Съдържание:
Метод 1: Интернет архив
Достатъчно прост и надежден вариант за възстановяване на изтрито видео е да го потърсите чрез един от услугите за уеб архивиране – например, Wayback Machine.
- За да използвате този метод, ще ви е необходима връзка: отворете страницата с изтритото видео и копирайте URL адреса от адресната лента.
- Инсталирайте в браузъра си разширение, което позволява изтегляне на видео – списък с най-ефективните можете да намерите на следващата връзка.
Повече информация: Разширения за изтегляне на видео
Важно! В Google Chrome има затруднения с изтеглянето на видео от YouTube, затова препоръчваме да използвате Mozilla Firefox!
- Отидете на Wayback Machine и в полето за търсене на главната страница поставете полученото адрес. Проверете правилността на въвеждането и натиснете Enter.
- Ако търсещият бот на услугата е успял да архивира страницата, ще се появи календар с дати. Изберете най-близката до момента на публикуване на видеото.
Ако услугата съобщава, че ресурсът не е намерен, този метод няма да ви помогне и трябва да използвате друг.
- Отидете по получената връзка и изтеглете клипа с помощта на съответното разширение.




Както виждаме, всичко е достатъчно просто и бързо, но недостатъкът на този метод е очевиден – не винаги и не всички видеа успяват да бъдат индексирани.
Метод 2: Възстановяване на данни
Ако предишният метод се е оказал неефективен, можете да опитате да възстановите оригиналния файл, ако носителят или устройството, на които е бил, все още са налични. Това е възможно благодарение на особеностите на презаписването на паметта: файловете, по-специално, наскоро изтритите, оставят следи, по които могат да бъдат реконструирани.Процедурата е възможна както на компютър, така и на мобилни устройства – линковете към съответните инструкции ще предоставим по-долу.
По-подробно: Как да възстановим изтрити файлове в Windows/Android/iOS

Метод 3: Използване на алтернативни хостинги
Ако ви интересува не собствено видео, а чужд клип, който сте добавили в някой от вашите плейлисти, в такъв случай трябва да се възползвате от други сайтове, чиято функционалност позволява публикуване на клипове. Към тях спадат алтернативи на YouTube като Vimeo, DailyMotion или Rutube, както и социални мрежи, най-вече ВКонтакте, който преди затягането на модерацията беше известен с обширната си видеотека. Няма особено значение да описваме процеса на получаване на клипа, тъй като той се състои в използването на средствата за търсене на избрания ресурс и дългото и внимателно проучване на получените резултати. Продължителността на процеса зависи преди всичко от популярността на материала: ако изтритата записка на известен блогър е относително лесна за намиране, то лайв-изпълнението на малко известна група може да не бъде открито изобщо.