което е по-добре macbook или лаптоп
Често потребителите, които искат да се присъединят към лаптопи, имат избор: да купят лаптоп с Windows или Linux „на борда“ или да закупят нов MacBook или на вторичния пазар. В нашата статия днес искаме да улесним задачата за избор между тези две опции, като сравним „ябълковото“ устройство с устройства от други производители.

Сравнение на MacBook и други лаптопи

Ще сравним решението на Apple с подобни продукти според няколко основни критерия.

Операционна система

Основното предимство на MacBooks пред другите преносими компютри е както производителят, така и потребителите смятат системата macOS. Тази операционна система осигурява различно потребителско изживяване от Windows или Linux ядрените системи, като в някои случаи е по-напреднала. В някои специфични задачи обаче функциите на macOS не работят за потребителя. По-подробно сравнение на macOS с други "ОС" разгледахме в отделен материал.
Sredstvo-upravleniya-prilozheniyami-KAK-preimushhestvo-MacOS

Прочетете също: Сравняване на macOS с други операционни системи

екосистема

Apple позиционира своите лаптопи като компонент на екосистемата: MacBook има както софтуерни, така и хардуерни компоненти, предназначени за трансфер на информация и сътрудничество с iOS устройства (особено iPhone). Ето защо, ако имате такива устройства, изборът на MacBook изглежда разумно решение. В ОС на семейството на Windows и на базата на Linux такава плътна интеграция не е осигурена. От своя страна потребителите на смартфони и таблети, работещи с Android, могат да изпитат неудобство при работа с MacBook. В този критерий е трудно да се определи ясен победител.

дизайн

Стив Джобс, основател и ръководител на Apple дълго време, настояваше устройствата да бъдат естетически приятни за потребителя. Основаната от него компания продължава да се придържа към едни и същи възгледи: MacBooks изглежда много елегантно дори на фона на подобни решения от други производители. Можем също така да запишем използването на метал като основен материал на кутията в плюсове: това значително увеличава надеждността и живота на устройството.
Дизайн като предимство на MacBook

Дълго време производителите на лаптопи, предназначени за Windows или други операционни системи, не обърнаха много внимание на дизайна на устройството, като се съсредоточиха върху функционалността. Сега обаче ситуацията се промени: основните играчи на този пазар (като Dell, HP, ASUS) произвеждат функционални устройства с атрактивен дизайн, фокусирани върху бизнес сегмента. Затова според критерия за дизайн е невъзможно да се каже кое е по-добро - MacBook или лаптоп от друга компания.

Живот на батерията

Благодарение на впечатляващата батерия и оптимизираната консумация, MacBook, дори и в мощната Pro версия, работи „на поле“ средно за около 10 часа, с което лаптопите от други производители обикновено не могат да се похвалят. Следователно, "ябълковият" лаптоп е много подходящ за потребители, които често трябва да работят на пътя, далеч от търговските обекти. От своя страна лаптопите на други производители не могат да се похвалят с такава автономия - единственото изключение ще бъдат свръх оптимизирани ултрабуци. Подобно разсейване може да се обясни с колосалната фрагментация на хардуерните компоненти и характеристиките на операционните системи. Следователно по критерия за автономност MacBook превъзхожда своите конкуренти.

цена

От гледна точка на потребителите от постсъветското пространство, основният недостатък на Apple технологията, не само MacBook, е завишената цена. Всъщност новите лаптопи Cupertino са много по-скъпи от по-мощните колеги в магазина: например за цената на най-новия MacBook Pro можете да закупите пълноценен геймърски лаптоп от Dell или HP. Разбира се, има и вторичен пазар, на който ситуацията изглежда малко по-добра, но дори използваните MacBooks ще струват прилична сума. Следователно, според критерия за цена, MacBook е аутсайдер - ако комбинацията „цена-качество“ е важна за потребителя, изборът дори на лаптоп втора употреба на Apple изглежда неразумно.

repairability

Сериозен недостатък на въпросните устройства може да се счита за почти пълната липса на поддръжка: добре познатият iFixit ресурс оцени възможността за поправка на най-новия MacBook Air на 0 от 10 - това означава, че с хардуерна повреда ще бъде по-лесно и по-евтино да закупите ново копие. Честно казано, отбелязваме, че MacBooks се провалят по-рядко от аналозите на други производители.
Поддържане на Apple macbook

Преносимите компютри от други производители, особено средния слой, напротив, поддържат прости ремонти дори и у дома - поне повечето потребители с известен опит ще могат да разглобяват и сглобяват обратно, разполагайки само с подходящия инструмент. Така че, по критерия за поддръжка, MacBook е най-лошото възможно решение.

Възможности за модификация

За някои потребители възможността да променят своя лаптоп е важна: добавете RAM, заменете устройството с по-просторен, в крайни случаи - заменете процесора или дискретна графична карта. MacBook определено не е подходящ за такива потребители: такава опция просто не е предоставена. Също така, модификацията се отнася за софтуерната част. Разбира се, можете да инсталирате Windows или Linux на MacBook, но в този случай предимството под формата на macOS се губи.

Както в случая с опциите за ремонт, „обикновените“ лаптопи са по-подходящи за модификация, макар и по-ограничени в сравнение с настолните компютри: поне потребителят ще има възможност да инсталира допълнителни RAM модули самостоятелно и най-много - да замени процесора и / или видеокартата. Със софтуерни модификации конкурентите на MacBook се справят още по-добре: въпреки опитите на някои производители да ограничат възможността да инсталират други ОС, ще бъде възможно да се инсталират както Windows, така и Linux дистрибуции на повечето от тези лаптопи. Следователно MacBook губи от своите конкуренти по отношение на възможностите за модификация.

Достъпен софтуер и развлечения

За много потребители лаптопът е не само работещ инструмент, но и средство за забавление: гледане на видеоклипове, слушане на музика и игра на игри. С първите две задачи MacBook се справя добре, докато с игрите всичко е много по-лошо. За компютърните игри основната платформа е Windows, така че на лаптоп с тази ОС можете да играете почти на всеки от тях: основното е, че хардуерният капацитет позволява. Дори в Linux потенциалът за пускане на „играчки“ е по-голям от този на macOS - Wine shell или вградения пара интерпретаторът на Proton ще ви позволи да играете както в по-голямата част от новите продукти, така и в тестваната от времето класика. По този критерий MacBook също изостава от колегите в работилницата, включително и по отношение на хардуерните възможности: ако Pro версията все още осигурява подходяща производителност, тогава Air ще може да пуска абсолютно непретенциозни продукти.

заключение

Както можете да видите, технологията на Apple има както солидни предимства, така и неприятни недостатъци. Обобщавайки, отбелязваме, че изборът на лаптоп се основава на задачите: ако ви е необходим главно като работещ инструмент за дизайн или мултимедийна обработка, MacBook изглежда като добро решение. Ако се предполага гъвкавост или работа със специфичен софтуер, по-добре е да се обърне внимание на продуктите на други компании.