Лаптопите на тайванската компания Acer са популярни сред потребителите, които се нуждаят от функционални устройства на ниска цена. Предимствата им включват сравнително прост BIOS за конфигуриране и днес искаме да поговорим за тази процедура.
съдържание
Като фърмуер на лаптопи Eiser се използват решения AMI или Award с някои специфични характеристики. Едно от най-неприятните е липсата на графичен интерфейс дори в UEFI версиите на фърмуера. Това обаче не е особен проблем, защото независимо от типа BIOS интерфейсът е унифициран.
Разбира се, че за да коригирате определени параметри на фърмуера, ще трябва да въведете интерфейса му. Лаптопите на Acer обикновено използват широк набор от клавиши или комбинации от клавиши.
Повече подробности: Влизаме в BIOS за лаптоп Acer
След успешно влизане в интерфейса, главното меню на фърмуера се появява пред потребителя. За начало, помислете за структурата на интерфейса. Наличните опции са разположени на няколко раздела.
Накратко описваме съдържанието на всеки от тях:
Прочетете също: Какво е USB Legacy Support?
Сега да преминем към по-подробен преглед на настройките за всеки раздел.
В секцията „Информация“ няма настройки, които потребителят може да редактира - това е информационна страница, поради което е полезна. Тук можете да разберете версията на текущия BIOS, точния модел на устройството, състоянието на основните компоненти.
Разделът „Main“ съдържа основните опции на лаптопа, така че ще се спрем на него по-подробно.
Повече подробности: Какво е D2D Recovery в BIOS
Прочетете също: Какво представлява AHCI режим в BIOS
В BIOS на някои модерни модели лаптопи (в частност, серията Nitro и Predator), разделът „Main“ може да съдържа допълнителни параметри - например да активирате или деактивирате тъчпада.
От името на секцията става ясно, че всички опции, присъстващи в нея, са отговорни за настройките за сигурност. Повечето от тях не се изискват от обикновения потребител, така че ще се съсредоточим само върху най-забележителните.
За достъп до някои настройки в раздела „Main“ ще трябва да зададете административна парола - опцията „Set Password Supervisor“ .
Този раздел се фокусира основно върху опциите за зареждане на лаптоп.
Последният набор от опции включва запазване или нулиране на фабричните настройки: „Exit Saving Changes“ ви позволява да запишете промените си, „Exit Without Changes“ затваря BIOS без да прави промени, а „Load Setup Defaults“ връща настройките на фърмуера до фабричните настройки по подразбиране.
Разгледахме основните BIOS параметри на лаптопите Acer. Както можете да видите, настройките са доста ограничени в сравнение с фърмуера на работния плот.