Активните потребители на компютри и лаптопи често превеждат компютъра в намалена консумация на енергия, когато трябва да сте далеч от устройството за известно време. За да се намали консумацията на енергия, в Windows има 3 режима едновременно, а хибернацията е един от тях. Въпреки неговото удобство, не всеки потребител се нуждае от него. След това ще обсъдим два начина за деактивиране на този режим и как да премахнем автоматичния преход към хибернация като алтернатива на пълното изключване.
Съдържанието
Първоначално хибернацията беше насочена към потребителите на лаптопи като режим, при който устройството изразходва най-малко енергия. Това позволява на батерията да издържи по-дълго, отколкото ако е използван режим на заспиване . Но в някои случаи хибернацията прави повече вреда, отколкото полза.
По-специално не е препоръчително да се включват тези, които имат инсталиран SSD на обикновен твърд диск. Това се дължи на факта, че по време на хибернация цялата сесия се записва като файл на устройството, а за SSD, постоянните цикли на пренаписване са категорично обезкуражени и намаляват живота на услугата. Вторият минус е необходимостта да се отделят няколко гигабайта за файла за хибернация, от който не всеки потребител ще бъде свободен. Трето, този режим не се различава по скоростта на работата си, тъй като цялата запаметена сесия първо се записва в оперативната памет. С "Sleep" например данните първоначално се съхраняват в RAM, поради което стартирането на компютъра е много по-бързо. И накрая, заслужава да се отбележи, че за настолни компютри, хибернацията е практически безполезна.
На някои компютри самият режим може да бъде включен дори ако съответният бутон не е в менюто "Старт", когато машината е изключена. Най-лесният начин да разберете дали хибернацията е активирана и колко място заема компютърът, като отидете в папката C: Windows и търсите дали в hiberfil.sys има запазено място на твърдия диск, за да запишете сесията.
Този файл може да се види само ако е активирано показването на скрити файлове и папки. Можете да разберете как да направите това, като следвате връзката по-долу.
Още подробности: Показване на скритите файлове и папки в Windows 10
Ако не планирате да завършите с режим на хибернация, но не искате самият лаптоп да се включи в него, например след неактивност след няколко минути или при затваряне на капака, направете следните системни настройки.
Както вече разбрахте, самият режим ще остане включен в системата - файлът със запазено място на диска ще остане, компютърът просто няма да премине в режим на хибернация, докато отново не зададете необходимия времеви интервал към прехода. След това ще обсъдим как да го изключим напълно.
Много проста и ефективна в повечето случаи, опцията е да въведете специална команда в конзолата.
powercfg -h off
и натиснете Enter . Файлът “hiberfil.sys” от C: Windows също ще изчезне.
Когато по някаква причина първият метод се окаже неподходящ, потребителят винаги може да прибегне до допълнителен. В нашата ситуация това беше "Редакторът на системния регистър" .
HKLMSystemCurrentControlSetControl
пътя HKLMSystemCurrentControlSetControl
в адресната лента и HKLMSystemCurrentControlSetControl
Enter . Като изберете един от двата предложени метода, ще изключите незабавно хибернацията, без да рестартирате компютъра. Ако в бъдеще не изключите възможността отново да прибягнете до използване на този режим, запазете материала с отметките на линка по-долу.
Вижте също: Активиране и конфигуриране на хибернация в Windows 10