Сега много потребители активно използват сменяеми USB устройства, които понякога съхраняват частна и поверителна информация. Защитата на такива данни е важна процедура, която ви позволява да пазите файловете поверителни и да предотвратите четенето им от натрапници или нежелани лица. Всичко това е възможно с помощта на специални методи, за които искаме да поговорим по-нататък.
съдържание
Има различни начини да защитите съществуващи файлове на устройството, например можете да зададете парола или да настроите скриване, но всичко това не дава абсолютна защита, но в определени ситуации се счита за добра опция. Предлагаме да разгледаме няколко начина - от най-простия до най-сложния, но и най-надеждния. След като прочетете инструкциите, вече ще можете да изберете най-доброто решение.
Първият метод е най-простият и най-бързият, съответно, който не осигурява адекватна защита при четене. Ако е необходимо, опитен нападател или напреднал потребител ще избере опцията за разкриване на съдържание. Инсталирането на защитен код на файлове се препоръчва, ако искате да избегнете отваряне на данни от други потребители на това флаш устройство или, например, да ги защитите от дете. Подробни инструкции за добавяне на парола чрез примера на две популярни програми можете да намерите в другите ни статии на следните връзки.
Повече подробности:
Задаване на парола за файлове в Microsoft Excel
Защита с парола за Microsoft Word файл
Задаването на парола на USB устройство вече е по-сериозно решение, но е подходящо само в ситуации, когато е необходимо да се криптира цялото съдържание на носителя. Тогава не можете да направите без използването на специален софтуер, който е свободно достъпен в Интернет или се разпространява срещу заплащане. Всеки такъв софтуер използва свои собствени техники за криптиране и защита, което гарантира сигурността на файлове, разположени на USB флаш устройство, но всички те също могат да бъдат хакнати, ако има известни познания за уязвимостите. В отделен материал ще намерите подробна информация, описваща най-популярния софтуер.
Повече подробности: Инструкции за защита на паролата за флаш устройства
Програма, наречена VeraCrypt, в момента се счита за един от най-надеждните и ефективни инструменти за извършване на различни криптиране на флаш устройства. Функционалността му включва създаване на прост криптиран том, поставяне на скрит том във вече създаден дял или пълна обработка на устройството. Потребителят трябва само да направи избор на типа защита на данните. Предлагаме ви да се запознаете по-подробно с всички опции.
Инсталиране и стартиране
Ние щяхме да заобиколим процедурата за инсталиране, ако тя нямаше някои нюанси, които влияят на по-нататъшната производителност на въпросния софтуер. Затова препоръчваме да инсталирате в съответствие със следващите инструкции.
Отидете на официалния уебсайт на програмата VeraCrypt
След това програмата се счита за напълно готова за извършване на по-нататъшно криптиране на съществуващото устройство.
Вариант 1: Създайте контейнер за криптиран файл
VeraCrypt използва различни видове криптиране, които се прилагат за обеми по поръчка. Такъв раздел означава отделяне на определено количество пространство на флаш устройство с допълнително записване на файлове върху него. Показването на силата на звука и достъпа до съхраняваните там обекти ще бъдат налични само след монтиране през същата програма, преди това самият раздел ще бъде показан на USB флаш устройството като файл без формат. Що се отнася до създаването на нов том, това се прави по следния начин:
Можете да създавате такива обеми до момента, в който свободното пространство на устройството не е попълнено. Освен това се предлага да изберете абсолютно всеки размер на виртуалния дял, дори 10 KB.
След това контейнерът се монтира и след това се показва в операционната система като виртуално устройство. След това там можете да копирате всички важни елементи, които искате да запазите. Монтирането и по-нататъшната работа с устройството изглежда така:
Сега всички ваши файлове, поставени на виртуален диск, създаден чрез въпросния софтуер, са защитени с парола и ще бъдат достъпни за преглед и премахване само след успешна инсталация.
Вариант 2: Създаване на скрит том
Скритият том е още по-голяма защита за много важни файлове. Принципът му е, че потребителят създава секция вътре в създадения раздел и посочва нова парола за него. Когато се свързвате с обикновен том, ще бъдете подканени да въведете парола, ако зададете ключа на скрит контейнер, той автоматично ще премине към него, а не към първия раздел. За да направите това криптиране, първо прочетете предишните инструкции и след това преминете към следното.
По-нататъшната работа със скрития контейнер се извършва според принципа на взаимодействие с външния - вие също влизате в него през „Explorer“ и поставяте най-важните обекти за тяхната максимална защита.
Вариант 3: Шифроване на USB устройство
Техниката за създаване на контейнери не е подходяща за някои потребители, тъй като приоритет е криптирането на цялото съдържание на носителя. Софтуерът, който се разглежда днес, ще помогне за това. Алгоритъмът за криптиране на флаш устройството практически не се различава от създаването на контейнери, но има нюанси, които са задължителни за запознаване.
Трябва да се отбележи една подробност - сега, когато свържете USB флаш устройство към компютъра, ще се появи известието „Преди да използвате диска в устройството, трябва да го форматирате“ . На този етап бъдете особено бдителни, защото винаги това предложение трябва да бъде отхвърлено. След анулиране стартирайте VeraCrypt и монтирайте устройството през него, само тогава той ще бъде показан правилно в системата и файловете ще станат достъпни за работа.
Днес ви запознахме с методите за криптиране на данни на USB флаш устройство. Най-много внимание беше обърнато на уникален по рода си софтуер, наречен VeraCrypt. Това решение предлага на потребителя няколко вида защита на информацията, така че всеки може да намери идеалния начин за себе си. В същото време е много важно да се вземат предвид всички стъпки от инструкциите, за да не се допускат случайно грешки и да не се загубят всички файлове.