Метод 1: MSI Afterburner
Приложението MSI Afterburner е мощен инструмент за фина настройка на работата на GPU, чрез който можете да зададете скоростта на въртене на вентилаторите му.
- Стартирайте програмата след инсталацията и в главния й прозорец обърнете внимание на параметъра "Fan Speed".
По подразбиране е активен режим "Auto", при който въртенето на вентилаторите се управлява от операционната система. За фина настройка трябва да активирате ръчен режим, за което кликнете върху превключвателя.
- След това щракнете върху иконата на настройките по-долу.
- Преминете на таба "Кулер".
- Основната работна област е графикът в централната част на прозореца, който показва поведението на видеокартата при различни температури. Вертикалната ос съответства на скоростта на въртене на охладителя в проценти, а хоризонталната – на показателите за нагряване на чипа в градуси.
- За задаване на вашия пресет преместете точките на графика в желаните позиции: например, при нагряване от 10 до 40 градуса можете да зададете минимални параметри на оборотите (от 10 до 30%) и постепенно да увеличавате с стъпка от 10.
Разбира се, на графика можете да задавате и потребителски точки – просто кликнете с левия бутон на мишката на желаното място.
- Под графика също има полета за въвеждане на някои параметри. Първият, "Период на обновяване на скоростта на охладителя" позволява да зададете времеви интервал, с който ОС ще проверява съответствието на зададения график. По подразбиране стойността е 3000 мс, което е равно на 3 секунди. Обикновено това е достатъчно за повечето случаи, но ако ви се струва, че броят на оборотите се променя твърде често, можете да зададете по-малко или повече (минимум – 500 мс, максимум – 10000 мс).
Следващият параметър – "Температурен хистерезис". Тази опция позволява да настроите допустимия интервал в градуси, при който няма да се променя скоростта на охладителите.Като правило, стойността по подразбиране е оптимална, но отново, ако смятате, че GPU прекалено натоварва вентилаторите, в този ред можете да зададете стойност до 10.
Внимание! Не се препоръчва да задавате температурен хистерезис над 10 градуса, тъй като има риск от прегряване на видеокартата!
- За да се запазят параметрите след рестартиране на компютъра, преминете на таба "Основни" и отметнете опциите "Стартиране заедно с Windows" и "Стартиране в минимизирано състояние", след което натиснете "Приложи" и "ОК".







Готово – сега скоростта на въртене на вентилаторите на вашата "зелена" видеокарта ще се регулира според зададените по-рано настройки.
Метод 2: EVGA Precision X1
Алтернатива на програмата от MSI ще бъде инструментът за фина настройка на видеокарти от EVGA, също достъпен безплатно на сайта на производителя.
- За най-добри резултати е добре да изтеглите отделен вариант на програмата – намерете на страницата за изтегляне бутона "Precision Standalone" и натиснете на него.
- Инсталирайте приложението на компютъра и го стартирайте след инсталацията. Нужната ни опция се нарича "Fan Speed". Както и в случая с решението от MSI, са налични два режима на конфигуриране – полуавтоматичен, където скоростта на въртене на вентилаторите се задава с плъзгач, и ръчен с фина настройка на поведението. За достъп до последния натиснете бутона "Auto", а след това в лявата част на прозореца кликнете върху позицията "FAN1".
- Ще се отвори раздел с настройка на графика на охлаждането в зависимост от температурата. Работата с него е идентична на тази в MSI Afterburner, затова се запознайте с стъпките 5-6 от предишния метод.Обърнете внимание, че това решение позволява отделно да се настройва поведението на всеки охладител, ако на вашия модел са инсталирани няколко и такава функция се поддържа от BIOS на видеокартата.
- За да не се сбъркат опциите при рестартиране, трябва да активирате параметъра за автоматично стартиране на EVGA Precision X1 заедно с операционната система. За целта кликнете върху бутона "Setup".
След това отметнете пунктовете "Start with OS" и "Start Minimized", след което използвайте бутоните "Apply" и "Save" в долната част на прозореца на програмата.




Използването на това приложение не е по-сложно от аналогичното на MSI, но има важно отличие: EVGA напълно поддържа само NVIDIA RTX и GTX 10 серия, произведени от тази компания, докато при по-старите GPU и устройства от други производители поддръжката е ограничена.