Microsoft PowerPoint е мощен набор от инструменти за създаване на презентации. Когато изучавате програмата за пръв път, може да изглежда, че създаването на демонстрация тук е много просто. Може би така, но най-вероятно ще бъде доста примитивна версия, която е подходяща за най-малките хитове. Но за да създадете нещо по-сложно, трябва да копаете във функционалните.
съдържание
На първо място, трябва да създадете файл за презентация. Има два варианта.
Сега, когато PowerPoint работи, трябва да създадете диапозитиви - рамки на нашата презентация. За да направите това, използвайте бутона "Създаване на слайд" в раздела "Начало" или комбинация от горещи клавиши "Ctrl" + "M" .
Първоначално се създава слайд за заглавие, което ще покаже заглавието на темата на презентацията.
Всички допълнителни кадри ще бъдат стандартни по подразбиране и ще имат две зони - за заглавието и съдържанието.
Началото е необходимо. Сега просто попълнете презентацията си с данни, променете дизайна и т.н. Редът за изпълнение наистина няма значение, така че следващите стъпки не е необходимо да се изпълняват последователно.
Като правило, дори преди представянето да бъде попълнено с данни, дизайнът се коригира. В по-голямата си част те го правят, защото след като настроите външния вид, съществуващите елементи на сайта може да не изглеждат добре и трябва сериозно да обработите готовия документ. Тъй като най-вече всичко това се прави веднага. За да направите това, използвайте раздела със същото име в заглавката на програмата, а четвъртият отляво.
За да конфигурирате, отворете раздела "Дизайн" .
Има три основни области.
Когато кликнете върху съответния бутон, можете да разширите целия списък с наличните шаблони за дизайн.
Последната опция трябва да се каже малко повече.
Бутонът "Background Format" отваря допълнително странично меню отдясно. Тук, в случай на инсталиране на дизайн, има три раздела.
Тези инструменти са достатъчни, за да направи дизайна на презентацията не само колоритен, но и напълно уникален. Ако презентацията още не е избрана предварително зададен стандартен стил, тогава менюто "Формат на фона" ще има само "Попълване" .
Обикновено, преди представянето да бъде попълнено с информация, форматът също е конфигуриран. За това има широк спектър от шаблони. Най-често не се изискват допълнителни настройки за оформления, тъй като разработчиците имат добър и функционален асортимент.
Ако все още трябва да създадете слайд в оформлението, което не е предоставено от стандартните шаблони, можете да направите свой собствен детайл.
В края на всяка работа трябва да кликнете върху бутона "Затваряне на режим на извадка" . След това системата ще се върне към работа с презентацията и шаблонът може да се приложи към слайда по начина, описан по-горе.
Каквото е описано по-горе, основното нещо в презентацията е попълването му с информация. Можете да вмъкнете нещо в шоуто, само за да се хармонизирате един с друг.
По подразбиране всеки слайд има свое собствено заглавие и към него се определя отделна област. Тук е необходимо да въведете името на слайда, темата, както е описано в този случай и т.н. Ако поредица от диапозитиви казва същото, можете или да изтриете заглавието, или просто да не пишете нищо - празна област не се показва, когато се показва презентацията. В първия случай кликнете върху ръба на рамката и натиснете бутона "Del" . И в двата случая слайдът няма да има име и системата ще го означи като "анонимен" .
В повечето оформления на слайдове " полето за съдържание" се използва за въвеждане на текстови и други формати за данни. Този раздел може да се използва както за въвеждане на текст, така и за вмъкване на други файлове. По принцип всяко въведено в сайта съдържание автоматично се опитва да заема този конкретен слот, като се адаптира, за да се вмести самостоятелно.
Говорейки за текста, той е тихо форматиран със стандартни инструменти на Microsoft Office, които се намират и в други продукти на този пакет. Това означава, че потребителят може свободно да променя шрифта, цвета, размерите, специалните ефекти и други аспекти.
Що се отнася до добавянето на файлове, списъкът е широк. Тя може да бъде:
За да добавите всичко това, се използват различни методи. В повечето случаи това се прави чрез раздела "Вмъкване" .
