Вече имаме уебсайт материал за преглед на производителността на дънната платка , това е доста общо, така че в днешната статия искаме да разработим по-подробно диагностицирането на възможните проблеми с борда.
съдържание
Необходимостта да се провери борда се появява, когато се подозира неизправност и основните са изброени съответната статия следователно няма да ги разгледаме, ще се съсредоточим само върху метода на проверка.
Всички следващи процедури трябва да се извършват само след разглобяване на системния модул. Някои методи ще трябва да свържат борда с електричество, затова ви напомняме за важността на спазването на правилата за безопасност. Диагностиката на дънната платка включва проверка на захранването, съединители и съединители, както и проверка за дефекти и проверка на настройките на BIOS.
При диагностицирането на дънни платки е важно да се прави разлика между понятието "включване" и "стартиране". Дънната платка се включва, когато обикновено се захранва. Стартира, когато вграденият високоговорител даде сигнал и на свързания монитор се появи изображение. Следователно, първото нещо, което трябва да проверите, е дали електроенергията върви изцяло на дънната платка. Да се определи това е съвсем проста.
Вижте също: Как да проверите захранването без да се свързвате с таблото
Ако дънната платка не показва признаци на живот, проблемът най-вероятно е някъде в електрическата верига. Първото нещо, което трябва да проверите, е съединителите за захранване. Проверете конекторите за признаци на повреда, окисляване или замърсяване. След това отидете на кондензаторите и резервната батерия на BIOS. При наличие на дефекти (подуване или окисляване) елементът трябва да се смени.
В някои случаи включването изглежда се случва, но след няколко секунди захранването спира. Това означава, че дънната платка е късо съединение в случая на системния блок. Причината за такава късо съединение е, че закрепващите винтове пресичат платката твърде плътно към корпуса или липсват картонени или гумени изолационни уплътнения между винта, кутията и веригата.
В някои случаи източникът на проблема може да е повреден бутони Power и Reset. Подробностите за проблема и методите за справяне с него са разгледани в статията по-долу.
урок: Как да включите дъската без бутон
Уверете се, че захранването на таблото се захранва нормално, трябва да проверите дали той се стартира.
Проблеми, които могат да възникнат по време на стартовата фаза, включват неизправности с процесора или физическа повреда на южните или северните мостове на борда. Проверете ги много лесно.
В случай че няма проблеми със стартирането на борда, преминете към следващия етап на потвърждаване.
Както показва практиката, най-честата причина за проблемите е повреден хардуер. Методът за определяне на виновника е съвсем прост.
Ако използвате POST карта, първо я свържете със свободен PCI слот.
В допълнение към директно свързаните хардуерни компоненти, проблемите могат да бъдат причинени от проблеми със съответните конектори на дънната платка. Те трябва да бъдат инспектирани и, в случай на проблеми, да бъдат сменени или да се свържете със сервизния център.
На този етап има проблеми и с настройките на BIOS - например неправилен зареждащ носител е инсталиран или системата не може да го определи. В този случай картата POST и показва нейната полезност - от информацията, която се показва на нея, можете да разберете точно каква настройка причинява неуспех. Всички проблеми с параметрите на BIOS са най-лесни за отстраняване, като зададете отново настройките.
Повече подробности: Нулиране на настройките на BIOS
При тази диагноза дънната платка може да се счита за завършена.
И накрая, искаме да ви напомним важността на своевременното поддържане на системата на дънната платка и нейните компоненти - чрез редовно почистване на компютъра от прах и инспектиране на неговите елементи значително намалявате риска от неизправности.