В моделната гама маршрутизатори на тайванската корпорация ASUS има много решения от различни ценови категории. Устройството с номера RT-N10 принадлежи към долния сегмент на средния маршрутизатор и има съответната ценова функционалност: скорост на връзката до 150 MB / s, поддръжка на съвременни стандарти за свързване и сигурност, безжична мрежа с покритие за голям апартамент или малък офис, както и възможности за контрол на широчината на лентата лента и WPS. Всички споменати опции ще трябва да бъдат персонализирани и днес искаме да Ви запознаем с подробностите по процедурата за конфигуриране.
съдържание
Първо, маршрутизаторът трябва да бъде свързан към захранването и след това към целевия компютър, с който ще се извърши конфигурирането. Подготовката се извършва съгласно следната схема:
Повече подробности: Свържете и конфигурирайте локалната мрежа в Windows 7
След тези процедури можете да започнете да настроите параметрите на маршрутизатора.
Мрежовото оборудване е конфигурирано предимно чрез уеб интерфейс. Достъп до конфигуратора на разглеждания маршрутизатор може да бъде получен чрез подходящ интернет браузър. За да направите това, отворете програмата, въведете адресната лента 192.168.1.1
и натиснете клавиша за въвеждане. Системата ще ви информира, че ще трябва да въведете потребителско име и парола за достъп. Данните за упълномощаването са думата " admin
, която трябва да бъде въведена в празните полета. Въпреки това, при някои версии на фърмуера, данните за вход и паролата могат да се различават - информация за конкретния потребителски модел може да бъде намерена на стикер, поставен в долната част на устройството.
Замисленото устройство може да бъде конфигурирано или с помощта на помощната програма за бърза настройка, или ръчно чрез секцията за разширени параметри. Важно е да се отбележи, че маршрутизаторът на този модел съществува в две версии - старата и новата. Те се различават по външния вид и интерфейса на конфигуратора.
Най-лесният, но не винаги надежден начин е да се даде възможност за бърза настройка.
Внимание! При стария тип фърмуер режимът на бърза настройка не работи правилно, тъй като по-нататъшното описание на процедурата засяга най-новата версия на уеб интерфейса!
Работата с бърза настройка е завършена.
В някои случаи опростеният режим няма да бъде достатъчен: необходимите параметри трябва да бъдат променени ръчно. Можете да направите това в секцията "Разширени настройки" .
След това ще разгледаме конфигурирането на маршрутизатора за основните типове връзки.
Моля, имайте предвид, че тъй като местоположението на параметрите е идентично и за двата типа уеб интерфейси, ще използваме по-старата версия като пример!
PPPoE
Най-големите доставчици (Ukrtelecom, Rostelecom), както и много по-малки, използват PPPoE протокола за връзка. Считаният рутер за този тип връзка се конфигурира по следния начин.
В линията "MTU" въведете стойността, която използва вашият доставчик. Като правило, то е равно на 1472
или 1492
, проверете с техническа поддръжка.
След рестартиране устройството трябва да осигури достъп до интернет.
L2TP
Връзката чрез протокола L2TP се използва от оператора на Beeline (в Руската федерация), както и от много местни градски доставчици в постсъветските страни. Конфигурирането на рутер за този тип е лесно.
Ако след рестартиране маршрутизаторът не може да се свърже с интернет, най-вероятно сте въвели неправилно вашия имейл адрес, парола или адрес на сървър - внимателно проверете тези параметри.
PPTP
Малките доставчици на услуги често използват PPTP технология при предоставяне на интернет услуги на абонати. Настройването на разглеждания маршрутизатор за работа с този протокол е почти същата като гореспоменатия L2TP.
Както в случая с L2TP, най-често срещаната грешка при свързването се дължи на неправилно зададен адрес за вход, парола и / или сървър на оператора, така че внимателно проверете въведените данни! Моля, имайте предвид, че скоростта на свързване с интернет през протокола PPTP на този маршрутизатор е хардуер, ограничен до 20 Mbps.
Конфигурирането на настройките за безжична мрежа на всички маршрутизатори на ASUS е идентично, защото ще покажем тази манипулация, като използваме примера на актуализирания уеб конфигуратор.
След като рестартирате рутера, опитайте да се свържете с новосъздадената мрежа - ако всички параметри са въведени правилно, можете да използвате Wai-Fay без никакви проблеми.
Единствената допълнителна характеристика на ASUS RT-N10, която е интересна за обикновения потребител, е функцията WPS, която означава "Wi-Fi Protected Setup" . Той ви позволява да се свържете с маршрутизатора, като заобиколите етапа на въвеждане на паролата. Можете да прочетете повече за WPS и подробностите за използването му в отделна статия.
Повече подробности: Какво е WPS на рутера
Статия за конфигурирането на маршрутизатора ASUS RT-N10 е приключила. И накрая, отбелязваме, че единствената трудност, която потребителите могат да срещнат при конфигурирането на това устройство, са различните опции за конфигуратора.