Етап 1: Процесор и дънна платка

Ключовите компоненти на всеки ПК са дънната платка и централният процесор, затова при първоначалната проверка им трябва да се обърне особено внимание.

Основният показател за съвместимост е сокетът: непосредствено гнездо, в което се инсталира CPU.Най-големите вендори на тези модули, компаниите Intel и AMD, използват различни типове сокети, които не са съвместими помежду си – по-просто казано, процесорът от "сините" не подхожда на слота за "червените" и обратно.

Четете също: Как да разберем сокета на дънната платка

В рамките на един производител, процесорните гнезда също се различават и не са взаимозаменяеми (освен в редки случаи на използване на адаптери, които в момента почти не се срещат). Актуалните сокети към момента на написване на настоящата статия (май 2021) са:

  • Intel: LGA1155, LGA1200, LGA2011-3, LGA2066
  • AMD: FM2+, AM1, AM4, TR4

Също така, всеки от производителите публикува на своите официални сайтове таблици за съвместимост на CPU и различни сокети.

Таблица за съвместимост на сокети и процесори Intel

Таблица за съвместимост на сокети и процесори AMD

проверка на съвместимост на компонентите на компютър-1

Етап 2: Корпус, захранване и формат на платката

На този етап е необходимо да се провери съвместимостта на корпуса, в който ще бъде разположена сглобката, дънната платка и системата за захранване.

  1. Актуалните формати са 3: Mini-ITX, MicroATX и ATX, на които отговарят типовете корпуси Mini Tower, Mid Tower и Full Tower.
  2. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-2

    Принципът на съвместимост на тези елементи е доста прост – ако платките от първите два типа подхождат на пълноформатен корпус, то ATX основата не може да се побере в шаси по-малко от Full Tower.

  3. Също така, трябва да се има предвид, че споменатите типове системни платки се различават не само по размери, но и по количество и видове поддържани портове за периферия: например, в Mini-ITX слотът за видеокарта може да липсва, докато съществуват варианти ATX с два и повече гнезда. Като правило, големите производители съобщават на страниците на продуктите всички необходими спецификации.
  4. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-7
  5. Що се отнася до захранването, то трябва да се подбира, в зависимост от предоставяната мощност и размери.Обикновено тук действа пряко съотношение: колкото повече ватове поддържа захранването, толкова по-голям е той по размери (но има изключения, макар и редки). Най-разпространеният форм-фактор на тези елементи е ATX, съвместим с корпуси Full Tower. За по-малки или нестандартни размери на шасито е необходимо да се извършат измервания и да се подбере блок, въз основа на получените стойности.
  6. При подбора на захранване роля играе и броят на поддържаните от него захранващи конектори. Необходимият минимум е:
    • конектор за захранване на платката (конектор 24-pin или разделен 20+4-pin);
    • захранване на CPU (4-pin или 4+4-pin за мощни екземпляри);
    • кабел за подаване на енергия за SATA устройства;
    • захранване на периферията (в момента се използва за охлаждане на корпуса или подобни опционални компоненти);
    • захранване на видеокартата PCI-Express (6+2-pin).

    В скъпите образци захранвания могат да присъстват допълнителни кабели (например, за втори GPU или процесор), и тук вече трябва да се ориентирате по непосредствените нужди.

  7. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-9
  8. Също така се уверете, че мощността на захранването съответства на останалите компоненти на сглобката: за домашен мултимедиен комбайн с процесор Intel Celeron и офис видеокарта ще е достатъчен блок с мощност 300-400 Вт, докато за производителна игрова сглобка на Intel i7 от най-ново поколение и с NVIDIA RTX е необходимо устройство с мощност 800 Вт и повече.

    Важно! Избирайте продукти от проверени производители, тъй като захранванията от втори ешелон в най-добрия случай няма да отговарят на заявената мощност, а в най-лошия – могат да повредят компютъра или да предизвикат пожар!

Етап 3: Видеокарта

След подбора на захранване, корпус, дънна платка и CPU е необходимо да се провери и съвместимостта с тях на графичния процесор.

  1. Всички съвременни GPU се свързват към слота PCI-E, който по подразбиране присъства на повечето модели дънни платки. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-6

    В напредналите образци такива слотове може да има 2 и повече, за поддръжка на технологии SLI и Crossfire.

