Скоростта на часовника на процесора зависи до голяма степен от производителността и скоростта на системата. Този индикатор не е постоянен и може леко да се различава по време на работа на компютъра. При желание процесорът може да бъде "овърклокнат", като по този начин увеличава честотата.
Урокът: как да овърклокнете процесора
Часовниковата честота може да се намери по стандартни начини и с помощта на софтуера на трета страна (последният дава по-точен резултат).
съдържание
Струва си да се помни, че скоростта на часовника на процесора се измерва в Hertz, но обикновено се означава или в мегахерц (MHz) или в GHz (GHz).
Също така си струва да запомните, че ако използвате стандартните начини за проверка на честотата, няма да намерите никъде такава дума като "честота". Най-вероятно ще видите следното (пример) - "Intel Core i5-6400 3.2 GHz" . Нека да оправим ред:
Честотата може да се намери в документацията на устройството. Но данните може да са малко по-различни от реалните. в документите се записва средната стойност. И ако преди това са извършени манипулации с процесора, данните могат да се различават драстично, затова се препоръчва да получавате информация само чрез софтуер.
AIDA64 - Функционална програма за работа с компютърни компоненти. Софтуерът се плаща, но има демонстрационен период. За да видите данните за процесора в реално време, ще бъде достатъчно и то. Интерфейсът е напълно преведен на руски език.
Инструкцията изглежда така:
CPU-Z - програма с лесен и интуитивен интерфейс, който ви позволява да прегледате по-подробно всички характеристики на компютъра (включително процесора). Тя се разпространява безплатно.
За да видите честотата, просто отворете програмата и в главния прозорец обърнете внимание на линията "Спецификация" . Ще бъде написано името на процесора и в самия край ще се показва текущата честота в GHz.
Ако никога не сте виждали интерфейса на BIOS и не знаете как да работите там, тогава е по-добре да оставите този метод. Инструкцията е, както следва:
Най-лесният начин да излезе от всичко, защото. не изисква инсталиране на допълнителен софтуер и вход към BIOS. Разпознаваме честотата чрез стандартни инструменти за Windows:
Намирането на текущата честота е много проста. В модерните процесори този показател вече не е най-важният фактор по отношение на ефективността.