Инсталиране на PostgreSQL в Ubuntu

PostgreSQL е безплатна система за управление на бази данни, внедрена за различни платформи, включително Windows и Linux. Инструментът поддържа голям брой типове данни, има вграден скриптов език и поддържа работа с класически езици за програмиране. В Ubuntu, PostgreSQL се инсталира чрез "Терминал", използвайки официални или дефинирани от потребителя хранилища, след което се извършва подготвителна работа, тестване и създаване на таблици.

Инсталиране на PostgreSQL в Ubuntu

Базите данни се използват в различни области, но удобната система за управление им осигурява удобен контрол. Много потребители спират на PostgreSQL, инсталират го в своята операционна система и започват да работят с таблици. След това бихме искали стъпка по стъпка да опишем целия процес на инсталиране, първото стартиране и настройка на споменатия инструмент.

Стъпка 1: Инсталирайте PostgreSQL

Разбира се, трябва да започнете, като добавите всички необходими файлове и библиотеки към Ubuntu, за да осигурите нормалното функциониране на PostgreSQL. Това се прави с конзолата и потребителските или официалните хранилища.

  1. Стартирайте "Терминал" по всеки удобен начин, например чрез менюто или чрез натискане на комбинацията от клавиши Ctrl + Alt + T.
  2. Отваряне на терминал в операционната система Ubuntu

  3. Първо, отбелязваме потребителските хранилища, тъй като най-новите версии обикновено се изтеглят там. Вмъкнете командата sudo sh -c 'echo "deb http://apt.postgresql.org/pub/repos/apt/ `lsb_release -cs`-pgdg main" >> /etc/apt/sources.list.d/pgdg.list' и след това кликнете върху Enter .
  4. Изтегляне на директория от потребителското хранилище в Ubuntu

  5. Въведете паролата за профила си.
  6. Въвеждане на парола за активиране на команда в Ubuntu

  7. След това използвайте wget -q https://www.postgresql.org/media/keys/ACCC4CF8.asc -O - | sudo apt-key add - wget -q https://www.postgresql.org/media/keys/ACCC4CF8.asc -O - | sudo apt-key add - добавяне на пакети.
  8. Добавяне на пакети от изтеглено хранилище към Ubuntu

  9. Остава само да се актуализират системните библиотеки със стандартната команда sudo apt-get update .
  10. Получаване на актуализации за библиотеки в Ubuntu

  11. Ако се интересувате от получаване на най-новата налична версия на PostgreSQL от официалното хранилище, трябва да напишете в конзолата sudo apt-get install postgresql postgresql-contrib и потвърдете добавянето на файлове.
  12. Инсталиране на PostgreSQL от официалното хранилище за Ubuntu

След завършване на успешната инсталация можете да продължите със стартирането на стандартния акаунт, като проверите работата на системата и първоначалната конфигурация.

Стъпка 2: Първо стартирайте PostgreSQL

Управлението на инсталираните СУБД се осъществява и чрез "Терминал", като се използват съответните команди. Повикването на потребител по подразбиране изглежда така:

  1. Въведете sudo su - postgres и натиснете Enter . Това действие ще ви позволи да отидете в управлението от името на създадената по подразбиране сметка, която понастоящем е основната.
  2. Преместване в пост по подразбиране на PostgreSQL в Ubuntu

  3. Влезте в конзолата за управление под прикритието на профила, използван чрез psql . Активирането на help ще ви помогне да разберете околната среда - тя ще покаже всички налични команди и аргументи.
  4. Преминете към конзолата за управление на PostgreSQL в Ubuntu

  5. Преглеждането на информация за текущата сесия на PostgreSQL се извършва чрез conninfo .
  6. Вижте информация за свързването на PostgreSQL в Ubuntu

  7. Изходът от средата ще помогне на екипа q .
  8. Излезте от конзолата за управление на PostgreSQL в Ubuntu

Сега знаете как да влезете в акаунта и да отидете в конзолата за управление, така че е време да преминете към създаване на нов потребител и неговата база данни.

Стъпка 3: Създаване на потребител и база данни

Не винаги е удобно да се работи със съществуващата стандартна сметка и това не винаги е необходимо. Ето защо предлагаме да се разгледа процедурата за създаване на нов профил и свързване към него на отделна база данни.

  1. Докато сте в конзолата, изпълнявайки postgres профила ( sudo su - postgres команда), напишете createuser --interactive и след това му createuser --interactive подходящо име, като въведете символи в съответния ред.
  2. Създаване на нов потребител на PostgreSQL в Ubuntu

  3. След това решете дали искате да дадете на потребителя права на суперпотребител за достъп до всички системни ресурси. Просто изберете подходящата опция и продължете.
  4. Присвояване на разрешения за потребител на PostgreSQL в Ubuntu

  5. Базата данни е по-добре назована със същото име като името на акаунта, така че трябва да използвате командата createdb soringpcrepair.com където soringpcrepair.com - потребителско име.
  6. Създаване на нова база данни PostgreSQL в Ubuntu

