Дънните платки са оборудвани с вградена звукова карта, но за съжаление тя не винаги произвежда висококачествен звук. Ако потребителят трябва да подобри качеството си, то правилното и оптимално решение ще бъде закупуването на дискретна звукова карта. В тази статия ще ви кажем кои характеристики трябва да обърнете внимание при избора на това устройство.
съдържание
Сложността при селекцията е различна за всеки потребител поотделно. Някои трябва само да слушат музика, докато други се нуждаят от качествен звук. Броят на необходимите портове също варира в зависимост от изискванията. Затова препоръчваме от самото начало да определите целта, за която възнамерявате да използвате устройството, и след това можете да продължите към подробно проучване на всички характеристики.
Има два типа звукови карти. Най-често срещаните са вградените опции. Те се свързват към дънната платка чрез специален съединител. Такива карти са евтини, в магазините има винаги чудесен избор. Ако просто искате да подобрите звука на стационарен компютър, тогава безопасно изберете карта с този формален фактор.
Външните опции са много по-скъпи и обхватът им не е много голям. Почти всички от тях са свързани чрез USB. В някои случаи не е възможно да се инсталира вградена звукова карта, така че потребителите трябва само да закупят външен модел.
Искам да отбележа, че има скъпи професионални модели с типа връзка IEEE1394. Най-често те са оборудвани с предусилватели, допълнителни оптични входове и изходи, аналогови и MIDI входове.
Има и много евтини модели, навън те са по-скоро като просто флаш устройство. Има два съединителя за мини жак и бутон за увеличаване / намаляване на звука. Тези опции често се използват като временен щепсел в случай на липсваща или счупена основна карта.
Прочетете още: Причините за липсата на звук на компютъра
Рядко има модели, в които Thunderbolt се използва за свързване. Такива аудио интерфейси се характеризират с висока цена и бърза скорост на предаване на сигнала. Те използват медни и оптични кабели, като по този начин постигат скорост от 10 до 20 Gbit / s. Най-често тези звукови карти се използват за записване на инструменти, например китара и вокалите.
Има няколко параметъра, които трябва да се имат предвид при избора на модел за покупка. Нека да анализираме всеки от тях и да оценим значението му.
Защо външните звукови карти струват повече и кои са по-добри от вградените опции? Нека разгледаме това по-подробно.
Няма да се докосваме до евтини вградени звукови карти, десетки компании ги произвеждат, а самите модели са практически едни и същи и нямат никакви особености. Когато избирате бюджетна интегрирана версия, трябва просто да проучите нейните характеристики и да прочетете отзивите в онлайн магазина. И най-евтините и прости външни карти произвеждат много китайски и други компании неизвестни на никого. Средният и високият ценови диапазон се ръководи от Creative и Asus. Ще ги обсъдим по-подробно.
Що се отнася до софтуера, всичко тук се изпълнява доста добре. Има основни настройки за тонколоните и слушалките. Освен това можете да добавяте ефекти, да редактирате нивото на басите. Има смесител и еквалайзер.
Прочетете още: Как да изберем високоговорители за вашия компютър
Софтуерът на Asus се актуализира по-често, има по-богат избор от настройки. Освен това е възможно да редактирате режимите отделно, за да слушате музика, да играете игри или да гледате филм. Има вграден еквалайзер и миксер.
Прочетете още:
Софтуер за настройка на звука
Програми за подобряване на звука на вашия компютър
Отделно бих искал да спомена една от най-добрите нови външни звукови карти в ценовия си сегмент. Focusrite Saffire PRO 40 се свързва с FireWire, поради това, което става изборът на професионални инженери по звук. Поддържа 52 канала и разполага с 20 аудио конектора. Focusrite Saffire има мощен предусилвател и фантомно захранване се предоставя отделно за всеки канал.
Накратко, искам да отбележа, че наличието на добра външна звукова карта е изключително необходимо за потребители със скъпи акустика, фенове на качествен звук и тези, които записват музикални инструменти. В други случаи ще има сравнително евтина интегрирана или най-проста външна опция.