инсталиране на OpenVPN Client в Ubuntu

Някои потребители се интересуват от създаването на частна виртуална мрежа между два компютъра. Осигурява задачата с помощта на VPN технологията (Virtual Private Network). Връзката се осъществява чрез отворени или затворени помощни програми и програми. След успешно инсталиране и конфигуриране на всички компоненти, процедурата може да се счита за завършена, а връзката - сигурна. Освен това бихме искали да обсъдим подробно прилагането на разглежданата технология чрез OpenVPN клиента в операционната система на базата на ядрото на Linux.

Инсталирайте OpenVPN в Linux

Тъй като повечето потребители използват Ubuntu-базирани дистрибуции, днес инструкциите ще се основават на тези версии. В други случаи основната разлика в инсталацията и конфигурацията на OpenVPN няма да забележите, освен ако не трябва да следвате синтаксиса на дистрибуцията, за който можете да прочетете в официалната документация на вашата система. Предлагаме ви да се запознаете с целия процес стъпка по стъпка, за да разберете подробно всяко действие.

Не забравяйте да имате предвид, че работата на OpenVPN се осъществява чрез два възела (компютър или сървър), което означава, че инсталацията и конфигурацията се прилагат за всички участници в връзката. Следващият ни урок ще се фокусира върху работата с два източника.

Стъпка 1: Инсталирайте OpenVPN

Разбира се, трябва да започнете, като добавите всички необходими библиотеки към компютрите. Подгответе се за факта, че за изпълнение на задачата ще се използва изключително вградена в операционната система "Терминал" .

  1. Отворете менюто и стартирайте конзолата. Можете също да направите това, като натиснете клавишната комбинация Ctrl + Alt + T.
  2. Преход към работа в терминалната операционна система Ubuntu

  3. Регистрирайте sudo apt install openvpn easy-rsa да инсталирате всички необходими хранилища. След въвеждане натиснете Enter .
  4. Командата за инсталиране на OpenVPN в операционната система Ubuntu

  5. Посочете паролата за профила на суперпотребителя. Символи при въвеждане не се показват в полето.
  6. Въвеждане на парола за потвърждаване на инсталацията в Ubuntu

  7. Потвърдете добавянето на нови файлове, като изберете подходящата опция.
  8. Потвърждавайки добавянето на нови OpenVPN файлове към Ubuntu

Преминете към следващата стъпка само когато инсталацията се извършва на двете устройства.

Стъпка 2: Създаване и конфигуриране на сертифициращ орган

Центърът за спецификации е отговорен за проверка на публичните ключове и осигурява силно кодиране. Тя се създава на устройството, към което по-късно ще се свържат други потребители, така че отворете конзолата на желания компютър и изпълнете следните стъпки:

  1. Първо се създава папка за съхраняване на всички ключове. Можете да го поставите навсякъде, но е по-добре да намерите безопасно място. Използвайте sudo mkdir /etc/openvpn/easy-rsa , където / etc / openvpn / easy-rsa е мястото за създаване на директорията.
  2. Създаване на нова папка за съхраняване на OpenVPN скриптове в Ubuntu

  3. По-нататък в тази папка е необходимо да се поставят скриптове за добавяне на easy-rsa и това става чрез sudo cp -R /usr/share/easy-rsa /etc/openvpn/ .
  4. Копирайте скриптове за OpenVPN в Ubuntu

  5. В готовата директория се създава сертификационен център. Първо отидете в тази папка cd /etc/openvpn/easy-rsa/ .
  6. Отидете в създадената папка за скриптове на OpenVPN в Ubuntu

  7. След това поставете следната команда в полето:

    sudo -i
    # source ./vars
    # ./clean-all
    # ./build-ca

  8. Създаване на сертифициращ орган в сървърната част на Ubuntu

Докато сървърният компютър може да бъде оставен сам и да се премести на клиентски устройства.

Стъпка 3: Конфигуриране на клиентски сертификати

Инструкцията, която ще ви бъде позната по-долу, ще трябва да се проведе на всеки клиентски компютър, за да се организира правилно функционираща сигурна връзка.

  1. Отворете конзолата и въведете sudo cp -R /usr/share/easy-rsa /etc/openvpn/ да копирате всички необходими скриптове на инструменти.
  2. Копиране на скриптове на клиента от OpenVPN в Ubuntu

  3. По-рано на сървъра беше създаден отделен файл със сертификати. Сега тя трябва да бъде копирана и поставена в папката с другите компоненти. Най-лесният начин да направите това е чрез sudo scp username@host:/etc/openvpn/easy-rsa/keys/ca.crt /etc/openvpn/easy-rsa/keys , където username @ host е адресът на оборудването, от което се изтегля.
  4. Изтегляне на спецификационния файл от сървърния компютър в Ubuntu

  5. Остава само да се създаде личен таен ключ, така че в бъдеще да бъде свързан чрез него. Направете това, като отидете в папката за съхранение на cd /etc/openvpn/easy-rsa/ scripts.
  6. Преместете се в папката с клавишите на клиентския компютър на Ubuntu

  7. За да създадете файл, използвайте командата:

    sudo -i
    # source ./vars
    # build-req
    soringpcrepair.com

    Създаване на частен ключ на клиентския компютър на Ubuntu

    soringpcrepair.com в този случай определеното име на файл. Генерираният ключ трябва задължително да бъде в същата директория с другите ключове.