  7. Преходът към работа с посочената база данни става чрез psql -d soringpcrepair.com където soringpcrepair.com - името на базата данни.
  8. Преместване в базата данни PostgreSQL, създадена в Ubuntu

Стъпка 4: Създаване на таблицата и работа с редове

Време е да създадете първата си таблица в посочената база данни. Тази процедура също се извършва през конзолата, но няма да е трудно да се справим с основните команди, защото всичко, което трябва да направите, е да:

  1. След като се преместите в базата данни, въведете следния код:

    CREATE TABLE test (
    equip_id serial PRIMARY KEY,
    type varchar (50) NOT NULL,
    color varchar (25) NOT NULL,
    location varchar(25) check (location in ('north', 'south', 'west', 'east', 'northeast', 'southeast', 'southwest', 'northwest')),
    install_date date
    );

    Създаване на нова PostgreSQL таблица в Ubuntu

    Първо се посочва името на тестовата таблица (можете да изберете друго име). Следното описва всяка колона. Избрахме имената на типа varchar и цветовия varchar например, можете да посочите и всяка друга, но само с използването на латински символи. Числата в скоби са отговорни за размера на колоната, която е пряко свързана с данните, които отиват там.

  2. След въвеждане, остава само да се покаже таблицата на екрана с d .
  3. Показване на таблицата PostgreSQL, създадена в Ubuntu

  4. Виждате прост проект, който все още не съдържа никаква информация.
  5. Преглед на новосъздадената таблица PostgreSQL в PostgreSQL

  6. Нови данни се добавят чрез INSERT INTO test (type, color, location, install_date) VALUES ('slide', 'blue', 'south', '2018-02-24'); Първо, името на таблицата е посочено, в нашия случай е тест , след това са изброени всички колони, а стойностите в скоби са посочени в кавички.
  7. Добавяне на първа линия към Ubuntu

  8. След това можете да добавите друг ред, например INSERT INTO test (type, color, location, install_date) VALUES ('swing', 'yellow', 'northwest', '2018-02-24');
  9. Добавяне на втората PostgreSQL линия към Ubuntu

  10. Стартирайте таблицата чрез SELECT * FROM test; за оценка на резултата. Както виждате, всичко е подредено правилно и данните са въведени правилно.
  11. Показване на таблицата PostgreSQL с нови низове на Ubuntu

  12. Ако трябва да изтриете някаква стойност, направете го чрез командата DELETE FROM test WHERE type = 'slide'; чрез посочване на задължителното поле в кавички.
  13. Премахване на стойността от таблицата PostgreSQL в Ubuntu

Стъпка 5: Инсталирайте phpPgAdmin

Не винаги е лесно да управлявате базата данни през конзолата, така че е най-добре да я надстроите, като инсталирате специалния phpPgAdmin GUI.

  1. Преди всичко, чрез терминала, изтеглете най-новите актуализации за библиотеки чрез sudo apt-get update .
  2. Получаване на актуализации за инсталиране на Apache в Ubuntu

  3. Инсталирайте уеб сървъра на Apache sudo apt-get install apache2 .
  4. Изтегляне на Apache компоненти към Ubuntu

  5. След инсталацията, тествайте неговата функционалност и точност на синтаксиса със sudo apache2ctl configtest . Ако нещо се обърка, потърсете грешка според описанието на официалния уебсайт на Apache.
  6. Изпълнете тест за здравето на Apache в Ubuntu

  7. Стартирайте сървъра, като напишете sudo systemctl start apache2 .
  8. Стартирайте Apache уеб сървър в Ubuntu

  9. Сега, когато сървърът функционира правилно, можете да добавите библиотеките phpPgAdmin, като ги изтеглите от официалното хранилище чрез sudo apt install phppgadmin .
  10. Инсталиране на phpPGadmin в Ubuntu

  11. След това трябва леко да промените конфигурационния файл. Отворете го чрез стандартен бележник, като gedit /etc/apache2/conf-available/phppgadmin.conf . Ако документът е само за четене, ще трябва да посочите sudo в командата преди gedit .
  12. Отваряне на конфигурационен файл на phpPGadmin в Ubuntu

  13. Преди реда "Require local" поставете # да го повторите в коментар, а отдолу въведете Allow From all . Сега достъпът до адреса ще бъде отворен за всички устройства в мрежата, а не само за локалния компютър.
  14. Редактирайте конфигурацията на phpPGadmin в Ubuntu

  15. Рестартирайте sudo service apache2 restart уеб сървъра и се чувствайте свободни да работите с PostgreSQL.
  16. Рестартирайте Apache сървъра в Ubuntu

В тази статия разглеждахме не само PostgreSQL, но и инсталирането на уеб сървър на Apache, който се използва при интегрирането на софтуера LAMP. Ако се интересувате от пълното функциониране на вашите сайтове и други проекти, съветваме ви да се запознаете с процеса на добавяне на други компоненти, като прочетете нашата друга статия на следния линк.

Вижте също: Инсталиране на инструментариума LAMP в Ubuntu