Един от многото показатели, с които трябва да се справят счетоводителите, данъчните служители и частните предприемачи, е данъкът върху добавената стойност. Следователно, въпросът за нейното изчисление, както и изчисляването на други показатели, свързани с него, става актуален за тях. Извършете това изчисление за единична сума, като използвате конвенционален калкулатор. Но ако трябва да изчислите ДДС за набор от парични стойности, тогава с един калкулатор ще бъде много проблематично. Освен това калкулаторът не винаги е удобен за използване.
За щастие, в Excel можете значително да ускорите изчисляването на необходимите резултати за необработените данни, които са изброени в таблицата. Нека да разберем как.
съдържание
Преди да отидем направо в изчислението, нека разберем какво е определеното данъчно плащане. Данъкът върху добавената стойност е косвен данък, който продавачите на стоки и услуги плащат за количеството продадени продукти. Но реалните платци са купувачи, тъй като сумата на данъчното плащане вече е включена в цената на закупените продукти или услуги.
Руската федерация понастоящем има данъчна ставка от 18%, но в други части на света тя може да се различава. Например в Австрия, Великобритания, Украйна и Беларус то е равно на 20%, в Германия - 19%, в Унгария - 27%, в Казахстан - 12%. Но ние ще използваме сегашната данъчна ставка за Русия при изчисляването. Само чрез промяна на лихвения процент тези алгоритми за изчисление, които ще бъдат дадени по-долу, могат да се използват за всяка друга държава в света, където се прилага този вид данъчно облагане.
В тази връзка, пред счетоводителите, служителите на данъчните служби и предприемачите в различни случаи, основните задачи са:
Изпълнението на тези изчисления в Excel ще направим още.
Първо, нека да разберем как да изчисляваме ДДС от данъчната основа. Това е доста просто. За да изпълнявате тази задача, трябва да умножите облагаемата база по данъчната ставка, която в Русия е 18%, или с числото 0.18. По този начин имаме формулата:
«НДС» = «База налогообложения» x 18%
За Excel формулата за изчисление има следната форма
=число*0,18
Естествено, мултипликаторът "Номер" е цифров израз на тази много данъчна основа или позоваване на клетката, в която се намира този индикатор. Ще се опитаме да приложим тези знания на практика за конкретна маса. Състои се от три колони. Първата съдържа известните стойности на данъчната основа. Във втория ще бъдат намерени желаните стойности, които трябва да изчислим. Третата колона съдържа сумата на стоките заедно с размера на данъка. Тъй като не е трудно да се отгатне, може да се изчисли чрез добавяне на данните от първата и втората колони.
=A3*18%
Във вашия случай тя ще бъде същата, с изключение на първия множител. Вместо "А3" може да има други координати, в зависимост от това къде потребителят е публикувал данните, които съдържат данъчната основа.
Изберете диапазона на таблицата, за да поемете цифровите стойности. Щракнете с десния бутон на мишката. Извиква контекстното меню. Изберете елемента "Форматиране на клетки" в него .
Можете също така да включвате пари вместо формат на числа. В този случай цифрите ще се показват и с два знака след десетичната запетая. За да направите това, превключваме превключвателя в блока с параметри "Цифрови формати" в "Парична" позиция. Както и в предходния случай, нека да видим, че в полето "Брой десетични места" имаше число "2" . Също така обръщаме внимание на символа на рублата в полето "Символ" , ако, разбира се, няма да работите умишлено с друга валута. След това кликнете върху бутона "OK" .
Когато използвате формата за пари, ще се извърши същото преобразуване, но символът на избраната валута ще бъде добавен към стойностите.
Задайте курсора в долния десен ъгъл на този листов елемент, който вече съдържа формулата. В този случай курсорът трябва да се превърне в малък кръст. Това е маркер за попълване. Завържете левия бутон на мишката и го плъзнете до дъното на масата.
=A3+B3
Но, разбира се, във всеки случай, адресите на клетките могат да се различават. Следователно, когато изпълнявате подобна задача, трябва да замените правилните координати на съответните елементи на листа.