Освен това самата зона съдържа шест икони за бързо добавяне на таблици, диаграми, обекти SmartArt, изображения от компютър, изображения от интернет и видео файлове. За да вмъкнете, кликнете върху съответната икона и след това отворете лентата с инструменти или браузъра, за да изберете желания обект.
Вмъкнатите елементи могат свободно да се придвижват на плъзгача с мишката, като вече избират ръчно необходимата оформление. Също така, никой не забранява промяна на размера, приоритет на позицията и т.н.
Съществува и широк спектър от различни възможности, които позволяват подобряване на представянето, но не са задължителни за използване.
Този елемент е половината от дизайна и външния вид на презентацията. Тя няма толкова голямо значение, колкото създаването на външна, така че не е нужно да се прави изобщо. Този инструмент се намира в раздела Преходи .
В областта "Отиди на този слайд" има широк набор от различни анимации, които ще бъдат използвани за преходи от един слайд на друг. Можете да изберете този, който ви харесва най-добре, или да отговаряте на настроението на презентацията, както и да използвате функцията за настройка. За да направите това, използвайте бутона "Ефект настройки" , има набор от настройки за всяка анимация.
Областта "Слайдшоу" вече не е свързана с визуалния стил. Тук можете да зададете продължителността на гледане на един слайд, при условие че те ще бъдат променени без командата на автора. Но също така си струва да отбележете важния за предишния бутон елемент - "Apply to all" ви позволява да не налагате ефекта от движението между слайдовете на всеки кадър ръчно.
На всеки елемент, независимо дали става дума за текст, медиен файл или нещо друго, можете да добавите специален ефект. Тя се нарича "Анимация" . Настройките за този аспект са в съответния раздел в заглавката на програмата. Можете да добавите например анимацията на външния вид на обект, както и последвалото изчезване. Подробни инструкции за създаване и конфигуриране на анимацията са в отделна статия.
Урокът: Създаване на анимации в PowerPoint
В много сериозни презентации са конфигурирани и системи за управление като контролни клавиши, менюта за слайдове и т.н. За всичко това се използва настройката за хипервръзка. Не във всички случаи такива компоненти трябва да бъдат, но в много примери подобрява възприятието и не лошо систематизира представянето, практически се превръща в отделен наръчник или програма с интерфейс.
Урокът: Създаване и конфигуриране на хипервръзки
Въз основа на всичко това, можете да стигнете до следващия най-оптимален алгоритъм за създаване на презентация, състояща се от 7 стъпки:
Не винаги потребителят може предварително да каже за продължителността на презентацията, но е най-добре да има идея. Това ще помогне в бъдеще хармонично да разпространявате целия обем информация, да персонализирате различните менюта и така нататък.
Много често при създаването на презентация авторите са изправени пред факта, че вече въведените данни не се вписват добре с допълнителни опции за проектиране. Така че повечето специалисти препоръчват да се разработи визуален стил предварително.
За да направите това, са избрани или съществуващи шаблони, или се създават нови, и след това се разпределят на всеки слайд поотделно, въз основа на неговата цел. В някои случаи тази стъпка може дори да предхожда корекцията на визуалния стил, така че авторът да може да коригира проектните параметри точно под избраното подреждане на елементите.
Потребителят въвежда всички необходими текстове, медии или други видове данни в презентацията, като ги разпределя по слайдовете в необходимата логическа последователност. Там можете да редактирате и форматирате цялата информация.
На този етап авторът създава контролни бутони, различни менюта за съдържание и т.н. Също така често се създават индивидуални моменти (например създаване на бутони за управление на слайдове) по време на работа със състава на рамки, така че не е нужно ръчно да добавяте бутони всеки път.
Създаване на анимации, преходи, музика и т.н. Обикновено се извършва вече на последния етап, когато всичко останало е готово. Тези аспекти имат слаб ефект върху завършения документ и винаги могат да бъдат изоставени, поради което те са ангажирани на последното място.
Остава само да проверите отново чрез сканиране и да извършите необходимите корекции.
В края на краищата бих искал да обсъдя няколко важни въпроса.
Както можете да видите, процедурата за създаване на презентация включва много повече възможности и стъпки, отколкото изглежда от самото начало. Никой урок няма да ви научи как да създадете демонстрация по-добре, отколкото просто преживяване. Така че трябва да практикувате, да изпробвате различни елементи, действия, да търсите нови решения.