  8. Остава само да изпратите готовият ключ за достъп до сървърното устройство, за да удостоверите връзката си. Това се прави с помощта на същата команда, чрез която е направено изтеглянето. Трябва да въведете scp /etc/openvpn/easy-rsa/keys/ .csr username@host:~/ soringpcrepair.com scp /etc/openvpn/easy-rsa/keys/ .csr username@host:~/ , където username @ host е името на компютъра, който ще бъде изпратен, и soringpcrepair.com .csr - името на файла с ключа.
  9. Изпратете тайния ключ на сървъра

  10. На сървърния компютър потвърдете ключа чрез ./sign-req ~/ soringpcrepair.com където soringpcrepair.com - име на файла. След това върнете документа обратно през sudo scp username@host:/home/ .crt /etc/openvpn/easy-rsa/keys soringpcrepair.com sudo scp username@host:/home/ .crt /etc/openvpn/easy-rsa/keys .
  11. Регистрирайте ключ от клиентски компютър в Ubuntu

Това е краят на цялата предварителна работа, остава само да приведе OpenVPN в нормално състояние и да започнете да използвате лична шифрована връзка с един или няколко клиента.

Стъпка 4: Конфигурирайте OpenVPN

Следното ръководство ще се прилага както за клиента, така и за сървъра. Ще разделим всичко с действия и ще ви предупредим за промени в машините, така че просто трябва да следвате инструкциите.

  1. Първо, създайте конфигурационен файл на сървъра с помощта на zcat /usr/share/doc/openvpn/examples/sample-config-files/server.conf.gz | sudo tee /etc/openvpn/server.conf zcat /usr/share/doc/openvpn/examples/sample-config-files/server.conf.gz | sudo tee /etc/openvpn/server.conf . Когато конфигурирате клиентски устройства, този файл също ще трябва да се създаде отделно.
  2. Създайте конфигурационен файл за OpenVPN в Ubuntu

  3. Прочетете стандартните стойности. Както виждате, портът и протоколът са същите като стандартните, но няма допълнителни параметри.
  4. Проверете конфигурационния файл за OpenVPN в Ubuntu

  5. Стартирайте създадения конфигурационен файл чрез sudo nano /etc/openvpn/server.conf .
  6. Започнете да редактирате конфигурационния файл в Ubuntu

  7. Няма да навлизаме в подробности за промяна на всички стойности, тъй като в някои случаи те са индивидуални, но стандартните линии във файла трябва да присъстват, но подобна картина изглежда така:

    port 1194
    proto udp
    comp-lzo
    dev tun
    ca /etc/openvpn/easy-rsa/2.0/keys/ca.crt
    cert /etc/openvpn/easy-rsa/2.0/keys/ca.crt
    dh /etc/openvpn/easy-rsa/2.0/keys/dh2048.pem
    topology subnet
    server 10.8.0.0 255.255.255.0
    ifconfig-pool-persist ipp.txt

    След като всички промени бъдат завършени, запазете настройките и затворете файла.

  8. Завършете редактирането на конфигурационния файл в Ubuntu

  9. Работата със сървърната част е завършена. Стартирайте OpenVPN чрез създадения конфигурационен файл openvpn /etc/openvpn/server.conf .
  10. Стартирайте OpenVPN на сървъра на Ubuntu

  11. Сега ще стартираме клиентски устройства. Както вече споменахме, конфигурационният файл се създава и тук, но този път той не се разопакова, така че командата изглежда така: sudo cp /usr/share/doc/openvpn/examples/sample-config-files/client.conf /etc/openvpn/client.conf .
  12. Създаване на конфигурационен файл на клиентски компютър на Ubuntu

  13. Стартирайте файла по същия начин, както е показано по-горе, и поставете следните редове:

    client
    dev tun
    proto udp
    remote 194.67.215.125 1194
    resolv-retry infinite
    nobind
    persist-key
    persist-tun
    ca /etc/openvpn/easy-rsa/keys/ca.crt
    cert /etc/openvpn/easy-rsa/keys/Sergiy.crt
    key /etc/openvpn/easy-rsa/keys/Sergiy.key
    tls-auth ta.key 1
    comp-lzo
    verb 3
    client
    dev tun
    proto udp
    remote 194.67.215.125 1194
    resolv-retry infinite
    nobind
    persist-key
    persist-tun
    ca /etc/openvpn/easy-rsa/keys/ca.crt
    cert /etc/openvpn/easy-rsa/keys/Sergiy.crt
    key /etc/openvpn/easy-rsa/keys/Sergiy.key
    tls-auth ta.key 1
    comp-lzo
    verb 3
    .

    Когато редактирането приключи, стартирайте OpenVPN: openvpn /etc/openvpn/client.conf .

  14. Регистрирайте командата ifconfig за да се уверите, че системата работи. Между всички показани стойности трябва да има интерфейс tun0 .
  15. Проверете интерфейсите за свързване

За да пренасочите трафик и отворен достъп до интернет за всички клиенти на сървърния компютър, ще трябва да активирате командите по-долу един по един.

sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1
iptables -A INPUT -p udp --dport 1194 -j ACCEPT
iptables -I FORWARD -i tun0 -o eth0 -j ACCEPT
iptables -I FORWARD -i eth0 -o tun0 -j ACCEPT
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

В днешната статия сте запознати с инсталирането и конфигурирането на OpenVPN на сървърната и клиентската страна. Съветваме ви да обърнете внимание на съобщенията, показани в "Терминал" и да проучите кодовете на грешки, ако има такива. Подобни действия ще помогнат да се избегнат допълнителни проблеми с връзката, тъй като бързото решаване на проблема предотвратява появата на други произтичащи проблеми.