По време на работата на смартфона могат да възникнат различни инциденти, например, падането му във вода. За щастие съвременните смартфони са по-малко чувствителни към водата, така че ако контактът с течността е кратък, тогава можете да излезете с лек ужас.

Технологии за защита от влага

Много модерни устройства придобиват специална защита от влага и прах. Ако имате такъв телефон, не можете да се страхувате, тъй като рискът от работоспособност е само в случай, че той падне на дълбочина повече от 1,5 метра. Обаче е целесъобразно внимателно да се следи дали всички ключалки са затворени (ако са осигурени от дизайна), в противен случай цялата защита от влага и прах ще бъде безполезна.

Собствениците на устройства, които нямат висока степен на защита от влага, трябва да предприемат спешни мерки, ако устройството им е потопено във вода.

Стъпка 1: Първи стъпки

Ефективността на устройството, която попада във водата зависи до голяма степен от действията, които ще извършите първо. Не забравяйте, че на първия етап скоростта е важна.

Това е списъкът на необходимите първични действия за "реанимация" на смартфон, който е влязъл в течност:

  1. Веднага премахнете притурката от водата. На този етап законопроектът е за секунда.
  2. Ако водата прониква и абсорбира в "вътрешността" на устройството, това е 100% гаранция, че ще трябва или да бъде пусната в експлоатация, или да бъде изхвърлена. Следователно, веднага щом го извадите от водата, трябва да разглобите корпуса и да опитате да извадите батерията. Струва си да се помни, че някои модели имат неподвижна батерия, в този случай е по-добре да не я докосвате.
  3. Обясняване на изсушаването на телефона

  4. Извадете всички карти от телефона.
  5. извадете SIM картата

Стъпка 2: Сушене

При условие, че водата влезе в калъфа дори и в малко количество, всички вътрешности на телефона и корпуса му трябва да бъдат внимателно изсушени. Не използвайте сушилня или подобно устройство за сушене, тъй като в бъдеще това може да наруши работата на елемента.

Процесът на сушене на компонентите на смартфона може да бъде разделен на няколко стъпки:

  1. Веднага щом телефонът се разглобява внимателно, избършете всички аксесоари с дискове от памучна вата или сух парцал. Не използвайте обикновена памучна вата или хартиени салфетки за това, защото когато хартията е напоена, хартията / обикновената памучна вата може да се разпадне и фините й частици остават върху компонентите.
  2. Сега подгответе обикновен парцал и поставете подробностите за телефона върху него. Можете да използвате обикновени салфетки без мъх, вместо парцали. Оставете подробностите за един или два дни, така че влагата да изчезне напълно от тях. Поставете аксесоарите на батерията, дори ако те са разположени на парцали / салфетки не се препоръчва, защото върху тях те могат да прегреят.
  3. Обясняване на изсушаването на телефона

  4. След изсушаване внимателно проверете аксесоарите, обърнете специално внимание на акумулатора и самия случай. Те не трябва да оставят влага и / или малки отломки. Леко вървете по тях с мека четка, за да премахнете прах / отломки.
  5. Почистване на телефона на боклука

  6. Сглобете телефона и се опитайте да го включите. Ако всичко работи, след това следвайте устройството няколко дни. Ако откриете първите, или дори незначителни проблеми, се обърнете към сервизния център, за да поправите / диагностицирате устройството. В този случай също не се препоръчва забавяне.

Някой съветва изсушаването на телефона в контейнери с ориз, тъй като той е добър абсорбент. Отчасти този метод е по-ефективен от дадените по-горе указания, тъй като оризът поглъща влага по-бързо и бързо. Този метод обаче има значителни недостатъци, например:

  • Зърната, които са абсорбирали много влага, могат да се намокрит, което няма да позволи на устройството да изсъхне до края;
  • В ориз, който се продава в пакети, има много малки и почти невидими боклуци, които се придържат към аксесоарите и в бъдеще могат да повлияят на производителността на притурката.

Ако все пак решите да извършите сушенето с ориз, направете го на собствена опасност и риска. Инструкцията стъпка по стъпка в този случай изглежда почти като предишната:

  1. Избършете аксесоарите с кърпа или суха хартия без хартия. Опитайте се да се отървете от възможно най-много влага на тази стъпка.
  2. Подгответе контейнер с ориз и внимателно потапяйте тялото и батерията там.
  3. Напълнете ги с ориз и оставете за два дни. Ако контактът с водата не беше дълъг и когато инспекцията разкри малко количество влага върху батерията и другите компоненти, времето може да бъде намалено до един ден.
  4. Телефон в контейнер с ориз

  5. Премахнете аксесоарите от ориза. В този случай те трябва да бъдат внимателно почистени. Най-добре е да използвате специални кърпи, които са предназначени за това (можете да ги купите от всеки специализиран магазин).
  6. Съберете уреда и го включете. Наблюдавайте работата няколко дни, ако забележите някакви неизправности / неизправности, а след това незабавно се свържете с услугата.

Ако телефонът падне във водата, спря да работи или започна да работи неправилно, можете да се свържете със сервизния център с молба да го възстановите. Най-често (ако нарушенията не са твърде значителни), капитаните намират да върнат телефона в нормален живот.

В редки случаи можете да получите ремонт под гаранция, например, ако телефонът разполага с високо ниво на защита срещу влага и се счупи, след като го пуснете в локва или разлята малко течност на екрана. Ако устройството има защита срещу прах / влага, например IP66, тогава можете да се опитате да изискате ремонти под гаранцията, но при условие, че контактът с вода е наистина минимален. Освен това, колкото по-висока е последната цифра (например IP66, но IP67, IP68), така че имате по-голям шанс да получите услуга по гаранцията.

За да реагираш на телефона, който се е появил във водата, не е толкова трудно, колкото изглежда на пръв поглед. Много модерни устройства придобиват по-усъвършенствана защита, така че разлятата течност или малък контакт с вода (например, попадащи в снега) не могат да разрушат устройството.