Потребителите на лаптопи понякога се натъкват на проблеми със звуковите устройства. Например, след известно действие или без видима причина, системата отказва да възпроизвежда звук на свързани външни устройства, по-специално на слушалки. В същото време вградените високоговорители функционират нормално. Ще обсъдим как да поправим ситуацията в тази статия.
съдържание
Проблемът, който ще бъде обсъден днес, може да бъде причинен от различни повреди в софтуера или операционната система, повреда на електронните компоненти, съединители и кабели, или на самото устройство. Най-често самите потребители са пряко или косвено отговорни за проблемите, тъй като те започват след някои действия, като инсталиране на драйвери, програми или преинсталиране на системата. Има и други фактори, които могат да се наричат външни. По-долу ние анализираме най-честите причини и даваме начини да ги премахнем.
Първото действие в случай на проблеми е баналното рестартиране на Windows. По време на изпълнението му, услугите и драйверите на устройства се спират и рестартират. За да постигнете желания резултат, е по-добре напълно да изключите системата, т.е. да включите лаптопа, вероятно с премахнатата батерия, и след това да го включите отново. Така че можем да гарантираме пълното разтоварване на данни от RAM. Ако цялата грешка в софтуерната част, а след това след рестартиране всичко ще попадне на мястото си.
Вижте също:
Как да рестартирате Windows 7 от "командния ред"
Как да рестартирате Windows 8
Как да рестартираме лаптоп с помощта на клавиатурата
Ако рестартирането не помогне да се отървете от проблема, преди да предприемете по-решителни действия, трябва да проверите настройките за звука в съответната секция, тъй като те могат да бъдат променяни от програми или други потребители. Има няколко опции тук:
Решението тук е проста (от техническа гледна точка): трябва внимателно да проверите параметрите на звука и да включите устройството, ако е изключено, да настроите необходимите стойности на силата на звука, да зададете по подразбиране и / или да премахнете пишката близо до ефектите в съответния раздел.
Повече подробности: Как да регулирате звука на компютъра
В някои случаи актуализирането на драйвери (не само за аудио устройства) или инсталирането на програми, които са специално създадени за подобряване или подобряване на звука, могат да доведат до конфликти и в резултат до неуспехи.
Вижте също: Програми за усилване на звука , настройките на звука
Ако проблемите започнат след описаните действия, то най-правилното решение би било да възстановите системата до състоянието, в което тя е била преди инсталирането.
Повече подробности: Опции за възстановяване на Windows
Един от външните фактори, влияещи върху работата на устройствата и системата като цяло, е зловредният софтуер. Тяхната идентификация и елиминиране е следващият етап в диагностицирането и решаването на днешния проблем. Вирусите могат да проникнат в системни файлове или драйвери и в някои случаи да ги заменят със собствени, да доведат до неправилно функциониране на устройството, провал на настройките и дори физически неизправности. След като проверите параметрите на звука и обръщането на Windows, трябва да сканирате вредители.
Повече подробности: Борба с компютърните вируси
Ако не е било възможно да решите проблема с помощта на софтуерни методи, тогава трябва да помислите за възможността за физическа неизправност както на самите слушалки, така и на съответния конектор на лаптопа. Кабелът или щепселът също могат да станат неизползваеми. Проверете ефективността на тези компоненти, както следва:
В зависимост от причината можете да решите проблема, като закупите нова слушалка, външна звукова карта или се свържете с сервизен център за поправка на една и съща карта или конектор. Между другото, най-често гнездото е неуспешно, тъй като това е доста силно въздействие.
Не се обезсърчавайте и дори още повече паника в случай на проблеми със слушалките. Всичко има свои собствени причини и е необходимо методично и щателно да се проверят всички възможни варианти. Решенията по свой начин са доста прости и не изискват специални знания и умения от страна на потребителя. Единственото изключение е коригирането на конекторите или диагностиката на хардуерните повреди.