Текстообработващата програма е програма за редактиране и преглеждане на документи. Най-известният представител на такъв софтуер днес е MS Word , но обичайната Notepad не може да бъде напълно описана като такава. След това ще говорим за различията в понятията и ще дадем няколко примера.

Word процесори

Първо, нека да разберем какво определя програмата като текстов редактор. Както казахме по-горе, такъв софтуер може не само да редактира текста, но и да покаже как ще изглежда след създаването на документа. В допълнение, той ви позволява да добавяте изображения и други графични елементи, да създавате оформления, поставяйки блокове на страницата с помощта на вградените инструменти. Всъщност, това е "напреднал" лаптоп с голям набор от функции.

Вижте също: Текстови онлайн редактори

Но основната разлика между текстообработващите и редакторите е възможността за визуално определяне на окончателния вид на документ. Това свойство се нарича WYSIWYG (съкращение, буквално "това, което виждам, разбирам"). Например, можете да използвате програми за създаване на уеб сайтове, когато в един прозорец пишем код, а в другия веднага виждаме крайния резултат, можем ръчно да плъзгаме и пускаме елементи и да ги редактираме директно в работното пространство - Web Builder, Adobe Muse , Текстовите процесори не означават писане на скрит код, в който ние просто работим с данните на страницата и точно (почти) знаем как ще изглежда на хартия.

Добавяне на текстови блокове в текстовия процесор LibreOffice

Най-известните представители на този софтуерен сегмент: Lexicon, AbiWord, ChiWriter, JWPce, Libreoffice писател и, разбира се, MS Word.

Издателски системи

Тези системи представляват набор от софтуерни и хардуерни инструменти за писане, предварително прототипиране, оформление и публикуване на различни печатни материали. Като разнообразие, те се различават от текстообработващите, тъй като са предназначени за документи, а не за директно въвеждане на текст. Основни характеристики:

  • Оформление (местоположение на страницата) на предварително подготвени текстови блокове;
  • Управление на шрифтове и печат на изображения;
  • Редактиране на текстови блокове;
  • Обработка на графики на страниците;
  • Извеждането на обработените документи в качеството на печат;
  • Подкрепа за сътрудничество по проекти в локални мрежи, независимо от платформата.

Създаване на печатни продукти в издателската система Adobe InDesign

Сред издателските системи могат да бъдат идентифицирани Adobe InDesign , Adobe PageMaker, Corel Ventura Publisher, QuarkXPress.

заключение

Както виждате, разработчиците са се уверили, че в нашия арсенал има достатъчен брой инструменти за обработка на текст и графики. Редовните редактори ви позволяват да въвеждате символи и параграфи във формат, процесорите включват и оформление и преглед на резултатите в реално време, а издателските системи са професионални решения за сериозна работа с печата.