Сега в почти всеки дом има няколко компютъра, свързани към една и съща интернет мрежа, да не говорим за различните офиси, където може да има безброй свързани устройства. Освен това много хора искат да използват печатащо оборудване, но свързването му постоянно с различни компютри е напълно неудобно. В този случай вградената функция на операционната система Windows 10 идва на помощ, което ви позволява да направите принтера споделен и да започнете да печатате от всяка локална машина.
съдържание
За да изпълните задачата, трябва да спазвате само две основни условия - принтерът трябва да бъде свързан към един от компютрите и да е в работно състояние (страниците за печат без проблеми), както и всички компютри трябва да са в една и съща локална мрежа. След като се убедите в прилагането на тези точки, можете да започнете подготвителната работа и директното свързване на мрежовото оборудване.
Повече подробности:
Как да свържете принтер към компютър
Създаване на локална мрежа чрез Wi-Fi рутер
Създаване на домашна мрежа в Windows 10
На първо място, ще е необходимо да се извършат няколко прости действия, така че в бъдеще да няма нужда да се разсейвате от тях. Откроихме всички точки, които трябва да се вземат предвид:
Повече подробности:
Разберете името на компютъра в мрежата
Как да разберете IP адреса на вашия компютър
Как да разберете IP адреса на друг компютър
Повече подробности: Настройка на споделяне в операционната система Windows 10
Повече подробности: Какво да направите, ако Windows 10 не вижда мрежов принтер
Повече подробности: Потърсете принтер на компютър
Едва след като изпълните всички тези точки, можете да продължите да добавяте мрежова печатаща машина. Идентифицирахме всички налични методи за извършване на тази операция, но преди всичко бих искал да се спра на препоръчителния.
Менюто Опции се появи в Windows 10 и има за цел напълно да замени контролния панел в бъдеще. Сега чрез него вече можете просто да извършвате различни действия с периферно оборудване, включително принтери. Мрежово устройство е свързано чрез това меню само с няколко кликвания:
Имя или IP-адрес компьютераполное имя принтера
и натиснете "Напред" . След като изпълните тази инструкция, принтерът ще печата без проблеми по мрежата и ще се появи, когато изберете оборудване за печат. Не забравяйте да го включите предварително на основното устройство и да проверите за хартия в тавата, за да не получавате грешки при изпращане.
Този метод се състои в използване на разширена алтернатива на командния ред - класическото приложение на Windows PowerShell . Свързването на мрежовото печатно оборудване по този начин се извършва чрез въвеждане на специални команди, но първо трябва да стартирате самата конзола. Можете да направите това чрез менюто "Старт", като въведете съответното име в търсенето.
В конзолата ще трябва да въведете Add-Printer -ConnectionName "Имя_КомпьютераПолное_Название_Принтера"
да добавите принтера от името на хост компютъра. След като посочите командата, натиснете клавиша Enter, за да я активирате.
Ако се интересувате от свързване на устройството, използвайки IP адреса на PC, командата ще придобие малко по-различен вид: Add-Printer -ConnectionName "192.168.1.8Полное_Название_Принтера"
, където 192.168.1.8 е желаният локален IP адрес.
Както споменахме по-рано, „Контролен панел“ постепенно губи позицията си, тъй като новото меню „Настройки“ е много по-удобно и функционално. Въпреки това все още има онези потребители, които трябва да изпълнят разглежданата днес задача чрез това класическо приложение и това се прави така:
Бяхме запознати с три различни опции за свързване на споделен принтер в операционната система Windows 10. Обикновено всичко върви добре, но понякога потребителите срещат проблеми. Най-често срещаната услуга за печат е деактивирана или грешката "Локалната подсистема за печат не работи . " Можете да се запознаете с решението на тези трудности в нашата отделна статия по-долу.
Прочетете също: Решаване на проблема "Локалната подсистема за печат не работи" в Windows 10