Потребителите както на настолните компютри, така и на лаптопите често срещат фразата „изхвърляне на чип карти“. Днес ще се опитаме да обясним какво означават тези думи и да опишем симптомите на този проблем.
Съдържанието
Като начало ще обясним какво се има предвид под думата "острие". Най-простото обяснение е, че целостта на запояване на кристал GPU към субстрата или на повърхността на плоскостта е нарушена. За по-ясно обяснение, погледнете изображението по-долу. Мястото, където контактът на чипа и субстрата е счупен, се посочва с число 1, нарушението на субстрата и дъската се отбелязва с числото 2.
Това се случва по три основни причини: висока температура, механични повреди или фабричен дефект. Видеокартата е вид миниатюрна дънна платка с процесор и запаметена памет, която също изисква висококачествено охлаждане чрез комбинация от радиатори и охладители, а понякога и от прегряване. От твърде висока температура (над 80 градуса по Целзий) оловните топчета се стопят, осигурявайки контакт или съединението с лепило се разрушава, което държи кристала към субстрата.
Механичните повреди не възникват само в резултат на удари и удари - например, връзката между чипа и основата може да се повреди чрез прекалено силно затягане на винтовете, които осигуряват охладителната система след разглобяването на картата за поддръжка. Има и случаи, когато чипът е паднал в резултат на увисване - видеокартите в модерните системни блокове на стандартния размер ATX са инсталирани отстрани и висят от дънната платка, което понякога води до проблеми.
Случаят с фабричен брак също не е изключен - уви, това се случва дори при известни производители като ASUS или MSI, а по-често в марки от категория B като Palit.
Директно изхвърляне чип може да се признае от следните симптоми.
Ако има проблеми с пускането на игри (грешки, сривове, замръзване) или софтуер, който активно използва графичния чип (редактори на изображения и видео, криптовалутни програми за добив), такива явления могат да се разглеждат като първи призив за поява на неизправност. За да се определи по-точно източникът на повреда, препоръчваме актуализиране на драйверите и почистване на системата от натрупани отпадъци.
Още подробности:
Актуализираме драйверите на видеокартата
Изчистване на нежелани файлове от Windows
Друга аларма е грешката “Това устройство е спряно (код 43)”. Най-често външният му вид се дължи на хардуерни неизправности, сред които най-популярна е чип.
Вижте също: Грешка "Това устройство е спряно (код 43)" в Windows
Най-очевидният и сигурен признак на този проблем е появата на графични артефакти под формата на хоризонтални и вертикални ивици, бъркотия от пиксели в различни области на дисплея под формата на квадрати или "мълния". Артефактите се проявяват поради неправилно декодиране на сигнала, който преминава между монитора и картата, което се проявява именно заради изхвърлянето на графичния чип.
Има само две решения за тази неизправност - или пълна подмяна на видео карта или подмяна на графичен чип.
Внимание! В интернет има много инструкции за „загряване“ на чипа у дома чрез фурна, желязо или други импровизирани средства. Тези методи не са решение и могат да се използват само като средство за диагностика!
Ако самозаместването на видеокарта не е голямо нещо, тогава ремонтът у дома е почти невъзможна задача: ребел с чип (замествайки отделените контактни топки) ще изисква специално скъпо оборудване, така че ще бъде по-евтино и по-надеждно да се свържете със сервизния център.
За да се предотврати повтарянето на проблема, спазвайте редица условия:
При тези условия вероятността от описания проблем е значително намалена.
Симптомите на хардуерна неизправност под формата на чип с GPU чип са доста лесни за диагностициране, но елиминирането му може да бъде доста скъпо, както по отношение на парите, така и на изразходваното усилие.