Дънните платки са оборудвани с вградена звукова карта, но за съжаление тя не винаги произвежда висококачествен звук. Ако потребителят трябва да подобри качеството си, то правилното и оптимално решение ще бъде закупуването на дискретна звукова карта. В тази статия ще ви кажем кои характеристики трябва да обърнете внимание при избора на това устройство.

Избор на звукова карта за вашия компютър

Сложността при селекцията е различна за всеки потребител поотделно. Някои трябва само да слушат музика, докато други се нуждаят от качествен звук. Броят на необходимите портове също варира в зависимост от изискванията. Затова препоръчваме от самото начало да определите целта, за която възнамерявате да използвате устройството, и след това можете да продължите към подробно проучване на всички характеристики.

Вид звукова карта

Има два типа звукови карти. Най-често срещаните са вградените опции. Те се свързват към дънната платка чрез специален съединител. Такива карти са евтини, в магазините има винаги чудесен избор. Ако просто искате да подобрите звука на стационарен компютър, тогава безопасно изберете карта с този формален фактор.

Вградена звукова карта

Външните опции са много по-скъпи и обхватът им не е много голям. Почти всички от тях са свързани чрез USB. В някои случаи не е възможно да се инсталира вградена звукова карта, така че потребителите трябва само да закупят външен модел.

Външна звукова карта

Искам да отбележа, че има скъпи професионални модели с типа връзка IEEE1394. Най-често те са оборудвани с предусилватели, допълнителни оптични входове и изходи, аналогови и MIDI входове.

iCON FIRE XON с IEEE1394 връзка

Има и много евтини модели, навън те са по-скоро като просто флаш устройство. Има два съединителя за мини жак и бутон за увеличаване / намаляване на звука. Тези опции често се използват като временен щепсел в случай на липсваща или счупена основна карта.

USB звукова карта

Прочетете още: Причините за липсата на звук на компютъра

Рядко има модели, в които Thunderbolt се използва за свързване. Такива аудио интерфейси се характеризират с висока цена и бърза скорост на предаване на сигнала. Те използват медни и оптични кабели, като по този начин постигат скорост от 10 до 20 Gbit / s. Най-често тези звукови карти се използват за записване на инструменти, например китара и вокалите.

Звукова карта с връзка Thunderbolt

Основни характеристики и конектори

Има няколко параметъра, които трябва да се имат предвид при избора на модел за покупка. Нека да анализираме всеки от тях и да оценим значението му.

  1. Честота на вземане на проби . Качеството на запис и възпроизвеждане зависи от стойността на този параметър. Показва честотата и резолюцията на конвертирането на аналогов аудио в цифров и обратно. За домашна употреба ще е достатъчно достатъчно 24 бита / 48 или 96 kHz.
  2. Входове и изходи . Всеки потребител има нужда от различен брой конектори в аудио интерфейса. Този параметър се избира индивидуално, въз основа на задачите, които ще изпълнява картата.
  3. Съвместим с Dolby Digital или DTS стандарти . Поддръжката на този стандарт на звука ще бъде полезна за тези, които използват звуковата карта, докато гледат филми. Dolby Digital създава многоканален съраунд звук, но има недостатък, а именно, че има силно компресиране на информация.
  4. Ако възнамерявате да свържете синтезатор или MIDI клавиатура, уверете се, че моделът, който използвате, е оборудван с подходящите конектори.
  5. За да се сведе до минимум шума, трябва да се вземат под внимание параметрите "сигнал" и "шумово съотношение". Те се измерват в dB. Стойността трябва да бъде възможно най-висока, за предпочитане от 80 до 121 dB.
  6. Ако картата е закупена за персонален компютър, то задължително трябва да поддържа ASIO. В случай на MAC, протоколът за прехвърляне на данни се нарича Core Audio. Използването на тези протоколи помага за записването и възпроизвеждането с минимално закъснение, а също така осигурява универсален интерфейс за въвеждане и извеждане на информация.
  7. Въпросите с храна могат да възникнат само от тези, които избират външна звукова карта. Той или има външно захранване, или се захранва от USB или друг интерфейс за свързване. С отделна връзка за захранване получавате по-добра работа, тъй като не зависи от силата на компютъра, а от друга страна имате нужда от допълнителен контакт и още един кабел ще бъде добавен.

