Съдържание:
Метод 1: Преглед на кутията и корпуса
Най-ефективният метод за решаване на разглеждания проблем е изучаването на кутията (ако е запазена) и корпуса на графичния адаптер. Конкретният модел на устройството е посочен на лицевата и задната страна на опаковката с големи, добре видими букви.

Ако кутията не е запазена, GPU за идентификация трябва да бъде изключен от компютъра и внимателно прегледан – на едната от страните на системата за охлаждане или на задната част на основната платка трябва да има стикер с баркод и името на продукта.

На собствениците на лаптопи ще помогне аналогичен стикер, но вече на корпуса на самото устройство – много производители (но за съжаление, не всички) често поставят на него интересуващата ни информация.

Метод 2: Хардуерен ID
В случаи, когато опаковката и стикерът не са запазени, ще помогнат средствата на операционната система, а именно "Диспечер на устройствата", в който можете да получите хардуерния идентификатор на видеокартата.
- Натиснете комбинацията от клавиши Win+R, след това в появилото се прозорче напишете запитването
devmgmt.msc
и кликнете "ОК". - Разширете категорията "Видеоадаптери" – тук трябва да се намира позицията на вашата видеокарта. Ако за нея не са инсталирани драйвери, устройството ще бъде обозначено като "Основен адаптер на Microsoft". Щракнете с десния бутон на мишката върху него и изберете опцията "Свойства".
- Тук използвайте раздела "Информация", където разширете падащото меню "Свойство" и задайте опцията "ИД на оборудването".
- Обърнете внимание на най-долната линия – това са необходимите ни данни.Щракнете с десния бутон на записа и изберете "Копирай".




Следващите действия включват използването на специализирани търсачки като DevID.info, изтегляне и последваща инсталация на драйвери – по-подробно с всички етапи на процедурата можете да се запознаете в следващото ръководство.
Повече информация: Търсене на драйвери по ID на оборудването

Метод 3: Средства за управление на видеокартата
Бързо можете да прегледате информация за видеочипа чрез фирмени програми за управление.
Вариант 1: Radeon Settings
Актуалният към момента на написване на статията софтуер е наречен Radeon Settings, в който необходимите ни данни могат да бъдат получени по следния начин:
- Щракнете с десния бутон на мишката на празно място на "Работния плот" и изберете опцията "Настройки на Radeon".
- В основния прозорец на програмата кликнете върху иконата с зъбно колело за настройки.
- Тук използвайте пункта "Система" – в блока "Апаратура" обърнете внимание на пункта "GPU", там ще бъдат посочени серията и номерът на модела.



Вариант 2: AMD Catalyst Control Center
Средството за управление на по-старите модели GPU се нарича AMD Catalyst Control Center, и с него можете да получите името на устройството по следния начин:
- Извикайте прозореца на приложението чрез контекстното меню на "Работния плот".
- Разширете категорията "Информация", разположена в страничното меню.
- Щракнете върху пункта "Апаратура" и в централната част на прозореца на програмата в реда "Графичен набор от чипове" ще бъде посочен точният модел на GPU.



Средствата за управление на картата също са много ефективни при решаването на разглежданата задача.
Метод 4: Странен софтуер
Ако по някакви причини официалните програми на AMD не са налични (например, драйверите не са инсталирани), на помощ идват алтернативни решения – приложения за идентификация на хардуера.Нека използваме един от най-удобните – AIDA64.
Повече информация: Програми за проверка на характеристиките на компютъра
- Стартирайте програмата от иконата на "Работния плот" (инсталационна версия) или чрез изпълнимия файл (портативна версия).
- Разкрийте категорията "Компютър" в менюто отляво и в нея използвайте пункта "Обща информация".
- Намерете в дясната част на прозореца на програмата блока "Дисплей" и в реда "Видеоадаптер" получете исканите данни.



Използването на аналози не се различава много от AIDA64.