Централният процесор е основният и най-важен елемент на системата. Благодарение на него се изпълняват всички задачи, свързани с предаване на данни, изпълнение на команди, логически и аритметични операции. Повечето потребители знаят какво е процесора, но не разбират принципа на функционирането му. В тази статия ще се опитаме да обясним просто и ясно как процесора в компютъра работи и за какво отговаря.
съдържание
Преди да деконструирате основните принципи на процесора, препоръчително е да се запознаете с неговите компоненти, защото не е само правоъгълна пластина, монтирана на дънната платка, а е сложно устройство, образувано от много елементи. Повече подробности за устройството на процесора може да намерите в нашата статия и сега нека започнем да анализираме основната тема на статията.
Прочетете повече: Устройство на модерния компютърен процесор
Една операция е едно или повече действия, които се обработват и изпълняват от компютърни устройства, включително процесор. Самите операции са разделени на няколко класа:
Всички операции трябва да работят едновременно, тъй като в момента, когато системата е активна, се изпълняват няколко програми. Това става чрез вмъкване на обработка на данни от процесора, което ви позволява да приоритизирате операциите и да ги изпълнявате успоредно.
Обработката на командата е разделена на две части - оперативни и оперативни. Оперативният компонент показва на цялата система какво трябва да работи в момента, а операндът прави същото, само отделно с процесора. Ядрата са отговорни за изпълнението на команди и действията се извършват последователно. Първо, има разработка, дешифриране, действително изпълнение на командата, заявка за памет и запазване на крайния резултат.
Благодарение на използването на кеш паметта, изпълнението на командите е по-бързо, защото не е нужно непрекъснат достъп до RAM и данните се съхраняват на определени нива. Всяко ниво на кеша се различава в количеството данни и скоростта на качване и запис, което влияе върху производителността на системите.
ROM (памет само за четене) може да съхранява само неизменна информация, но RAM (RAM) се използва за съхранение на програмен код, междинни данни. С тези два типа памет процесорът взаимодейства, като изисква и предава информация. Взаимодействието се осъществява при използване на свързани външни устройства, адреси на шината, управление и различни контролери. Схематично, всички процеси са показани на фигурата по-долу.
Ако разберете важността на RAM и ROM, тогава без първото и бихте могли изобщо да направите, ако постоянното хранилище е имало много повече памет, което досега не е възможно да се приложи. Без ROM устройството няма да работи, дори няма да стартира, защото първо хардуерът се тества с помощта на BIOS команди.
Прочетете още:
Как да изберете RAM за вашия компютър
Декодиране на BIOS сигнали
Стандартните инструменти за Windows ви позволяват да проследите натоварването на процесора, да видите всички изпълнени задачи и процеси. Това става чрез "Task Manager" , който се нарича чрез клавишите Ctrl + Shift + Esc .
Секцията "Ефективност" показва хронологията на натоварването на процесора, броя на темите и изпълнимите процеси. Освен това се показва паметта, която не е в паметта и не се зарежда. Прозорецът "Мониторинг на ресурсите" предоставя по-подробна информация за всеки процес, показва работните услуги и свързаните с тях модули.
Днес ние сме на разположение и разгледаме подробно принципа на работа на съвременния компютър процесор. Сделка с операции и команди, значението на всеки елемент в състава на процесора. Надяваме се, че тази информация е полезна за вас и научихте нещо ново.
Прочетете още: Изберете процесор за вашия компютър