Компютър, работник или дом е силно уязвим от всякакви външни навлизания. Те могат да бъдат или интернет атаки, или действия от неоторизирани потребители, които са получили физически достъп до вашата машина. Последният може не само от неопитност да навреди на важни данни, но и да действа злобно, като се опитва да разбере някаква информация. В тази статия ще говорим за това как да защитим файловете и системните настройки от такива хора с помощта на компютърно заключване.
съдържание
Начините на защита, които ще разгледаме по-долу, са един от компонентите на информационната сигурност. Ако използвате компютър като работен инструмент и съхранявате лични данни и документи, които не са предназначени за очите на другите, трябва да сте сигурни, че никой няма достъп до тях при отсъствие. Можете да направите това, като заключите работния плот или влезете в системата или целия компютър. Има няколко инструмента за прилагане на тези схеми:
По-нататък ще анализираме подробно всяка една от тези опции.
Такива програми могат да бъдат разделени на две групи - ограничители на достъпа до системата или работния плот и блокери на отделни компоненти или дискове. Първият е сравнително прост и удобен инструмент, наречен ScreenBlur от разработчиците на InDeep Software. Софтуерът работи правилно във всички версии на Windows, включително "топ десет", което не може да се каже за неговите конкуренти, и в същото време е напълно безплатно.
ScreenBlur не се нуждае от инсталация и след стартирането се поставя в системната област, където можете да получите достъп до настройките и да извършите блокиране.
Втората група включва специален софтуер за блокиране на програми, например, Simple Run Blocker. С него можете да ограничите стартирането на файлове, както и да скриете всички инсталирани в системата медии или да затворите достъпа до тях. Тя може да бъде както външни, така и вътрешни дискове, включително системни дискове. В контекста на днешната статия се интересуваме само от тази функция.
Програмата е преносима и може да се стартира от всяко място на вашия компютър или от подвижни носители. Когато работите с нея, трябва да сте по-внимателни, тъй като няма "защита срещу глупак". Това се отразява в възможността за заключване на диска, на който се намира този софтуер, което ще доведе до допълнителни трудности по време на стартирането му и други последствия. Как да поправим ситуацията, ще поговорим малко по-късно.
Вижте също: Списък на програмите за качество за блокиране на приложения
Ако е избрана опцията за скриване на диска, тя няма да се покаже в папката Компютър , но ако зададете пътя в адресната лента, Explorer ще я отвори.
В случай, че сме избрали заключване, когато се опитаме да отворим диска, ще видим следния прозорец:
За да спрете изпълнението на функцията, е необходимо да повторите действията от точка 1, след това да отмените отметката пред носача, да приложите промените и да рестартирате "Explorer" .
Ако все още затворите достъпа до диска, където се намира програмата, тогава единственият изход ще бъде стартирането му от менюто Run (Win + R). В полето "Отвори" трябва да въведете пълния път към изпълнимия файл RunBlock.exe и да натиснете OK . Например:
G:RunBlock_v1.4 RunBlock.exe
където G: е буквата на устройството, в този случай флаш устройство, RunBlock_v1.4 е папката с разопакованата програма.
Струва си да се отбележи, че тази функция може да се използва за по-нататъшно повишаване на сигурността. Ако обаче това е USB устройство или USB флаш устройство, ще бъдат блокирани и други сменяеми носители, свързани с компютъра и към които ще бъде назначено това писмо.
Във всички версии на Windows, като се започне от "седем", можете да заключите компютъра с помощта на добре познатата клавишна комбинация CTRL + ALT + DELETE , след натискане на който се появява прозорец с избор на опции. Достатъчно е да кликнете върху бутона "Блокиране" и достъпът до работния плот ще бъде затворен.
Бързата версия на описаните по-горе действия е универсална комбинация Win + L за всички операционни системи Windows, които незабавно блокират компютъра.
За да може тази операция да има някакъв смисъл, т.е. да осигурява сигурност, трябва да зададете парола за профила си, както и, ако е необходимо, за други хора. След това нека да разберем как да извършите блокиране на различни системи.
Вижте също: Настройваме паролата на компютъра
Windows 10
Има и друг начин за задаване на парола в "Десет" - "Командния ред" .
Повече подробности: Задаване на парола за Windows 10
Сега можете да заключите компютъра с помощта на клавишите по-горе - CTRL + ALT + DELETE или Win + L.
Windows 8
В "осем" всичко става малко по-лесно - просто отидете до настройките на компютъра в панела за приложения и отидете в настройките на профила, където е зададена паролата.
Повече подробности: Как да зададете парола в Windows 8
Заключи компютъра със същите клавиши, както в Windows 10.
Windows 7
Ако други потребители работят на компютъра освен вас, техните профили също трябва да бъдат защитени.
Повече подробности: Настройване на парола на компютър с Windows 7
Заключването на работния плот се извършва със същите клавишни комбинации, както при Windows 8 и 10.
Windows XP
Процедурата за задаване на парола в XP не е особено трудна. Просто отидете в "Контролен панел" , намерете секцията "Настройки на профила", къде да извършите необходимите действия.
Повече подробности: Задаване на парола в Windows XP
За да блокирате компютъра, работещ с тази операционна система, можете да използвате клавишната комбинация Win + L. Ако натиснете CTRL + ALT + DELETE , се отваря прозорецът Task Manager , в който трябва да отидете в менюто Shutdown и да изберете съответния елемент.
Заключването на компютър или отделни компоненти на системата може значително да подобри сигурността на съхранените на него данни. Основното правило, когато работите с програми и системни инструменти, е да създавате сложни многоцелеви пароли и да съхранявате тези комбинации на безопасно място, най-доброто от което е главата на потребителя.