В някои случаи потребителят е изправен пред задачата да върне определен брой знаци към целевата клетка от друга клетка, започвайки със знака, указан в акаунта вляво. Тази функция се управлява перфектно от функцията за PCR . Още повече увеличава функционалността си, ако в комбинация с нея използва други оператори, например SEARCH или FIND . Нека да разгледаме по-отблизо какви са възможностите на функцията на ОМТ и да видим как работи тя по конкретни примери.
съдържание
Основната задача на оператора е да извлече от зададения лист елемент известен брой отпечатани знаци, включително интервали, като се започне от символа, посочен в сметката вляво. Тази функция принадлежи към категорията текстови оператори. Синтаксисът му е както следва:
=ПСТР(текст;начальная_позиция;количество_знаков)
Както можете да видите, тази формула се състои от три аргумента. Всички те са задължителни.
Аргументът "Текст" съдържа адреса на елемента от листа, който съдържа текстовия израз с извлечените знаци.
Аргументът "Начална позиция" е представен като число, което показва кой знак от профила, като се започне отляво, трябва да извлечете. Първият знак се счита за "1" , вторият за "2" и т.н. При изчислението са взети предвид дори пространства.
Аргументът "Брой знаци" съдържа числен индекс на броя знаци, като се започне от началната позиция, която трябва да извлечете към целевата клетка. Когато се брои, точно като предишния аргумент, пространствата се вземат под внимание.
За да опишем примери за приложението на DCS функцията, започваме с най-простия случай, когато трябва да извлечем един израз. Разбира се, такива варианти рядко се използват на практика, така че даваме този пример само като въведение към принципите на работата на оператора.
Така че, имаме маса от служители на компанията. Първата колона съдържа имената, фамилното име и патронимиката на служителите. Трябва да използваме оператора на CCTS, за да извлечем в посочената клетка само името на първия човек от списъка на Петър Иванович Николаев.
В полето "Текст" въвеждаме координатите на клетката, която съдържа имената на служителите. За да не управлявате адреса ръчно, просто поставете курсора в полето и кликнете с левия бутон на мишката върху елемента на листа, който съдържа данните, от които се нуждаем.
В полето "Начална позиция" трябва да посочите номера на символа, който се брои отляво, от който започва фамилното име на служителя. Когато броим, вземаме предвид и пропуските. Писмото "N" , с което започва името на служителя Николаев, е петнадесетият символ. Ето защо в полето поставяме числото "15" .
В полето "Брой знаци" въведете броя на знаците, които съставят фамилното име. Състои се от осем знака. Но тъй като след името в клетката няма повече знаци, можем да посочим повече знаци. Това означава, че в нашия случай можете да поставите число, равно на или по-голямо от осем. Ние поставяме например числото "10" . Но ако след фамилното име в килията имаше още думи, цифри или други символи, тогава щяхме да установим само точния брой знаци ( "8" ).
След като въведете всички данни, кликнете върху бутона "OK" .
Урокът: Съветник за функции в Excel
Но, разбира се, за практически цели е по-лесно ръчно да се кара едно фамилно име, отколкото да се приложи формула за това. Но за прехвърлянето на група от данни, използването на функцията ще бъде напълно подходящо.
Имаме списък със смартфони. Преди името на всеки модел е думата "Смартфон" . Трябва да поставим в отделна колона само имената на моделите без тази дума.
В полето "Текст" посочваме адреса на първия елемент на колоната с оригиналните данни.
В полето "Начална позиция" трябва да посочим номера на символа, от който ще бъдат извлечени данните. В нашия случай във всяка клетка преди името на модела е думата "смартфон" и интервал. По този начин фразата, която трябва да бъде изведена в отделна клетка, започва навсякъде от десетия символ. Задайте номера "10" в това поле.
