Локална мрежа или LAN са два или повече компютъра, свързани директно или чрез маршрутизатор (маршрутизатор) и способни да обменят данни. Такива мрежи обикновено покриват малък офис или домашно пространство и се използват за използване на споделена интернет връзка, както и за други цели - споделяне на файлове или игри чрез мрежа. В тази статия ще говорим как да изградим локална мрежа от два компютъра.
съдържание
Както стана ясно от въведението, е възможно да се комбинират два компютъра в "LAN" по два начина - директно, с помощта на кабел и през маршрутизатор. И двата варианта имат своите плюсове и минуси. По-долу ще ги анализираме по-подробно и ще научим как да създадем система за обмен на данни и онлайн.
С тази връзка един от компютрите действа като шлюз за свързване с интернет. Това означава, че трябва да има поне два мрежови портове. Един за глобалната мрежа, а втората за локалната мрежа. Ако обаче интернет не се изисква или "идва" без използване на кабели, например чрез 3G модем, тогава можете да направите с един LAN порт.
Електрическата схема е проста: кабелът е включен в съответните конектори на дънната платка или мрежова карта на двете машини.
Моля, имайте предвид, че за нашите цели се нуждаете от кабел (кабел за кръпка), който е проектиран да свързва директно компютри. Този тип се нарича "кросоувър". Съвременното оборудване обаче е в състояние самостоятелно да определи двойките за приемане и предаване на данни, така че обичайният кабел за кръпка най-вероятно ще работи нормално. Ако има някакви проблеми, кабелът ще трябва да бъде преработен или намерен в магазина, което е много трудно.
От предимствата на тази опция можете да подчертаете лекотата на свързване и минималните хардуерни изисквания. Всъщност имаме нужда само от пач кабел и мрежова карта, която в повечето случаи вече е вградена в дънната платка. Вторият плюс е висок процент на трансфер на данни, но вече зависи от възможностите на картата.
Тези недостатъци могат да се нарекат голям участък - това е нулиране при преинсталиране на системата, както и невъзможността за достъп до Интернет, когато компютърът е изключен, което е порталът.
регулиране
След като свържете кабела, трябва да конфигурирате мрежата от двата компютъра. Първо трябва да зададете на всяка машина в нашата "локация" уникално име. Това е необходимо, за да може софтуерът да намери компютри.
Сега трябва да конфигурирате споделен достъп до ресурси в локалната мрежа, тъй като по подразбиране е ограничен. Тези действия също трябва да се извършват на всички машини.
В Windows 7 и 8 този блок на параметрите може да се намери, както следва:
Повече подробности: Как да настроите локална мрежа на Windows 7
След това трябва да конфигурирате адресите и за двата компютъра.
192.168.0.1
В полето "Маска на подмрежата" необходимите стойности ще бъдат заменени автоматично. Няма нужда да променяте нищо. При тази настройка е завършена. Кликнете върху OK.
192.168.0.2
Оставяме маската по подразбиране, но в полетата за адресите на шлюза и DNS сървър, посочете ip на първия компютър и кликнете върху OK .
В G7 и G8 отидете в Центъра за мрежов контрол от областта за уведомяване и след това кликнете върху връзката "Промяна на настройките на адаптера" . Допълнителни манипулации се извършват в същия сценарий.
Окончателната процедура е да се даде възможност за споделяне на интернет.
Сега втората машина ще може да работи не само в локалната мрежа, но и в глобалната мрежа. Ако искате да обменяте данни между компютри, ще трябва да извършите друга настройка, но ще разговаряме отделно.
За такава връзка, в действителност се нуждаем от самия рутер, набор от кабели и, разбира се, от съответните пристанища на компютрите. Типът кабели за свързване на машини към рутер може да се нарече "директен", за разлика от кросоувъра, т.е. проводниците в такава жица са свързани директно (вижте по-горе). Такива проводници с вече монтирани съединители могат лесно да бъдат намерени на дребно.
Рутерът има няколко порта за свързване. Един за интернет и няколко за свързване на компютри. Разграничаването им е проста: LAN съединителите (за машини) са групирани по цвят и номерирани, а портът за входящия сигнал е сам и има съответно име, обикновено написано на кутията. Схемата за свързване в този случай също е доста проста - кабелът от доставчик или модем е свързан към конектора "Интернет" или в някои модели "Link" или "ADSL" и компютрите към портовете, които са подписани като "LAN" или "Ethernet" .
Предимствата на такава схема са възможността за организиране на безжична мрежа и автоматично определяне на системните параметри.
Вижте също: Как да свържете лаптоп към лаптоп чрез WiFi
От минутите можем да отбележим необходимостта от закупуване на рутер и предварителната му конфигурация. Това се прави, като се използват инструкциите, включени в опаковката, и обикновено не създава трудности.
Вижте също: Конфигуриране на маршрутизатора TP-LINK TL-WR702N
За да конфигурирате необходимите параметри в Windows с такава връзка, не е необходимо действие - всички инсталации се правят автоматично. Необходимо е само да проверите метода за получаване на IP адреси. В свойствата на IPv4 LAN връзката трябва да поставите превключвателя на подходящо място. Как да стигнете до настройките на параметрите, прочетете по-горе.
Разбира се, трябва да запомните да зададете разрешения за споделяне и откриване на мрежи, както и за кабелни връзки.
След това ще обсъдим как да осигурим работа със споделени ресурси - папки и файлове - в нашата "локална мрежа".
Общият достъп предполага възможността за използване на всички данни от всички потребители на локалната мрежа. За да споделите папката на диска, трябва да направите следното:
Достъпът до "споделените" директории се осъществява от навигационната зона "Explorer" или от папката "Computer" .
В Windows 7 и 8 имената на елементите на менюто са малко по-различни, но принципът на работа е същият.
Повече подробности: Активирайте споделените папки на компютър с Windows 7
Организирането на локална мрежа между два компютъра не е сложна процедура, но изисква известно внимание от страна на потребителя. И двата метода са дадени в тази статия, имат свои собствени характеристики. Най-простият, по отношение на минимизирането на настройките, е опцията с рутера. Ако такова устройство не е на разположение, то е напълно възможно да се направи с кабелна връзка.