Почти всеки потребител на Excel е срещнал ситуация, при която при добавяне на нов ред или колона към табличен масив, трябва да преизчислите формулите и да форматирате този елемент в общия стил. Посочените проблеми не биха били, ако вместо обикновен вариант да се приложи така наречената "умна" таблица. Това автоматично ще "издърпа" до него всички елементи, които потребителят има на своите граници. След това Excel започва да ги възприема като част от обхвата на таблицата. Това не е пълен списък на това, което е полезна "интелигентна" таблица. Нека да разберем как да го създадем и какви възможности предлага.
съдържание
"Smart" таблицата е специален вид форматиране, след като я приложи към определения диапазон от данни, масивът от клетки придобива определени свойства. На първо място, след това програмата започва да го разглежда не като кръг клетки, а като неразделен елемент. Тази функция се появи в програмата, като се започне с Excel 2007. Ако пишете в някоя от клетките в ред или колона, които са директно на границите, този ред или колона автоматично се включва в този обхват на таблицата.
Използването на тази технология ви позволява да не преизчислявате формули след добавяне на редове, ако данните от нея се изтеглят в друг обхват чрез определена функция, например VLOOK . В допълнение, сред предимствата трябва да се разпредели закрепване на заглавната част в горната част на листа, както и наличието на филтриращи бутони в заглавките.
Но, за съжаление, тази технология има някои ограничения. Например, не е желателно да се използва комбинация от клетки. Особено се отнася до капачката. За нея съединяването на елементите е общо взето неприемливо. В допълнение, дори ако не искате да има стойност в границите на масива за таблици, която да бъде включена в нея (например бележка), тя ще бъде считана за неразделна част от Excel. Следователно всички ненужни етикети трябва да бъдат поставени поне от един празен диапазон от таблицата. Също така формулите с масиви няма да работят в нея и книгата няма да бъде използваема за споделяне. Всички имена на колони трябва да бъдат уникални, т.е. да не се повтарят.
Но преди да преминете към описанието на възможностите на "интелигентната" таблица, нека да разберем как да я създадем.
След това се преместваме в раздела Начало, ако в момента сте в друг раздел в Excel. След това кликнете върху бутона "Форматирай като таблица" , който се намира на лентата в полето "Стилове" . След това се отваря списък с различни стилове за табличния масив. Но избраният стил няма да повлияе на функционалността, така че кликнете върху опцията, която визуално ви харесва повече.
Има и друга опция за форматиране. По същия начин избираме изцяло или частично диапазона, който ще преобразуваме в табличен масив. След това отиваме в раздела "Вмъкване", а в лентата с инструменти "Таблици" кликваме върху голямата икона "Таблица" . Само в този случай изборът на стил не е осигурен и ще бъде инсталиран по подразбиране.
Най-бързият вариант обаче е да използвате клавишната комбинация Ctrl + T, след като изберете клетка или масив.
Освен това имайте предвид, че до параметъра "Таблица с хедъри" има отметка, тъй като в повечето случаи заглавията на оригиналния набор от данни вече са налице. След като сте се уверили, че всички параметри са въведени правилно, кликнете върху бутона "OK" .
Урокът: Как да направите маса в Excel
След като се формира "интелигентната" таблица, тя автоматично ще получи име. По подразбиране това име е от типа "Table1" , "Table2" и т.н.
Сега, когато работите с формули, за да определите определена функция, която трябва да обработва целия обхват на таблицата, вместо обичайните координати като адрес, ще бъде достатъчно да въведете името й. Освен това, той е не само удобен, но и практичен. Ако използвате стандартния адрес под формата на координати, тогава когато добавите ред в долната част на масива, дори и след като е включен в състава му, функцията няма да хване този ред за обработка и аргументите ще трябва да бъдат пренаписани. Ако зададете като аргумент за функция адрес под формата на име на диапазон на таблицата, тогава всички линии, добавени към него в бъдеще, автоматично ще бъдат обработени от функцията.
Сега, нека да се съсредоточим върху това как нови редове и колони се добавят към обхвата на таблицата.
Освен това, той автоматично прилага същото форматиране като останалата част от диапазона на таблицата и всички формули в съответните колони са изтеглени нагоре.
Подобно добавяне ще се случи, ако направим запис в колоната, която е в границите на таблицата масив. Той също така ще бъде включен в неговия състав. Освен това автоматично ще получи име. По подразбиране името ще бъде "Колона1" , следващата колона е "Column2" и т.н. Но ако искате, можете винаги да ги преименувате по стандартния начин.
Друго полезно свойство на "умната" маса е, че тъй като много записи в нея не са, дори ако слизате надолу, имената на колоните винаги ще бъдат пред очите ви. За разлика от обичайното закрепване на капачките, в този случай имената на колоните при спускане ще бъдат поставени директно на мястото, където се намира хоризонталният координатен панел.
Урокът: Как да добавите нов ред в Excel
По-рано видяхме, че когато добавите нов ред в клетката на тази колона на масива от маси, в която формулите вече съществуват, формулата автоматично се копира. Но режимът на обработка на данни, който изучаваме, може да направи повече. Достатъчно е да напълните една клетка с празна колона с формула, така че да се копира автоматично до всички останали елементи в тази графа.
=C2*D2
получаваме израз за "интелигентната" таблица:
=[@Количество]*[@Цена]
Тази закономерност се прилага не само към обикновените формули, но и към функциите.
В допълнение, трябва да се отбележи, че ако потребителят въведе в полето на елементите от други колони в целевата клетка като формула, те ще бъдат показани в обичайния режим, както при всеки друг диапазон.
Друга хубава характеристика, която описаният начин на работа в Excel предоставя, е извличането на суми по колони в отделен ред. За да направите това, не е нужно ръчно да добавяте линия ръчно и да я подреждате с формули за сумиране, тъй като наборът от интелигентни таблици вече има в арсенала си детайлите на необходимите алгоритми.
За да активирате реда за суми, вместо горните действия, можете да приложите и комбинация от горещи клавиши Ctrl + Shift + T.
Избираме опцията да победим резултатите, които считаме за необходими.
Прочетете още:
Съветник за функции в Excel
Функционални междинни сбори в Excel
В "интелигентната" таблица по подразбиране, когато е създадена, полезни инструменти автоматично се свързват, което гарантира, че данните се сортират и филтрират.
След това линиите ще бъдат подредени в избрания ред.
Ако се опитате да подредите стойностите в колона, която съдържа данни във формат за дата, ще ви бъдат предложени две опции за сортиране "Сортиране от старо към ново" и "Сортиране от ново до старо" .
За формат на номера ще се предлагат и две опции: "Сортиране от минимум до максимум" и "Сортиране от максимум до минимум" .
Това е особено важно, като се има предвид, че при използване на стандартната сумарна функция ( SUM ), а не на оператора INTERMEDIATE.TOTAL , дори скрити стойности ще бъдат включени в изчислението.
Урокът: Сортиране и филтриране на данни в Excel
Разбира се, това е рядко, но понякога има нужда да се преобразува интелигентната маса в обхват от данни. Например това може да се случи, ако трябва да приложите матрична формула или друга технология, която не поддържа режима на Excel, който изучаваме.
Както можете да видите, "умната" маса е много по-функционална от обичайната. С негова помощ можете да ускорите и опростите решението на много задачи по обработка на данни. Предимствата на използването му включват автоматично разширение на обхвата при добавяне на редове и колони, автоматично филтриране, автоматично попълване на клетки по формули, серия от суми и други полезни функции.