По този начин изчислихме необходимите стойности за седемте стойности на данъчната основа. Щеше да отнеме много повече време на калкулатора.
Урокът: Как да промените клетъчния формат в Excel
Съществуват обаче случаи, при които за данъчно отчитане е необходимо да се изчисли размерът на ДДС от сумата, в която вече е включен този данък. Тогава формулата за изчисление ще изглежда така:
«НДС» = «Сумма с НДС» / 118% x 18%
Да видим как може да се направи това изчисление с помощта на инструментите на Excel. В тази програма формулата за изчисление ще бъде както следва:
=число/118%*18%
Аргументът "Номер" е известна стойност на стойността на стоките заедно с данъка.
За пример на изчисление, нека вземем същата таблица. Едва сега ще попълни колоната "Сума с ДДС" и стойностите на колоните "ДДС" и "Данъчна основа", които трябва да изчислим. Предполагаме, че клетките на таблицата вече са форматирани в паричен или цифров формат с два знака след десетичната запетая, затова няма да повтаряме тази процедура.
=C3/118%*18%
В посочения запис, в зависимост от конкретния случай и местоположението на входните данни в листа на Excel, може да се промени само референтната клетка.
Затова зададохме курсора в първата клетка на колоната "Данъчна основа" . След знака "=" изваждаме данните от първата клетка в колоната "Количество с ДДС" на стойността, която е в първия елемент на колоната "ДДС" . В този конкретен пример получаваме този израз:
=C3-B3
За да изведете резултата, не забравяйте да натиснете клавиша Enter .
Проблемът може да се смята за решен.
Често е необходимо сумата да се изчислява заедно с размера на данъка, който има стойността на данъчната основа. В същото време не е необходимо да се изчислява размерът на данъчното плащане. Формулата за изчисление може да бъде представена в тази форма:
«Сумма с НДС» = «База налогообложения» + «База налогообложения» x 18%
Можете да опростите формулата:
«Сумма с НДС» = «База налогообложения» x 118%
В Excel ще изглежда така:
=число*118%
Аргументът "Брой" е облагаема основа.
Да вземем една и съща таблица само без колоната "ДДС" , тъй като това изчисление не се нуждае от нея. Известните стойности ще се намират в колоната "База за данъчно облагане" , а търсените - в колоната "Сума с ДДС" .
=A3*118%
За да покажете общия брой на листа, кликнете върху бутона Enter .
По този начин размерът на стойността на стоките, включително данъка, е изчислен за всички стойности.
Много по-рядко е необходимо да изчисляваме данъчната база от стойността с включения в нея данък. Независимо от това, това изчисление не е необичайно, така че ще го разгледаме.
Формулата за изчисляване на данъчната основа от стойността, в която данъкът вече е включен, е както следва:
«База налогообложения» = «Сумма с НДС» / 118%
В Excel тази формула ще изглежда така:
=число/118%
Тъй като дивидентът "Номер" е стойността на стойността на стоките, включително данъка.
За изчисления прилагаме точно същата таблица, както при предишния метод, но само този път известните данни ще се намират в колоната "Сума с ДДС" , а изчислените в колоната "Данъчна основа" .
Сега получихме таблица, в която изчислението на стойността на стоките без данък беше направено едновременно върху седем позиции.
Урокът: Работа с формули в Excel
Както можете да видите, знаейки основите за изчисляване на данъка върху добавената стойност и свързаните с него показатели, е много лесно да се справите със задачата да ги изчислите в Excel. Всъщност самият алгоритъм за изчисление всъщност не е много по-различен от изчислението на обикновен калкулатор. Но при изпълнение на операцията в конкретния процесор на маса има едно преимуществено предимство пред калкулатора. Състои се от факта, че изчисляването на стотици стойности не отнема много повече от изчисляването на един индикатор. В Excel, буквално в рамките на минута, потребителят ще може да изчисли данъка върху стотици позиции, прибягвайки до такъв полезен инструмент като маркера за попълване, докато изчисляването на това количество данни на прост калкулатор може да отнеме часове. Освен това в Excel можете да коригирате изчислението, като го запазите като отделен файл.