Предимства на външна звукова карта

Защо външните звукови карти струват повече и кои са по-добри от вградените опции? Нека разгледаме това по-подробно.

  1. По-добро качество на звука . Добре известният факт, че обработката на звука във вградените модели се изпълнява от кодека, често е много евтина и нестандартна. Освен това, почти винаги няма помощ за ASIO, а броят на портовете и липсата на отделен цифрово-аналогов преобразувател намалява вградените карти още по-ниско. Ето защо, любителите на доброто звучене и собствениците на висококачествено оборудване се съветват да закупят дискретна карта.
  2. Допълнителен софтуер . Използването на софтуера ще ви помогне да персонализирате звука поотделно, за да извършите паралелизация на стерео звук на 5.1 или 7.1. Уникалните технологии от производителя ще ви помогнат да настроите звука в зависимост от местоположението на акустиката, както и възможността да регулирате съраунд звука в нестандартни стаи.
  3. Софтуер за звукова карта

  4. Без зареждане на процесора . Външните карти го освобождават от извършване на действия, свързани с обработката на сигнали, което ще позволи малко увеличение на производителността.
  5. Голям брой пристанища. Повечето от тях не се намират в вградените модели, например оптични и цифрови изходи. Същите аналогови изходи се правят по-качествено и в повечето случаи са позлатени.

Брой на порта на външна звукова карта

Най-добрите производители и техния софтуер

Няма да се докосваме до евтини вградени звукови карти, десетки компании ги произвеждат, а самите модели са практически едни и същи и нямат никакви особености. Когато избирате бюджетна интегрирана версия, трябва просто да проучите нейните характеристики и да прочетете отзивите в онлайн магазина. И най-евтините и прости външни карти произвеждат много китайски и други компании неизвестни на никого. Средният и високият ценови диапазон се ръководи от Creative и Asus. Ще ги обсъдим по-подробно.

  1. Рекламно послание . Моделите на тази компания са по-свързани с опциите за игри. Вградените технологии помагат да се намали натоварването на процесора. С възпроизвеждането и записването на музика, карти от Creative също се справят добре.

    Creative Sound Card

    Що се отнася до софтуера, всичко тук се изпълнява доста добре. Има основни настройки за тонколоните и слушалките. Освен това можете да добавяте ефекти, да редактирате нивото на басите. Има смесител и еквалайзер.

  2. Софтуер за звукова карта Creative

    Прочетете още: Как да изберем високоговорители за вашия компютър

  3. Asus . Една добре позната компания прави своите звукови карти, наречени Xonar. Според потребителските отзиви, Asus малко надминава своя основен конкурент по отношение на качеството и детайлите. Що се отнася до използването на процесора, почти цялата обработка тук се извършва от софтуер, за разлика от Creative модели, съответно товарът ще бъде по-висок.

    Asus Звукова карта

    Софтуерът на Asus се актуализира по-често, има по-богат избор от настройки. Освен това е възможно да редактирате режимите отделно, за да слушате музика, да играете игри или да гледате филм. Има вграден еквалайзер и миксер.

Софтуер за звукова карта на Asus

Прочетете още:
Софтуер за настройка на звука
Програми за подобряване на звука на вашия компютър

Отделно бих искал да спомена една от най-добрите нови външни звукови карти в ценовия си сегмент. Focusrite Saffire PRO 40 се свързва с FireWire, поради това, което става изборът на професионални инженери по звук. Поддържа 52 канала и разполага с 20 аудио конектора. Focusrite Saffire има мощен предусилвател и фантомно захранване се предоставя отделно за всеки канал.

Външна звукова карта Focusrite Saffire PRO 40

Накратко, искам да отбележа, че наличието на добра външна звукова карта е изключително необходимо за потребители със скъпи акустика, фенове на качествен звук и тези, които записват музикални инструменти. В други случаи ще има сравнително евтина интегрирана или най-проста външна опция.