Съдържание:
Метод 1: Преинсталиране на драйвера на GPU (само NVIDIA)
Обсъжданият проблем е най-характерен за "зелени" видеоадаптери. Факт е, че в пакета софтуер за такива устройства присъстват и драйвери за звуковия компонент, за да може свързаният по HDMI телевизор или монитор с вградени колонки да възпроизвежда аудио без допълнителни свързвания. Понякога този елемент от софтуера на GPU може да конфликтува с интегрираната или външната звукова карта на компютъра, поради което звукът изчезва. Решението в такава ситуация е пълното премахване на наличния пакет и инсталирането на нов с избор на компоненти.
- Първо, изтеглете последния актуален пакет софтуер за вашия GPU – няма да се спираме подробно на тази процедура, тъй като на нашия сайт вече има подходяща инструкция.
Повече информация: Изтегляне на драйвери за видеокарта NVIDIA
- След това ще е необходимо напълно да премахнете наличния в системата софтуер на видеоадаптера. Обикновените методи за деинсталиране чрез "Диспечер на устройствата" или "Програми и компоненти" тук няма да сработят – ще трябва да използвате специализирани инструменти като приложението DDU или негови алтернативи.
Повече информация: Как да премахнете напълно драйверите на видеокартата
- Допълнително се препоръчва също да деактивирате автоматичното разпознаване на свързаните устройства, тъй като в такъв случай системата сама ще инсталира проблемния компонент на софтуера, което ще направи всички последващи действия безполезни. За деактивиране на тази функция в Windows 10 отворете "Търсене", където въведете запитване
контролен панел
и кликнете върху желания резултат.Тук превключете режима на преглед на "Големи икони" и използвайте опцията "Система".
В това прозорец щракнете на "Допълнителни опции на системата".
Изберете раздела "Оборудване" и в него кликнете на "Настройки на инсталацията на устройства".
Отметнете опцията "Не" и натиснете "Запази" за прилагане на промените.
- Сега започнете инсталацията на новите драйвери за видеокартата. Стартирайте инсталатора, в първото прозорец изберете опцията "Графичен драйвер NVIDIA", след това кликнете на "Приемам. Продължи".
- Тук използвайте опцията "Изборна инсталация".
- Изчакайте, докато инсталаторът извърши необходимите операции.
Когато ви уведоми за завършване на инсталацията, натиснете "Затвори".






Рестартирайте компютъра и проверете звука – вероятно проблемът ще бъде решен.
Метод 2: Връщане на версията на драйверите
Вариацията на причината, спомената в предишния метод, е бъг в софтуера – например, в най-новата версия поради недостатъци в тестването системата за изход на звука е "счупена", поради което ОС не може да разбере кое устройство да използва. Затова при сблъсък с подобно нещо е добре да върнете драйверите до предишна версия или издание, където проблеми определено не е имало.
Повече информация: Как да върнете драйверите на видеокартата NVIDIA / AMD

Метод 3: Проверка на софтуера на звуковия чип
В някои случаи източникът на проблема всъщност е аудиокодекът, а не графичният адаптер – например, ако звукът не се е появил след преинсталация или връщане на драйверите му.Най-често това се случва заради проблеми със служебния софтуер, и именно него трябва да проверите на първо място.
- Ще ни е необходимо да извикаме "Диспечер на устройствата": натиснете комбинацията от клавиши Win+R, след това въведете в прозореца на конзолата командата
devmgmt.msc
и кликнете на "ОК". - Отворете категорията "Звукови, игрови и видеоустройства" и намерете позицията, която съответства на звуковия чип. Първо се уверете, че на иконата му няма индикатор за грешка под формата на жълт триъгълник. Ако такъв бъде открит, кликнете с десния бутон на мишката (ДБМ) върху устройството и изберете "Свойства".
- На таба "Общи" намерете блока "Състояние на устройството" – тук са показани вариантите на грешките. Най-често срещаните съобщения са с кодове 1, 3, 10, 18, 28 – всички те по един или друг начин са свързани с драйверите за проблемния компонент.
Следователно, за да отстраните проблема с ПО, е необходимо или да инсталирате, или да преинсталирате. Използвайте инструкциите по-долу, за да решите тази задача.
Повече информация: Как да инсталирате и да преинсталирате драйвера на звуковата карта



Метод 4: Рестартиране на звуковата услуга
Проблем може да има и в самата операционна система – например, заради същия конфликт на драйвери, услугата, отговорна за възпроизвеждането на аудио, може да е замръзнала.Можете да проверите и отстраните проблема, като рестартирате компонента.
- Извикайте прозореца "Изпълни" (вж. Метод 2) и отворете "Мениджър на услугите" по запитване
services.msc
. - След появата на конзолата, запознайте се с списъка и намерете позицията с името "Средство за изграждане на крайни точки на Windows Audio". Изберете я и натиснете "Рестартиране" в менюто отляво.
- Изчакайте известно време (до 5 минути, в зависимост от мощността и натовареността на компютъра в момента) и проверете състоянието на услугата – тя трябва да бъде обозначена като "Изпълнява се".
Ако не е така, използвайте специално ръководство, посветено на този проблем.
Повече информация: {innerlink id='3744', txt='Грешка "Услугата за аудио не е стартирана" в Windows', sublink=''}



Метод 5: Включване на звука в BIOS
Достатъчно рядко причината за разглеждания проблем е подсистемата на дънната платка. Факт е, че най-новите модели понякога са прекалено "самостоятелни": често при откритие на алтернативно звуково устройство (каквото е съвременната видеокарта) "дънната платка" автоматично изключва вграденото решение, което понякога изглежда като липса на звук изобщо. Следователно, за отстраняване на този проблем е необходимо да се включи интегрираният аудиочип в BIOS.
Повече информация: Включване на звука в BIOS