В полето "Брой знаци" трябва да зададете броя знаци, които съдържат изписаната фраза. Както можете да видите, името на всеки модел има различен брой знаци. Но фактът, че след името на модела, текстът в клетките свършва, спестява ситуацията. Следователно, в това поле може да зададем число, което е равно на или по-голямо от броя знаци с най-дългото име в този списък. Задаваме произволен брой знаци "50" . Името на който и да е изброени смартфони не надвишава 50 знака, така че тази опция ни подхожда.
След като въведете данните, кликнете върху бутона "OK" .
За да "освободим" резултата от оригиналната колона, извършваме следните манипулации. Изберете колоната, която съдържа формулата. След това отворете раздела "Начало" и кликнете върху иконата "Копиране" , намираща се в блока "Клипборд" на лентата.
Като алтернативно действие можете да натиснете Ctrl + C след избора.
Но все пак горният пример се ограничава до факта, че първата дума във всички клетки източник трябва да има равен брой знаци. Използването на функцията SEARCH или SEARCH заедно с функцията CCT значително ще разшири възможностите за използване на формулата.
Текстовите оператори SEARCH и FIND връщат позицията на посочения знак в разглеждания текст.
Синтаксисът на функцията за търсене е както следва:
=ПОИСК(искомый_текст;текст_для_поиска;начальная_позиция)
Синтаксисът на оператора FIND изглежда така:
=НАЙТИ(искомый_текст;просматриваемый_текст;нач_позиция)
Като цяло аргументите на тези две функции са идентични. Основната им разлика е, че операторът " ТЪРСЕНЕ" не отчита случая на букви при обработката на данните и НОМЕР - взема предвид.
Да видим как да използваме оператора SEARCH заедно с функцията CCR . Имаме таблица, в която се въвеждат имената на различни модели компютърни технологии с общо име. Както и в последния момент, трябва да извлечем имената на моделите без общо име. Трудността е, че ако в предишния пример генеричното име за всички елементи е същото ("смартфон"), то в този списък е различно ("компютър", "монитор", "колони" и т.н.) с различен брой знаци. За да решим този проблем, се нуждаем и от оператора SEARCH , който ще инвестираме във функцията CCT.
В полето "Текст" , както обикновено, посочваме първата клетка на колоната с оригиналните данни. Тук всичко остава непроменено.
За да отворите прозореца с аргументи на оператора SEARCH , задайте курсора в полето "Initial Position" . След това кликнете върху иконата под формата на триъгълник, насочен надолу. Тази икона се намира на същото хоризонтално ниво на прозореца, където се намира бутонът "Вмъкване на функция" и лентата с формули, но отляво от тях. Извежда се списък с най-скоро използваните оператори. Тъй като между тях няма име "SEARCH" , кликнете върху елемента "Други функции ..." .
В полето "Текст за търсене" указваме препратка към първата клетка на колоната с оригиналните данни. Тази референция ще бъде същата като тази, която преди това показахме в полето "Текст" в прозореца с аргументи на оператора на BTS .
Архивът на полето "Начална позиция" е по избор. В нашия случай не е необходимо да го попълвате или можете да зададете номер "1" . За всяка от тези опции търсенето ще се извърши от началото на текста.
След като въведете данните, не бързайте да натискате бутона "OK" , тъй като функцията SEARCH е вложена. Просто кликнете върху името на PCR в лентата за формули.
В полето "Брой знаци" , както в предишния пример, написваме число, което е по-голямо или равно на броя знаци в най-дългия израз на оригиналната колона. Например, поставете числото "50" . В нашия случай това е достатъчно.
След извършване на всички посочени манипулации, кликнете върху бутона "OK" в долната част на прозореца.
Функцията FIND се използва заедно с формулата EPR по същия принцип като оператора SEARCH .
Както можете да видите, функцията PCR е много удобно средство за показване на необходимите данни в предварително определена клетка. Фактът, че не е толкова популярен сред потребителите, се обяснява с факта, че много потребители, използващи Excel, обръщат повече внимание на математическите функции, отколкото на текста. Когато използвате тази формула в комбинация с други оператори, нейната функционалност се увеличава допълнително.