Съдържание:
Вариант 1: Проблеми при възпроизвеждане на видео
Най-често неочакваното позеленяване на екрана възниква при възпроизвеждане на видео – както онлайн, така и от локални файлове. Причините за това явление са няколко, но повечето от тях могат да бъдат отстранени самостоятелно, като се възползвате от ръководството по линка по-долу.
Повече информация: Отстраняване на проблема със зеления екран вместо видео в Windows

Вариант 2: Постоянен зелен екран
Ако разглежданият проблем засяга не само възпроизвеждането на видео, но и интерфейса на системата, и целия софтуер на трети страни, то това има свои отделни причини – както универсални, така и специфични, в зависимост от устройствата.
Метод 1: Отстраняване на проблеми с кабела на матрицата (лаптопи и таблети)
Зеленият цвят при използване на лаптоп или таблет може да означава повреда на гъвкавия кабел, който свързва екрана и дънната платка. Такива повреди възникват от механични въздействия (падане, износ) и единственият вариант за решаване на проблема е замяната на счупения кабел в сервиз от специалисти.
Метод 2: Отстраняване на повреди в VGA портовете
Ако по една или друга причина все още се свързвате с монитора чрез VGA, то той може да бъде източник на проблема – например, може да е настъпило скъсване на кабела или някой от контактите е излязъл от строя. Изключете компютъра и дисплея, изключете захранването на двете устройства и отсоединете VGA кабела, след което внимателно го прегледайте – ако наблюдавате споменатите по-горе повреди, проблемът е именно в тях. Също така проверете и съответния порт на дънната платка или видеокартата – често и той излиза от строя при неаккуратно боравене.В случай на повреден кабел, най-лесно ще бъде да го замените, докато при повреди на конектора ще трябва да посетите сервизен център.
Метод 3: Решаване на проблеми с видеокартата
Следващият източник на повреда е самата видеокарта. Най-често на нея се поврежда чипът: настъпва така нареченият "отвал", тоест нарушаване на целостта на запояването между самия процесор и основната платка на GPU. Уви, но постоянният зелен екран е един от често срещаните симптоми на именно този проблем, единственото надеждно решение на който ще бъде само замяната на устройството.
Повече информация: Симптоми на отвала на чипа на видеокартата

Не са редки и проблемите с PCI линията, чрез която към дънната платка се свързват всички съвременни видеокарти – могат да излязат от строя както контактите на последната, така и в конектора. За съжаление, визуално такива повреди почти не се проявяват, затова проверката на този източник може да стане само чрез инсталиране на картата в друга, работеща системна платка. Както и в случая с отвала на видеоядрото, тук помага единствено замяната, ремонтът обикновено не е целесъобразен.
Ако обаче повредата се наблюдава на лаптоп, тук, освен графиката, може да се повреди управляващата микросхема-контролер, а в случай на вградени GPU – и самият централен процесор. Тази ситуация е още по-сложна: малко сервизи ще се заемат с такъв труден ремонт, а ако и се съгласят – то за немалко пари, до 2/3 от стойността на лаптопа. Ако това не ви устройва, приемливо решение може да бъде само закупуването на ново устройство.
Метод 4: Проверка и отстраняване на проблеми с монитора
Причината за зеления екран могат да бъдат и повреди на монитора. Да се уверите в това е достатъчно просто – нужно е само да го свържете към работещ компютър. Ако се установи, че и с него дисплеят е зелен, трябва да направите следното:
- Разглобете устройството (обикновено в повечето модели е достатъчно да развиете няколко винта) и проверете състоянието на електрониката. Особено внимание обърнете на кондензаторите: ако устройството е старо (в експлоатация повече от 5 години), те могат да са се подули или да текат, нарушавайки по този начин работата. Ако такова се открие, при наличие на умения за запояване, те могат да бъдат заменени.
Повече информация: Как да замените кондензаторите сами
- В повечето съвременни дисплеи също има свои процесори, които могат да излязат от строя.Визуално такова определяне не е лесно – например, "на око" може да се забележи само отвал, подобен на този при видеокартата. Затова, при съмнения за повреда на чипа (например, в резултат на скок на напрежението или по време на буря), е по-добре мониторът да се предаде за ремонт или да се замени, ако е евтин офисен вариант.
- Също така, проверете мястото, където е закрепен или запоен изходният кабел – проблеми с контакта също могат да предизвикат зелен екран. Ако свързването е реализирано под формата на отключващ се конектор, опитайте да го отделите от основната платка и да го проверите за повреди – ако се открият такива, най-простото решение на ситуацията ще бъде замяната на кабела с аналогичен. Запоеният елемент трябва да се провери за нарушаване на целостта на запоя: ако намерите пукнатини или отлепени участъци, можете да опитате да ги запоите отново.
- Накрая, последният виновник за разглежданата проблема е самата матрица. Причините в този случай са същите, както и при аналогичен проблем на лаптопа – шлейфът, с който елементът е свързан с основната платка.

