По време на работата на смартфона могат да възникнат различни инциденти, например, падането му във вода. За щастие съвременните смартфони са по-малко чувствителни към водата, така че ако контактът с течността е кратък, тогава можете да излезете с лек ужас.
Много модерни устройства придобиват специална защита от влага и прах. Ако имате такъв телефон, не можете да се страхувате, тъй като рискът от работоспособност е само в случай, че той падне на дълбочина повече от 1,5 метра. Обаче е целесъобразно внимателно да се следи дали всички ключалки са затворени (ако са осигурени от дизайна), в противен случай цялата защита от влага и прах ще бъде безполезна.
Собствениците на устройства, които нямат висока степен на защита от влага, трябва да предприемат спешни мерки, ако устройството им е потопено във вода.
Ефективността на устройството, която попада във водата зависи до голяма степен от действията, които ще извършите първо. Не забравяйте, че на първия етап скоростта е важна.
Това е списъкът на необходимите първични действия за "реанимация" на смартфон, който е влязъл в течност:
При условие, че водата влезе в калъфа дори и в малко количество, всички вътрешности на телефона и корпуса му трябва да бъдат внимателно изсушени. Не използвайте сушилня или подобно устройство за сушене, тъй като в бъдеще това може да наруши работата на елемента.
Процесът на сушене на компонентите на смартфона може да бъде разделен на няколко стъпки:
Някой съветва изсушаването на телефона в контейнери с ориз, тъй като той е добър абсорбент. Отчасти този метод е по-ефективен от дадените по-горе указания, тъй като оризът поглъща влага по-бързо и бързо. Този метод обаче има значителни недостатъци, например:
Ако все пак решите да извършите сушенето с ориз, направете го на собствена опасност и риска. Инструкцията стъпка по стъпка в този случай изглежда почти като предишната:
Ако телефонът падне във водата, спря да работи или започна да работи неправилно, можете да се свържете със сервизния център с молба да го възстановите. Най-често (ако нарушенията не са твърде значителни), капитаните намират да върнат телефона в нормален живот.
В редки случаи можете да получите ремонт под гаранция, например, ако телефонът разполага с високо ниво на защита срещу влага и се счупи, след като го пуснете в локва или разлята малко течност на екрана. Ако устройството има защита срещу прах / влага, например IP66, тогава можете да се опитате да изискате ремонти под гаранцията, но при условие, че контактът с вода е наистина минимален. Освен това, колкото по-висока е последната цифра (например IP66, но IP67, IP68), така че имате по-голям шанс да получите услуга по гаранцията.
За да реагираш на телефона, който се е появил във водата, не е толкова трудно, колкото изглежда на пръв поглед. Много модерни устройства придобиват по-усъвършенствана защита, така че разлятата течност или малък контакт с вода (например, попадащи в снега) не могат да разрушат устройството.