървър на Smart Box рутера

  5. Раздел "FTP сървър" е предназначен да организира прехвърлянето на файлове между устройства в локалната мрежа и USB-устройство. За достъп до свързаното флаш устройство въведете следното в адресната лента.

    ftp://192.168.1.1

  6. Активиране на FTP сървър в Smart Box маршрутизатор

  7. С промяната на настройките за "Media Server" можете да дадете на устройства от LAN мрежа достъп до медийни файлове и телевизия.
  8. Настройка на медиен сървър на Smart Box рутера

  9. Ако изберете "Разширени" и поставите отметка в квадратчето "Автоматично правят всички разделения в мрежа", всички папки на USB устройството ще бъдат достъпни чрез локалната мрежа. За да приложите новите настройки, кликнете върху „Запазване“ .
  10. Допълнителни USB настройки на Smart Box рутера

Други настройки

Всички опции в секцията „Други“ са само за напреднали потребители. В резултат на това се ограничаваме до кратко описание.

  1. Разделът “WAN” съдържа няколко полета за глобални настройки за свързване към интернет на маршрутизатор. По подразбиране те не трябва да се променят.
  2. WAN настройки на Smart Box рутера

  3. По аналогия с всички други маршрутизатори на страницата “LAN” можете да редактирате настройките на локалната мрежа. Също така тук трябва да активирате "DHCP Server" за правилната работа на интернет.
  4. LAN настройки на Smart Box рутера

  5. Разделът " Деца" в раздела "NAT" е предназначен за управление на IP-адреси и портове. В частност, това се отнася до „UPnP“ , което пряко засяга функционирането на някои онлайн игри.
  6. NAT настройки на Smart Box рутера

  7. Можете да конфигурирате работата на статични маршрути на страницата „Маршрутизиране“ . Този раздел се използва за организиране на директно прехвърляне на данни между адресите.
  8. Мрежови маршрути в маршрутизатора Smart Box

  9. Ако е необходимо, конфигурирайте услугата „DDNS“, като изберете една от стандартните опции или посочете своя собствена.
  10. DDNS услуга на Smart Box рутер

  11. С помощта на секцията "Сигурност" можете да защитите търсенето си в интернет. Ако компютърът използва защитна стена, по-добре е всичко да остане непроменено.
  12. Настройки за защита на маршрутизатора Smart Box

  13. Елементът “Диагностика” ще ви позволи да проверите качеството на връзката към всеки сървър или сайт в Интернет.
  14. Проверка на пинг на Smart Box

  15. Разделът Event Logs (Журнали събития) е предназначен за показване на събраните данни в Smart Box на Beeline.
  16. Регистър на събитията на маршрутизатора Smart Box

  17. Можете да промените часа за търсене, като сървърът получава информация за датата и часа на страницата "Дата, час".
  18. Раздел Дата, час на маршрутизатора Smart Box

  19. Ако не сте доволни от стандартното „Потребителско име“ и „Парола“ , можете да ги редактирате в раздела „Промяна на паролата“ .

    Промяна на профила в Smart Box рутер

    Вижте също: Промяна на паролата на маршрутизаторите Beeline

  20. За да възстановите или запазите настройките на маршрутизатора във файл, отидете на страницата "Настройки" . Бъдете внимателни, тъй като в случай на нулиране, интернет връзката ще бъде прекъсната.
  21. Нулирайте настройките на Smart Box рутера

  22. Ако използвате устройство, закупено преди много време, можете да инсталирате най-новата версия на софтуера, като използвате секцията Актуализация на софтуера . Необходимите файлове се намират на страницата с желания модел на устройството чрез връзката “Текуща версия” .

    Отидете на Smart Updates

  23. Софтуерна актуализация на Smart Box рутер

Информация за системата

Когато влезете в менюто "Информация" , ще видите страница с няколко раздела, на която ще се покаже подробно описание на определени функции, но няма да ги разглеждаме.

Вижте обща информация за маршрутизатора Smart Box

След като направите промени и ги запазите, използвайте връзката „Презареждане“ , достъпна от всяка страница. След рестартиране рутерът ще бъде готов за употреба.

заключение

Опитахме се да говорим за всички налични опции на маршрутизатора Beeline Smart Box. В зависимост от версията на софтуера, някои функции могат да бъдат добавени, но цялостното оформление на секциите остава непроменено. Ако имате въпроси относно даден параметър, моля, свържете се с нас в коментарите.