Един от най-популярните оператори сред потребителите на Excel е функцията MATCHING . Неговата задача е да определи номера на елемента в даден набор от данни. Най-голямата полза, която носи, когато се използва съвместно с други оператори. Да видим каква е функцията на MATCH и как може да се използва на практика.
съдържание
Операторът на MAP принадлежи към категорията "Връзки и масиви" . Той търси определения елемент в посочения масив и връща номера на своята позиция в този диапазон на отделна клетка. Всъщност дори името му показва това. Също така, когато се комбинира с други оператори, тази функция ги информира за номера на позицията на даден елемент за последваща обработка на тези данни.
Синтаксисът на израза MATCH изглежда така:
=ПОИСКПОЗ(искомое_значение;просматриваемый_массив;[тип_сопоставления])
Сега разгледайте всеки от тези три аргумента отделно.
"Търсенето на смисъл" е елементът, който трябва да се намери. Тя може да има текстова, цифрова форма и да има логическа стойност. Този аргумент може да бъде и препратка към клетка, която съдържа някоя от горепосочените стойности.
"Сканираният масив" е адресът на диапазона, в който се намира стойността. Позицията на този елемент в този масив трябва да бъде определена от оператора на MAP .
"Тип на съвпадението " показва точното съвпадение, което искате да търсите или неточно. Този аргумент може да има три стойности: "1" , "0" и "-1" . Ако стойността е "0", операторът търси само точно съвпадение. Ако стойността "1" е посочена, при отсъствието на точно съвпадение MATCH произвежда най-близкия елемент към нея в низходящ ред. Ако стойността е "-1" , тогава в случая, ако точното съвпадение не е намерено, функцията произвежда най-близкия елемент към него във възходящ ред. Важно е, ако търсенето не е точна, но приблизителна, така че масива, който ще се сканира, се подрежда във възходящ ред (тип на картографиране "1" ) или низходящ (тип на картографиране "-1" ).
Аргументът "Съответстващ тип" е по избор. Това може да се пропусне, ако не е необходимо. В този случай стойността му по подразбиране е "1" . Прилагането на аргумента "Тип на съвпадението" има преди всичко смисъл само когато се обработват цифрови стойности, а не текст.
Ако MATCH за определените настройки не може да намери желания елемент, операторът показва грешката "# N / D" в клетката.
При извършване на търсене операторът не прави разлика между регистрите на знаци. Ако има няколко точни съвпадения в масива, тогава MATCHING показва позицията на първия в клетката.
Нека да разгледаме примера на най-простия случай, когато използвате MATCH, можете да определите местоположението на посочения елемент в масив от текстови данни. Ще открием коя позиция в обхвата, в който се намират имената на стоките, е думата "захар" .
Тъй като трябва да намерим позицията на думата "Sugar" в диапазона, караме това име в полето "Search value" .
В полето "Сканиран масив" трябва да посочите координатите на самия диапазон. Той може да бъде изкован ръчно, но е по-лесно да поставите курсора в полето и да изберете този масив на листа, като задържите левия бутон на мишката. След това адресът му ще се покаже в прозореца с аргументи.
В третото поле "Съответстващ тип" поставяме числото "0" , тъй като ще работим с текстови данни и затова се нуждаем от точен резултат.
След като сте задали всички данни, кликнете върху бутона "OK" .
Урокът: Съветник за функции в Excel
По-горе разгледахме най-примитивния случай на използване на POSITION оператора, но дори и той може да бъде автоматизиран.
Сега нека разгледаме как можете да използвате MATCHING, за да работите с цифрови изрази.
Задачата е да се намерят стоките за реализирането на 400 рубли или най-близкото до тази сума във възходящ ред.
В полето "Стойност за търсене" караме номер "400" . В полето "Сканиран масив" посочете координатите на графата "Сума" . В полето "Съвпадение тип" задайте стойността на "-1" , тъй като ние търсим равна или по-голяма стойност от тази, която търсим. След като завършите всички настройки, кликнете върху бутона "OK" .
По същия начин можете да търсите най-близката позиция до "400" в низходящ ред. Само за тази цел е необходимо данните да се филтрират във възходящ ред, а в полето "Съответстващ тип" на аргументите за функциите задайте стойността на "1" .
Урокът: Сортиране и филтриране на данни в Excel
Най-ефективно е да се използва тази функция с други оператори като част от сложна формула. Най-често се използва заедно с функцията INDEX . Този аргумент извежда съдържанието на диапазона, определен от номера на неговия ред или колона, до определената клетка. Номерацията, както в случая на оператора POSITION , се извършва не по отношение на целия лист, а само в обхвата. Синтаксисът на тази функция е:
=ИНДЕКС(массив;номер_строки;номер_столбца)
В този случай, ако масивът е едноизмерен, можете да използвате само един от двата аргумента: "Номер на ред" или "Колонен номер" .
Особеността на връзката между функциите INDEX и MATCH е, че последната може да се използва като първи аргумент, т.е. да се посочи позицията на ред или колона.
Нека да разгледаме как това може да се направи на практика, като се използва същата таблица. Ние имаме задачата да изведем името на стоките в допълнителното поле на листа "Стоки" , чийто общ размер на приходите е равен на 350 рубли или най-близко до тази стойност в низходящ ред. Този аргумент е посочен в полето "Приблизителна сума на приходите на листа" .
Полето "Номер на линия" ще съдържа вградената функция MATCH . Той трябва да бъде изкован ръчно, използвайки синтаксиса, споменат в самото начало на статията. Веднага напишете името на функцията - "MATCH" без кавички. След това отворете скобата. Първият аргумент на този оператор е "стойността на интереса" . Той се намира на листа в полето "Приблизителна сума на приходите". Посочете координатите на клетката, съдържаща числото 350 . Поставете точка и запетая. Вторият аргумент е "Сканираният масив" . MATCHING ще разгледа обхвата, в който се намира размерът на приходите, и ще търси най-много приблизително 350 рубли. Ето защо в този случай посочваме координатите на графата "Размер на приходите" . Отново поставяме точка и запетая. Третият аргумент е "Тип на съвпадението" . Тъй като търсим число, равно на даденото число или най-близкото по-малко, след това зададете цифрата "1" тук . Затворете скобите.
Третият аргумент на функцията INDEX "Номер на колоната" остава празен. След това кликнете върху бутона "OK" .
Както можете да видите, операторът на MAP е много удобна функция за определяне на редовния номер на посочения елемент в масива с данни. Но ползата от него значително се увеличава, ако се използва в сложни формули.