Стандартният тип данни на файловите системи в Linux е TAR.GZ - редовен архив, компресиран с помощната програма Gzip. В такива директории често се разпространяват различни програми и списъци с папки и обекти, което позволява удобно движение между устройствата. Разопаковането на този тип файлове също е доста просто, за това трябва да използвате стандартната вградена помощна програма "Терминал" . Това ще бъде обсъдено в нашата статия днес.
Няма нищо сложно в самата процедура за декомпресия, а само потребителят трябва да знае една команда и няколко аргумента, свързани с него. Не се изисква инсталиране на допълнителни инструменти. Процесът на изпълнение на задачата във всички дистрибуции е един и същ, взехме за пример най-новата версия на Ubuntu и ви предлагаме стъпка по стъпка да се справяте с интереса.
cd /home/user/folder
, където потребителят е потребителското име и папката е името на директорията. Също така трябва да сте наясно, че cd
е отговорна за преместването на определено място. Запомнете това, за да опростите допълнително взаимодействието с командния ред в Linux. tar -ztvf Archive.tar.gz
, където Archive.tar.gz е името на архива. .tar.gz
се изисква да се добави. Когато записът приключи, натиснете Enter . tar -xvzf archive.tar.gz
. -xzvf Archive.tar.gz file.txt
tar -xzvf Archive.tar.gz file.txt
, където file.txt е името на файла и неговия формат. tar -xzvf Archive.tar.gz db
, където db е точното име на папката. tar -xzvf Archive.tar.gz db/folder
, където db / folder е необходимия път и указаната папка. Както виждате, когато въвеждате всяка стандартна команда tar
, използвахме няколко аргумента едновременно. Трябва да знаете значението на всеки от тях, само защото това ще ви помогне да разберете по-добре алгоритъма за декомпресия в последователността на действията на полезността. Не забравяйте, че се нуждаете от следните аргументи:
-x
- извличане на файлове от архива; -f
- посочва името на архива; -z
- извършване на разархивиране чрез Gzip (необходимо е да се въведе, тъй като има няколко TAR формати, например TAR.BZ или просто TAR (архив без компресия)); -v
- показва списъка на обработените файлове на екрана; -t
- показване на съдържанието. Днес нашето внимание беше съсредоточено именно върху разопаковането на разглеждания тип файл. Показахме как се разглежда съдържанието, изваждайки един обект или директория. Ако се интересувате от процедурата за инсталиране на програми, съхранявани в TAR.GZ, нашата друга статия ще ви помогне, която ще намерите, като кликнете върху следния линк.
Вижте също: Инсталиране на TAR.GZ файлове в Ubuntu