  2. Както и в случая с другите компоненти, трябва да се обърне внимание и на размера на видеокартата.Като правило, мощните игрови или професионални решения са достатъчно големи, затова, ако желаете да инсталирате подобно устройство, трябва внимателно да проверите дали ще се побере в корпуса и дали няма да пречи на другите елементи.
  3. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-4
  4. Ако сглобявате ПК на база малораспространен форм-фактор на дънната платка, задачата значително се усложнява: повечето варианти на пазара GPU са проектирани за стандартни видове ATX. Изходът от такава ситуация е два: закупуване на процесор с вграден графичен ядро или търсене на специална нископрофилна версия на желания видеоадаптер (но трябва да имате предвид, че те вероятно ще струват повече от класическите екземпляри).
проверка на съвместимост на компютърни компоненти-5

Етап 4: Оперативна памет

Без процесор, видеокарта и оперативна памет компютърът просто няма да се стартира, затова съвместимостта на RAM също изисква внимателно внимание.

  1. Актуалните формати RAM към май 2021 са DDR3 и DDR4. Външно те са много подобни, но хардуерно – несъвместими, затова е важно да се запознаете със спецификациите на дънната платка: в тях задължително се посочва типът на използваната RAM.
  2. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-15
  3. Важно условие за съвместимостта на "оперативната памет" е обемът: процесорите, особено по-старите, имат ограничени възможности за поддръжка на количество RAM – например, горната граница в момента е 128 Гб. Разбира се, за домашна употреба такива стойности са излишни, а "народните" обеми от 8 и 16 Гб се поддържат от всички съвременни CPU.
  4. Ако се планира инсталирането на повече от 2 модула RAM, трябва също да се уверите, че процесорът може да работи с съответните конфигурации.За игровите конфигурации важен параметър за съвместимост, който е поддръжката от страна на CPU на многоканален режим на работа на оперативната памет – необходимата информация може да бъде получена от спецификациите на чипа на уебсайта на производителя.
  5. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-16
  6. Също така е важно да се обърне внимание на честотата, на която работят модулите RAM – типичните стойности за DDR4 са 2133, 3200 и 4866 MHz (необходима е и поддръжка от страна на дънната платка и процесора). За да може да се включи многоканален режим, честотата на модулите трябва да бъде еднаква, затова се препоръчва да се закупят идентични компоненти, а не "сборна солянка" от различни модели на различни производители.

Етап 5: Останалата периферия

След проверка на съвместимостта на ключовите компоненти, може да се провери и поддръжката на допълнителни елементи.

  1. Като носители много потребители предпочитат или SSD с голям обем, или среден SSD (за ОС и важни програми) и голям HDD (за съхранение на файлове). За работа и на двата варианта на дънната платка трябва да присъстват SATA 3 портове. Ако вашата дънна платка е нова и съвременна (пусната не по-рано от 2018 година), не е нужно да се притеснявате: на повечето устройства необходимият порт присъства, дори в количество от 2 до 6. Ако обаче дънната платка е по-стара, определете нейния модел, след това намерете спецификациите, например, на сайта на производителя.

    По-подробно: Как да определим модела на дънната платка

  2. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-8
  3. Също така за най-новите и бързи твърдотелни носители може да е необходим слот M.2 – устройствата от стандарт NVME официално работят само с него. Ако подходящият порт липсва, като решение може да се предложи използването на адаптер, но трябва да имате предвид, че в този случай скоростта на работа ще бъде по-ниска.
  4. проверка на съвместимост на компютърни компоненти-3
  5. Разнообразните разширителни компоненти (допълнителна звукова карта, карти за захват, мрежови модули) обикновено използват PCI слотове, които на повечето дънни платки са достатъчни, но на първо място е важно да се обърне внимание на изходите на тези компоненти: задната панел на избрания корпус трябва да бъде модулна, за да може да се свали заглушката и да се изведат необходимите портове навън.
  6. Ако се планира да се използва предната панел на корпуса (елемент с допълнителни USB портове, изход за звук или кардридер), уверете се, че в блока за захранване има съответния кабел.

    По-подробно: Как да свържете предния панел към компютъра