Списък на инсталираните пакети в Ubuntu

Всички помощни програми, програми и други библиотеки в Linux-базирани операционни системи се съхраняват в пакети. Изтегляте такава директория от Интернет в един от наличните формати и след това я добавяте към локалното хранилище. Понякога може да е необходимо да се прегледа списък на всички налични програми и компоненти. Задачата се изпълнява по различни методи, всяка от които ще бъде най-подходяща за различни потребители. След това анализираме всяка опция като пример за разпространението на Ubuntu.

Вижте списъка на инсталираните пакети в Ubuntu

В Ubuntu има и графичен интерфейс, който се изпълнява по подразбиране в Gnome shell, а също така има и познат “Terminal”, чрез който се управлява цялата система. Чрез тези два компонента можете да видите списъка с добавени компоненти. Изборът на оптималния метод зависи само от потребителя.

Метод 1: Терминал

На първо място, бих искал да обърна внимание на конзолата, тъй като стандартните комунални услуги, налични в него, ви позволяват да използвате цялата функционалност до максимум. Що се отнася до показването на списъка на всички обекти, това се прави доста лесно:

  1. Отворете менюто и стартирайте "Терминал" . Това се прави и с натискане на клавишната комбинация Ctrl + Alt + T.
  2. Преход към работа с терминала в Ubuntu

  3. Използвайте стандартната команда dpkg с аргумента -l , за да покажете всички пакети.
  4. Покажете списък на всички пакети в Ubuntu

  5. Използвайте колелото на мишката, за да преминете през списъка, преглеждайки всички намерени файлове и библиотеки.
  6. Вижте списък с всички пакети в Ubuntu

  7. Добавете друга команда към dpkg -l за търсене на определена стойност в таблицата. Линията изглежда така: dpkg -l | grep java dpkg -l | grep java , където java е името на необходимия пакет.
  8. Търсене на инсталирани пакети в Ubuntu

  9. Намерените резултати за съвпадение ще бъдат маркирани в червено.
  10. Вижте резултатите от търсенето за пакети в Ubuntu

  11. Използвайте dpkg -L apache2 да получите информация за всички файлове, инсталирани чрез този пакет ( apache2 е името на пакета за търсене).
  12. Намерете файловете на инсталирания пакет в Ubuntu

  13. Появява се списък на всички файлове с тяхното местоположение в системата.
  14. Преглед на файловете на инсталирания пакет в Ubuntu

  15. Ако искате да знаете кой пакет е добавил конкретен файл, трябва да въведете dpkg -S /etc/host.conf , където /etc/host.conf е самият файл.
  16. Научете файловия пакет в Ubuntu

За съжаление не всеки е удобно да използва конзолата и това не винаги е необходимо. Ето защо трябва да предоставите алтернативен начин за показване на списъка с пакети, налични в системата.

Метод 2: Графичен интерфейс

Разбира се, графичният потребителски интерфейс в Ubuntu не позволява напълно да се извършват същите операции, които са налични в конзолата, но визуализацията на бутоните и помощните програми значително опростява задачата, особено за неопитни потребители. Първо, препоръчваме да отидете в менюто. Има няколко раздела, както и сортиране за показване на всички програми или само популярни такива. Търсенето на желания пакет може да се извърши чрез съответния низ.

Намиране на програми чрез менюто в Ubuntu

Мениджър на приложения

"Application Manager" ще позволи да се проучи по-подробно въпроса. В допълнение, този инструмент е инсталиран по подразбиране и осигурява доста широка функционалност. Ако по някаква причина "Мениджърът на приложения" не е във вашата версия на Ubuntu, разгледайте нашата друга статия, като кликнете върху следната връзка и ще продължим да търсим пакети.

Още подробности: Инсталиране на Application Manager в Ubuntu

  1. Отворете менюто и стартирайте необходимия инструмент, като кликнете върху неговата икона.
  2. Стартиране на мениджъра на приложения в Ubuntu

  3. Отворете раздела „Инсталирани“, за да филтрирате софтуера, който все още не е наличен на компютъра.
  4. Отидете в списъка с инсталирани приложения в Ubuntu

  5. Тук можете да видите имената на софтуера, кратко описание, размер и бутон, който позволява бързо премахване.
  6. Преглед на приложенията в Ubuntu Manager

  7. Кликнете върху името на програмата, за да отидете на страницата й в Мениджъра. Ето запознаване с възможностите на софтуера, неговото стартиране и деинсталиране.
  8. Страница на програмата в Ubuntu Application Manager

Както можете да видите, работата в “Application Manager” е доста проста, но функционалността на този инструмент е все още ограничена, така че по-усъвършенствана версия ще дойде на помощ.

Синаптичен мениджър на пакети

Инсталирането на допълнителен пакет мениджър Synaptic ще ви позволи да получите подробна информация за всички добавени програми и компоненти. Като начало, все още трябва да използвате конзолата:

  1. Стартирайте "Терминал" и въведете командата sudo apt-get synaptic да инсталирате Synaptic от официалното хранилище.
  2. Команда за инсталиране на synaptic в ubuntu

  3. Въведете паролата си за root достъп.
  4. Въвеждане на парола за инсталиране на Synaptic в Ubuntu

  5. Потвърдете добавянето на нови файлове.
  6. Потвърдете добавянето на синаптични пакети към Ubuntu

  7. Когато инсталацията приключи, стартирайте инструмента чрез командата sudo synaptic .
  8. Стартирайте Synaptic в Ubuntu

  9. Интерфейсът е разделен на няколко панела с различни секции и филтри. Отляво изберете съответната категория, а отдясно в таблицата - всички инсталирани пакети и подробна информация за всяка от тях.
  10. Запознайте се с интерфейса на програмата Synaptic в Ubuntu

  11. Има и функция за търсене, която ви позволява незабавно да намерите необходимите данни.
  12. Търсене на пакети в Synaptic U

Нито един от горните методи няма да ви помогне да намерите пакет, по време на инсталацията на който са възникнали известни грешки, така че внимателно следете за известия и изскачащи прозорци по време на разопаковането. Ако всички опити завършват с неуспех, тогава изискваният пакет не е в системата или има различно име. Проверете името с това, което е посочено на официалния сайт, и опитайте да преинсталирате програмата.