Както показва практиката, вътрешните компоненти на монитора излизат от строя относително рядко.
Метод 5: Калибриране на монитора
Ако обаче екранът не е залят с плътен зелен цвят, а изображението просто преминава в такива нюанси, възможно е проблемът да е в елементарно сблъскване на калибрирането на цветовете. Коректните настройки могат да се установят по няколко метода: от вградените средства на монитора до инструментите на Windows.
- Най-простият и ефективен начин е да се използват директно настройките на устройството. Натиснете бутона за извикване на менюто с параметри – в зависимост от производителя и модела, той може да изглежда по различен начин, също така на определени устройства (например, от Самсунг) бутона трябва да се задържи.
Трябва да се появи вградено меню за настройка – отново, външният му вид може да бъде всякакъв – където трябва да изберете опции, в наименованията на които фигурира думата "Picture Mode", "Profile", "Color Calibration" и подобни по смисъл.
Превключете наличните параметри – ако проблемът е в сблъсканите цветове, някой от съществуващите профили трябва да го отстрани.
- За съжаление, но не всички монитори разполагат с вградени менюта за настройка, затова, сблъсквайки се с подобно, можете да използвате драйверите на видеокартата.Особено този вариант ще бъде актуален за собствениците на лаптопи с хибридна графика от Intel и NVIDIA/AMD. Калибрирането ще покажем на примера на драйверите за оборудването на първия от споменатите производители.
Щракнете с десния бутон на мишката (ДБМ) върху празно място на работния плот и изберете опцията "Център за управление на графиката Intel". Ако не можете да го намерите, обърнете внимание на системния трей – необходимата икона вероятно се намира там. Дважди щракнете с левия бутон на мишката (ЛБМ) за отваряне.
Четете също: Изтегляне на драйвера за Intel HD Graphics 4600
В най-новите драйвери (за устройства, пуснати през 2018 година и по-нови) преминете към опцията "Дисплей" ("Display") и превключете на таба "Цветове" ("Color").
Тук се настройват параметрите на цветния обхват, контраста и наситеността – трябва да се уверите, че плъзгачите "Зелен" ("Green") не са изтеглени до крайното дясно положение в нито един от блоковете. Ако се установи, че е така, преместете го в средата на скалата, за да отговаря на стойността за вариантите "Червен" и "Син" ("Red" и "Blue") съответно. Промените се прилагат веднага.
- Накрая, последният вариант – системните инструменти на Windows (в нашия пример "десетки"). Отворете "Контролен панел" – най-лесно е да го направите с помощта на "Търсене", като посочите съответния запит и се възползвате от получения резултат.
Превключете в режим на показ "Големи икони", след това преминете към точка "Управление на цвета".
Тук отворете раздела "Подробно" и кликнете на "Калибрирайте екрана".
Запознайте се с информационното съобщение и натиснете "Напред".
Отворете менюто на монитора (вижте стъпка 1) и изпълнете действията, които ви предлага "Майстор на калибрирането на монитора". Ако резултатът не ви удовлетворява, натиснете "Напред".
Прочетете информацията и се подгответе да извършите настройка на гамата.
Преместете плъзгача за контрастност, докато зеленият оттенък на монитора не стане незабележим или слабо забележим, не се ориентирайте по показателите на гамата. След като постигнете удовлетворителен резултат, натиснете "Напред".
Тук отново ще бъде предложено да отворите менюто на монитора – вече го направихме, затова кликнете на бутона "Пропуснете настройката на яркостта и контраста".
Отново се запознайте с инструкциите (по-нататък ще трябва сами да подбирате баланса на цветовете) и кликнете на "Напред".
Използвайте зелената лента – за начало просто я преместете в крайно ляво положение, след което я движете надясно, докато еталонът на сивите нюанси в средата на екрана не стане наистина сив. Също така, при необходимост, извършете тези действия за плъзгачите на червения и синия цвят.
Сега ще ви бъде предложено да сравните вариантите на калибрирането – текущото и предишното, за което просто кликнете на съответните бутони. Най-вероятно, след обновяване на параметрите, зеленият оттенък трябва да изчезне, за да запазите, натиснете "Завърши". Ако в резултат на действията е станало само по-лошо, необходимият бутон е "Отмяна".


За съжаление, чисто софтуерните източници на разглеждания проблем са доста редки.